Samodzielna konstrukcja metanizatora „rodzinnego”

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
valphidor
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 01/01/10, 12:16

Samodzielna konstrukcja metanizatora „rodzinnego”




przez valphidor » 01/01/10, 12:31

Pozdrowienia dla wszystkich.
Poszukuję informacji, widzę plany, aby stworzyć rodzinę metanizera.
Pomiędzy obierkami, odpadami ogrodowymi a produktem naszej TLB (toalety z ściółką z biomedriddlem) w 4 produkujemy ładną kupkę obornika.
Znamy metanizatory zbudowane i używane przez hodowców.
czy są jakieś informacje zwrotne na temat małych modeli?
-Ilość materiału na ilość gazu.
- Metanizator objętości i zbiornik.
-Ryzyki (H²S) i możliwe problemy
Do usług
prawidłowo
Philippe
0 x
Jak powiedział ten, który skoczył
od 20. piętra przechodząc przed 10.… „do tego czasu wszystko w porządku”
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79313
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11040




przez Christophe » 01/01/10, 12:58

Witam i witam

Kilka szybkich odpowiedzi:

a) potencjał metanogenny: przy odpadach z gospodarstw domowych nawet cięcie ogrodu jest słabe i nie mamy nadziei na więcej niż gotowanie (lub uzupełnienie) na naszych szerokościach geograficznych.

Oto różne moce metanogenne (warunki idealne): https://www.econologie.com/forums/biogaz-met ... t2338.html

Wykonaj również wyszukiwanie

Cytuję niezbędne:

konieczne jest, zgodnie z materiałem, między 10 i 20Kg materiału, aby uzyskać równowartość jednego L paliwa w optymalnych warunkach wydajności (bakteriologia i idealne warunki T °, ​​mieszanie, ph ... itd.).


b) Myślę, że najtańszą metodą jest metoda „bólu dżinsów”. Oto kilka wyjaśnień: https://www.econologie.com/forums/micro-proj ... vt898.html

O ile mi wiadomo, żaden ekonolog nigdy tak naprawdę nie testował „w prawdziwym” domu, więc nie wiem, ile to jest warte ...

Człowiek, który czerpie energię z zarośla

Było prawie ciemno, kiedy dotarłem do posiadłości Templariuszy, leśnej powierzchni 240 hektarów opartej na Alpes de Haute Provence. Na zakręcie wyboistej drogi gruntowej wijącej się przez skąpe zarośla w pobliżu Villecroze, w Var, odkryłem duży biały dom Jean Pain.
Dziesięć lat temu, w wieku czterdziestu jeden lat, ten mały przemysłowiec z Grenoble postanowił zrezygnować ze wszystkiego, aby stać się leśniczym bez wynagrodzenia, nawet jeśli z trudem nakarmiłby swoją żonę i syna na akrach przeciętnej ziemi 3. Dziś jest okrzyknięty „papieżem zielonego złota”. Ze wszystkich kontynentów specjaliści ds. Energii przybyli do posiadłości Templariuszy, aby zbadać cud, którego dokonał: prosty i ekonomiczny sposób wytwarzania energii i nawozów z zarośli. Oryginalny system, w którym ci naukowcy widzą silną nadzieję, znaczącą odpowiedź na globalny problem związany z niedoborem paliw.

Międzynarodowy ekspert ds. Energii, Robert Giry, autor książki Le Nucléaire inutile? (Editions Entente), napisał: „W czasach kryzysu, w którym nagle znajdziemy się nagle pozbawieni energii, ścieżka wyznaczona przez Jeana Paina do produkcji nawozów, paliw i elektryczności jest rozwiązaniem pełen przyszłości ”.

Magiczne „ciasto” Jako zapaśnik i pustelnik, mistrz tego miejsca wita mnie na wyciągnięcie ręki ze swoją żoną Idą. Natychmiast prowadzi mnie do około pięćdziesięciu metrów dalej, aby pokazać mi obiekt, który wywołuje tyle ciekawości, to „centralne”, które zaprojektował i które zapewnia swojej rodzinie potrzebną energię. To, co widzę, to ogromny „cylindryczny placek” o średnicy 3 o wysokości 6, ważący tony 50, wykonany z małych szczątków szczotki: wrzosu, jałowca, paproci, miotły, tymianku, sosny itp.

Ten koktajl warzywny, wyjaśnia Jean Pain, jest kompostem złożonym wyłącznie z zdrewniałych materiałów (zielone gałęzie w liściach lub pąkach) i pokruszonych jeżyn, porównywalnych do stosów rozkładającej się materii organicznej (liści i resztek jedzenia) wielu ludzi utrzymywać w swoim ogrodzie. Pośrodku kompostu znajduje się hermetyczny stalowy zbiornik 4 metrów sześciennych trzy czwarte pełne tych samych szczątków w wieku dwóch miesięcy, macerujących w wodzie. Ogrzewany przez fermentację otaczającego go kompostu, zbiornik ten wytwarza metan, który będzie przechowywany w pobliżu w wewnętrznych rurach ciężarówki połączonych rurą ze zbiornikiem.
„Po wymyciu przez mokre kamyki, a następnie sprasowaniu, mówi wynalazca, gaz ten służy do gotowania naszej żywności i wytwarzania energii elektrycznej; dostarcza również paliwa do naszych pojazdów. ”W zakładzie wytwarzanie 500 metrów sześciennych gazu, który zasila oba piece i trzypalnikowy piec Idy, trwa dziewięćdziesiąt dni. Za domem, w specjalnym pomieszczeniu, Jean Pain pokazuje mi silnik benzynowy, napędzany metanem, który napędza generator wytwarzający kilowaty 100 na godzinę. Rodzina nie potrzebuje niczego więcej do oświetlenia domu. Kiedy Ida zaczyna prowadzić swoją furgonetkę Citroen, zauważam na dachu dwie butle z gazem w formie muszli, zawierające metry sześcienne gazu 5 i pozwalające na zasięg 100 kilometrów. „Dziesięć kilogramów peelingu”, mówi jej mąż, „zapewnia równowartość jednego litra super gazu: wystarczyło nieznacznie zmodyfikować gaźnik”!

Wracając do kompostu, Jean pokazuje mi plastikową rurkę o średnicy milimetrów 40, która wychodzi ze studni, przechodzi przez „placek” gruzu i kończy się kranem w domu. Wyjaśnił mi, że w centrum instalacji fermentacja kompostu podnosi temperaturę, tak że zimna woda wydobywająca się ze studni, po przekroczeniu metrów 200 w wężowej rurze wokół stalowego zbiornika , wiosna w stopniach 60. Sprawdzam, czy wejście do wody jest zimne i gorące przy wyjściu. Ta gorąca woda krążąca w grzejnikach służy do ogrzewania domu.

Kupa kompostu, takiego jak ten, który widzę, może dostarczać ciepłą wodę przez prawie osiemnaście miesięcy z prędkością 4 litrów na minutę, wystarczającą do zasilania centralnego ogrzewania, łazienki i kuchni. Następnie instalacja zostanie zdemontowana, rura zostanie odzyskana, aby obsłużyć nową operację, która zostanie natychmiast wdrożona w celu zapewnienia ciągłości, a kompost zostanie zwrócony na ziemię.

Obraz

Legenda:
Zimna woda: zimna woda
Gorąca woda: gorąca woda
Zbiornik z dętką: opony
Rura gazowa: rura gazowa
Wspieraj Polaków: Polacy utrzymuje
Rurki wokół zbiornika: orurowanie wokół zbiornika
Pokrycie: pokrywa
Zbiornik stalowy: zbiornik stalowy
Sterty kompostu: stos kompostu


Piętnaście lat wysiłku. Ponieważ ta kupka pędzla o zmniejszonej kłaczce ma jeszcze inne zastosowanie. Po zakończeniu fermentacji to magiczne ciasto przestaje wytwarzać energię, ale dostarcza ton 50 naturalnego i zrównoważonego nawozu. Rozprowadzając grubą warstwę tego próchnicy na kamienistym gruncie otaczającym jego dom, Jean Pain stworzył wystawny ogród warzywny, w którym dorastają warzywa tropikalne. Podziwiam rośliny pomidorów o wysokości 2,50, arbuza o masie 6; są nawet chrystofiny, rodzaj słodkiego squasha, zwykle występującego tylko w Indiach Zachodnich i Czarnej Afryce. Najbardziej zaskakuje mnie to, że wszystkie te gigantyczne produkty są uzyskiwane bez podlewania: to w kompoście, Jean Pain mówi mi, że synteza potrzebnej wody jest zakończona.
Pomysłowa elektrownia, którą opracował i zbudował własnymi rękami, kosztowała go piętnaście lat nieustannych wysiłków. Podczas zbierania chrustu nie zauważył, że gdziekolwiek go znaleziono, roślinność wydawała się bardziej energiczna; nic dziwnego: przez rozbicie gałęzie, liście i krzewy tworzą próchnicę. Mówi się, że naśladując naturę, można było usunąć nadmiar runa leśnego, a być może także udomowić energię wytwarzaną przez fermentację, która przekształca te zarośla w próchnicę. Jak mówi André Birre, autor książki Humus, Wealth and Health of the Earth (edycja The Rustic House): „Zahipnotyzuje się czarne złoto ropy naftowej z ograniczonymi złożami, nie widząc, że każdy może to zrobić owocować bez wyczerpania, zwiększając je nawet stale, to drugie złoto, próchnicy >>
Pozbawiony jakiegokolwiek stopnia, ale obdarzony bystrą inteligencją, a także wyjątkowymi zdolnościami adaptacji i obserwacji, Jean Pain z 1965, pochłania dziesiątki książek naukowych, realizując swoje pierwsze doświadczenia. Zaczyna od fermentacji zarośla, gdy tnie go w zaroślach, ale wkrótce zdaje sobie sprawę, że w przypadku gałęzi o większej średnicy konieczne jest jak najdokładniejsze posiekanie gruzu. Ponieważ nie ma maszyny przystosowanej do tej pracy, wyobraża sobie ją i buduje w swoim garażu, używając materiałów z recyklingu.

Las Opatrzności. Wpływ tego odkrycia jest ogromny. Dla Jean Paina las może stać się opatrznością człowieka dziewiętnastego wieku. Wyzwanie jest oczywiście ważne dla Francji. Chociaż importuje 21 miliony ton ropy rocznie, co poważnie równoważy bilans handlowy, francuski las stanowi suplement energetyczny, którego biolog Robert du Pontavice oblicza potencjał 126 milionów ton ekwiwalentu ropy (PET) , I nie chodzi o niewykonalne zasoby teoretyczne; Jean Pain nie omija kwestii rentowności. Dokonał i przerobił swoje obliczenia, a liczby tam są: hektary lasu 20 mogą dostarczyć co roku 1000 6 ton nawozu, 000 960 metrów sześciennych biogazu i miliony litrów gorącej wody. Ale aby wykorzystać las, wydajemy tylko 000%, energię, którą gromadzimy. Cykl powtarza się w nieskończoność, ponieważ peeling jest odnawiany co siedem lat. Pomysł jest podwójnie interesujący: z jednej strony las jest oczyszczony i chroniony przed niebezpieczeństwem pożaru, z drugiej niewyczerpany zbiornik nawozu i energii cieplnej.

We Francji i za granicą wielu już jest tymi, którzy wdrażają techniki opracowane przez wynalazcę. Osiem gmin, w tym Draguignan (Var), Nicea (Alpes-Maritimes), Lutter bach (Haut-Rhin), Caen (Calvados), Commensacq (Landes), wybrało metodę recyklingu roślinności w celu produkcji ciepło i ciepła woda do budynków użyteczności publicznej, budynków, szklarni lub obiektów sportowych. „W Saintpuits, w wiosce Yonne, w wiosce mieszkańców 500, ogrzewamy kilka budynków mieszkalnych w celu wykazania wartości procesu”, potwierdza Étienne Bonvallet, główny wykonawca tej operacji pilotażowej.
Gmina Chambéry (Sabaudia) stosuje metodę Jean Pain od stycznia 1980. Koło kompostowe 200 o metrach sześciennych, utworzone z rozdrobnionych gałęzi z przycinania płaskich drzew i lip w mieście, zapewnia 23 400 kalorii na godzinę i zapewnia ogrzewanie szklarni o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Po dwóch latach będzie można odzyskać 80 metrów sześciennych ziemi doniczkowej do ogrodów miejskich.
W sercu Landes de Gasgogne, w Pontenx-les-Forges, od początku 1980 zostało zrealizowane ciekawe doświadczenie przez Association intercommunale du Born, które zrzesza gminy 14. Zespół ekologów-wolontariuszy zbiera metry sześcienne gałęzi, krzewów i kory 20 z przycinania sosny. Rozdrobnione przez kruszarkę Jean Pain, odpady te będą stanowiły dwa kamienie młyńskie uzupełnione 50%, przez sproszkowane domowe śmieci. Po fermentacji produkt będzie sprzedawany jako nawóz dla ogrodników, rolników i właścicieli ogrodów w regionie.
Jak mówi Henri Stehlé, światowej sławy agronom i botanik, laureat Institut de France: „Na końcu ścieżki wytyczonej przez Jeana Paina istnieje jutrzejsze przedsiębiorstwo rolnicze, autonomiczne, produkujące się co nawozić glebę i obsługiwać sprzęt >>

W Belgii i gdzie indziej. Metody pozyskiwania zielonego złota zaczynają się rozprzestrzeniać w Europie. W Londerzeel, 20 kilometry na północ od Brukseli, kompostownia jest otoczona kwitnącym ogrodem. Jest to centrum eksperymentów Międzynarodowego Komitetu Jean Pain (18, aleja Princesse Élisabeth, 1030 Bruksela, Belgia), utworzonego w 1978 przez pana Frederika Vanden Brande, jego przewodniczącego, byłego sekretarza generalnego Belgii Rady Gmin Europejskich ,
Na stronie ciągłe samochody ciężarowe i ciągniki rozlewają ładunek szczotki. Trzy koła kompostowe (łącznie 150) zasilają ogród nawozem; jest sad, szkółka drzew, kwiatów i roślin leczniczych oraz sekcja doświadczalna dla pszenicy. Wydajności wynoszą 15% powyżej średniej. Ponieważ ośrodek nie jest przedsiębiorstwem handlowym, żniwa są rozdzielane bezpłatnie wśród rodzin w gminie.
Cienki, biały knot w walce, ubrany w aksamit i buty, Frederik Vanden Brande odpowiedzialny za zespół czterech pracowników udostępniony przez rząd, wyjaśnia: „W 1979 uruchomiliśmy pierwsze wezwanie do 17 Mieszkańcy Londerzeel 000 do zbierania zarośli i przycinania lub przycinania drewna; w dwa tygodnie przynieśli nam X metrów kwadratowych roślin. W ciągu jednego roku nasza produkcja kompostu przeszła z 280 na 25 metrów sześciennych. ”
Dzięki sile tego sukcesu Komitet Belgijski rozpoczął w styczniu 1980 ogólnokrajową kampanię na rzecz zbierania chrustu: 200 wspólny dla 600, który obejmuje królestwo, bierze udział w operacji.
Centrum Londerzeel jest dziś wizytówką i dumą Komitetu Bólu Jeana, ale ten ma wiele innych działań. Publikuje ulotki, organizuje konferencje, organizuje comiesięczne dni otwarte, a dwa razy w roku piętnastodniowe kursy, na których setki rolników, studentów i ekologów pochodzą z różnych środowisk. wprowadzić metody mielenia, kompostowania i produkcji metanu. W kwietniu 1980 belgijskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Współpracy powierzyło Komitetowi zorganizowanie seminarium, które zgromadziło agronomów 32, głównie z Afryki.

Na całym świecie metody Jeana Paina otwierają przed nimi ogromne pole zastosowania. Wynalazca ma gorliwych zwolenników w Stanach Zjednoczonych, Australii, Tunezji, Ameryce Łacińskiej i Japonii. Książka, którą napisał z żoną, przetłumaczona na pięć języków, sprzedała kopie 70 000.
0 x
valphidor
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 01/01/10, 12:16




przez valphidor » 01/01/10, 13:39

dziękuję Christophe
Wszystko to już przeczytałem.
Szukam technicznych i praktycznych szczegółów, aby zrobić coś poważnego i czystego.
Znalazłem kilka filmów, ale często brakuje wyjaśnień, jak tutaj:





Rzeczywiście, o ile mi wiadomo, służyłoby to tylko zasilaniu kuchenki gazowej.
W każdym razie przetestuję cię i poinformuję cię.

Philippe
0 x
Jak powiedział ten, który skoczył

od 20. piętra przechodząc przed 10.… „do tego czasu wszystko w porządku”
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79313
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11040




przez Christophe » 01/01/10, 13:42

Cóż, ze stowarzyszeniem mamy jako projekt m.in. opracowanie "biogazowego grilla" ...

Aby sprawdzić, czy to naprawdę realistyczne ... biorąc pod uwagę inwestycję, niezawodność, wydajność ...

W każdym razie pomysły 2 spotykają się! Ładne filmy!
0 x
valphidor
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 01/01/10, 12:16

metan




przez valphidor » 01/01/10, 16:12

Pytanie pomocnicze
W klasycznym szambie rozkłada się materia i woda. Czy uwalnia metan?
W każdym razie jest rura wentylacyjna ...
Czy może brakować go w materiale roślinnym ...
Jeśli ktoś zna temat Dziękuję
0 x
Jak powiedział ten, który skoczył

od 20. piętra przechodząc przed 10.… „do tego czasu wszystko w porządku”
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 01/01/10, 22:02

do produkcji metanu absolutnie nie ma potrzeby tlenu: wraz z tlenem bakterie kończą swoje dzieło niszczenia aż do CO2

aby szambo wytworzyło metan, konieczne byłoby unikanie rozcieńczania puszki gówna, którą tam umieszcza się, ogromną ilością czystej wody pełnej rozpuszczonego tlenu: kiedy będę miał metanizację, która działa, będę szukał środków Przepłukiwać wodą z recyklingu o niskiej zawartości tlenu ...

sucha toaleta nie jest lepsza: powinna być natychmiast osłonięta przed powietrzem, w przeciwnym razie kompost nie będzie metanizowany

dlatego metanizacja działa znacznie lepiej w krajach, w których marnuje się mniej wody niż w domu

ludzkie odchody nie są zbyt bogate w metanizację: zielony kosz na trawę lub nożyce do żywopłotu są bardziej interesujące, ale nie same, odchody i obornik są przydatnymi dodatkami

pozostaje znaleźć sposób, który działa: zimno, temperatura gleby, metanizacja jest bardzo powolna, zajęłoby ogromny zbiornik za niewiele

dla rezonansowej szybkości metanizacji konieczne jest podgrzanie do 37 lub 40 °, jest to mniej proste

wymaga stałej temperatury, a nie DIY, który od czasu do czasu jest podgrzewany: popycha, aby był większy niż dla własnych odpadów: scentralizuj zielone odpady z całej wioski ...
0 x
valphidor
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 01/01/10, 12:16

metanizacja




przez valphidor » 04/01/10, 09:26

Dziękujemy Chatelot za te interesujące wiadomości.
Mimo to znalazłem to
: http://www.onpeutlefaire.com/produire-son-propre-biogaz
I nawet jeśli nie jest to naprawdę użyteczne, chcę spróbować „dla zabawy”
Jeśli napędza gazowego barbeka, to już jest to ... pokazać, że istnieją rozwiązania ...
+
prawidłowo
Philippe
0 x
Jak powiedział ten, który skoczył

od 20. piętra przechodząc przed 10.… „do tego czasu wszystko w porządku”
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 04/01/10, 22:21

biometan na grilla? fuj !!!

biometan to brudny metan: spalić się całkowicie

butan Barbeuk jest już trochę wątpliwy: tłuszcz, który spada na kamienie, pali się źle, powstaje wszystko, co poleruje to, co jemy

prawdziwy grill węglowy jest znacznie czystszy: węgiel drzewny jest nie tylko czystym paliwem, ale również pochłania tłuszcz, który na niego spada, i pomaga w jego czystym spalaniu

Jestem prawdziwym fanem metanizacji jako sposobu na zwiększenie energii, ale nie na grilla

najprościej można to zrobić, to najlepszy sposób, aby pokazać, że to nie działa: uszkodzenie, ponieważ przy dobrym sposobie działania ...

metanizacja jest powolna: jeśli chcesz zrobić pokaz dla grilla lub gotować na kuchence gazowej, musisz zgromadzić wystarczającą ilość gazu! powieszona komora powietrzna i tak nie jest wiele warta: dobrym rozwiązaniem jest gazometr: dzwonek z blachy lub tworzywa sztucznego zawieszony nad zbiornikiem lub miską wody i zrównoważony jednym lub przeciwwagi i koło pasowe: gazometr daje bardzo stałe ciśnienie: metanizacja wytwarza gaz tyle czasu, ile potrzeba: gdy gazometr jest pełny, z pewnością ugotujemy coś całkowicie
0 x
olivcody
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 12
Rejestracja: 10/05/10, 21:11

Re: Samodzielna konstrukcja „rodzinnego” metanizatora




przez olivcody » 02/04/18, 10:56

Witam wszystkich,
Odkryłem ten post, aby uniknąć tworzenia kolejnego.

mój projekt jest prawie taki sam: dostarczyć gaz do kuchenki do mojej letniej kuchni.
po moich pierwszych badaniach, ponieważ temperatura w zbiorniku powinna wynosić około 37 °, myślę, aby wykonać prosty montaż, który wyprodukuje tylko lato (od końca maja do końca września). przy użyciu ścinek trawy i odpadów kuchennych (a co z mięsem?)
Myślę, żeby przechowywać gaz w dętkach ciężarówki. przefermentowany zostanie użyty do wzbogacenia ogrodu jesienią

jeśli test się powiedzie, możliwe będzie stworzenie bardziej wydajnego zestawu (ze zintegrowanym ogrzewaniem) i napełnianie butelek, ponieważ mam sprężarkę (10 bar max).

jakiej wydajności mogę się spodziewać po pierwszym montażu? jak długo dętka wytworzy płomień?

dziękuję za uzupełnienie oświetlenia

moje zgromadzenie odbędzie się na tej zasadzie:
0 x
Lebonpolo
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 16/04/18, 19:43

Re: Samodzielna konstrukcja „rodzinnego” metanizatora




przez Lebonpolo » 17/04/18, 21:07

Witam,
Jestem nowy w forum i interesuje mnie też metanizacja. Mieszkając w mieszkaniu, nie miałem okazji eksperymentować, ale znalazłem kilka stron, które mogą pomóc w badaniach:

http://www.bio-e-co.fr/biogaz,traitemen ... tonome.php
http://en.puxintech.com/puxinseptic

Są to dwaj producenci „szamba z metanizatorem”, pierwszy jest francuski, drugi, jak sądzę, chiński.

Jean-Philipe Valla, ogrodnik targowy, zbudował sobie zbiornik „biogazowy: praktyczny ręczny” i bardzo interesujący można go znaleźć w pliku PDF: https://www.latelierpaysan.org/IMG/pdf/ ... erme-2.pdf
Jak również jego konferencja "100% autonomiczna energia w gospodarstwie", na której opowiada o beztlenowej fermentacji i wielu innych bardzo interesujących tematach:


Pod względem samodzielnej budowy bio-e-co oferuje zestaw, w którym wypożyczają formy do wypełnienia betonem. Wszystko to jest duża instalacja, dla mniejszych i okresowych pamiętam, że niektóre filmy na YouTube osób, które zrobiły fermentatory w puszkach.

Mając nadzieję, że komuś pomogłem, powodzenia i dzielenia się swoimi postępami.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 243