Radiometr Crooksa

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
SixK
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 670
Rejestracja: 15/03/05, 13:48
x 272

Radiometr Crooksa




przez SixK » 05/04/06, 22:24

być może nowy sposób na produkcję taniej energii: radiometr oszustów.

Obraz

Obraz

Właśnie widziałem to w sklepie w mieście, koncepcja jest następująca, ostrza pomalowane z jednej strony na czarno, a z drugiej na biało, na osi o niskim tarciu, wszystko wystawione na działanie światła słonecznego w atmosferze (częściowej) próżni, to Pracuje ;)

SixK
0 x
aidiv
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 103
Rejestracja: 20/12/04, 18:57




przez aidiv » 06/04/06, 09:48

Witaj, wykorzystuje to wiatr słoneczny do obracania się. Jest to pomysł zachowany przez badaczy na wypadek, gdyby meteor zbliżył się zbyt blisko Ziemi. Ich pomysł polega na pomalowaniu go na biało, tak aby słońce zboczyło z trajektorii.
ale plon na ziemi jest znacznie zmniejszony z powodu grubości atmosfery.
Zawsze się zastanawiałem czy sprawdzi się większa bańka przy jednym m2 talerzy??
0 x
bebeours
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 65
Rejestracja: 08/03/06, 11:10




przez bebeours » 06/04/06, 10:00

pomysł jest interesujący, jednak komplikacją może być próżnia powietrza i brak tarcia, co musi wiązać się z wytworzeniem małej mocy. Moim zdaniem do budowy ostrzy konieczne jest także użycie bardzo lekkich materiałów. System można także rozbudować o grę lustrzaną.
Zastanawiam się również, czy nie należy (mentalnie) zastanowić się nad kolorami, które mają zostać użyte po obu stronach ostrza, aby zoptymalizować wydajność.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Bóbr
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 127
Rejestracja: 06/04/06, 22:15
Lokalizacja: Francja: IDF




przez Bóbr » 07/04/06, 21:13

Bonjour.

Byłbym ciekaw, jaką moc może zapewnić tego typu system. Intuicyjnie sądzę, że musi być bardzo mały.
Uważam, że „żagiel słoneczny” był uważany za środek napędu kosmicznego.
Ale na Ziemi wiatr „prądu powietrza” musi być w stanie dostarczyć moc znacznie większą niż wiatr słoneczny. Turbina wiatrowa wydaje się prostsza w wykonaniu i bardziej opłacalna.

Nie wiedziałem o tym systemie, dziękuję za zapoznanie mnie z nim.
0 x
aladin
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 20/10/05, 21:11




przez aladin » 07/04/06, 21:43

Mam radiometr słoneczny, jest bardzo stary!
to nie wiatr słoneczny kręci płetwami
w żarówce, w bezpośrednim świetle słonecznym szybko się obraca
wyjaśnienie dołączone do urządzenia:
„W żarówce radiometru panuje częściowa próżnia wytwarzana przez
powietrze rozrzedzone tak, aby zachować równowagę pomiędzy oporem powietrza a siłą wirowania energii słonecznej.Czarne powierzchnie żeber pochłaniają więcej światła niż białe powierzchnie, które je odbijają.Im więcej cząsteczek znajduje się w bańce rozgrzać, tym większe ciśnienie
na czarnych powierzchniach płetwy zaczynają się następnie obracać
(Teoria molekularna Browna)”
0 x
Avatar de l'utilisateur
Bóbr
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 127
Rejestracja: 06/04/06, 22:15
Lokalizacja: Francja: IDF




przez Bóbr » 07/04/06, 21:58

Dziękuję bardzo za te wyjaśnienia.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79332
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046




przez Christophe » 08/04/06, 11:26

1) Niestety, nie powinniśmy mieć nadziei na odzyskanie znacznej ilości energii za pomocą tego systemu, jeśli wykorzystuje on wiatry słoneczne

Wystarczy zobaczyć bardzo dużą powierzchnię żagli słonecznych przyszłych statków kosmicznych, aby się o tym przekonać… wiedząc, że tarcie tam w górze wynosi zero i że wiatry słoneczne są niewątpliwie znacznie silniejsze…

Poza tym, czy wiesz, że NASA zainspirowała się japońskim składaniem (nie pamiętam nazwy) w celu zamknięcia tych żagli?

2) Dziękuję Aladyn za drugą teorię, którą rozumiem lepiej... ale w takim razie po co tworzyć częściową próżnię, jeśli to ogrzewanie cząsteczek wprawia obiekt w ruch? :?

Docelowo jest to silnik „wiatrowy” na energię słoneczną…

3) Pytanie dodatkowe: kk1 wie, dlaczego nazywa się to radiometrem? Ma mierzyć natężenie światła słonecznego bardziej niż jego promieniowanie (ale ponieważ jest to powiązane...)...
0 x
Avatar de l'utilisateur
gegyx
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6982
Rejestracja: 21/01/05, 11:59
x 2907




przez gegyx » 08/04/06, 12:29

Wiatr słoneczny składa się głównie z protonów, elektronów i jąder helu z niewielkimi śladami jonów cięższych pierwiastków, takich jak tlen czy węgiel. Ucieka w sposób ciągły i we wszystkich kierunkach z powierzchni Słońca i obmywa cały Układ Słoneczny.
Będzie używany w projektach żagli słonecznych do poruszania się w przestrzeni kosmicznej. Jest to pchnięcie na dowolną powierzchnię w wyniku masowego uderzenia różnych składników wyrzuconych ze Słońca (podróż bez powrotu).
Jest to możliwe, ponieważ panuje próżnia (nie ma potrzeby optymalnego CX), zachowanie prędkości początkowej i stałe przyspieszenie, ze względu na nowe uderzenia.
W radiometrze jest inaczej, gdyż odsłonięte są jednocześnie 2 przeciwstawne żagle…
Co więcej, to nie biały, odblaskowy żagiel odpływa... lecz czarny żagiel...
Nie ma całkowitej próżni, jest tylko trochę powietrza. Co pozwala na ogrzewanie cząsteczek bliskich czerni, a ruch Browna odpycha czarny żagiel.
Natężenie światła słonecznego jest wprost proporcjonalne do nagrzania cząsteczek, które wpływają na prędkość rotacji.
Na stronie młodego inżyniera, wspieranego przez JP Petita:
http://www.imaginascience.com/boutique/ ... f=111#haut
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79332
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046




przez Christophe » 08/04/06, 12:36

gegyx napisał:Na stronie młodego inżyniera, wspieranego przez JP Petita:
http://www.imaginascience.com/boutique/ ... f=111#haut


Nie każdy ma tyle szczęścia... Musisz uwierzyć, że musisz handlować, aby mieć "błogosławieństwo" Petita... hihihihi!
0 x
Podania
x 17




przez Podania » 08/04/06, 12:50

Econology napisał:[...]

2) Dziękuję Aladyn za drugą teorię, którą rozumiem lepiej... ale w takim razie po co tworzyć częściową próżnię, jeśli to ogrzewanie cząsteczek wprawia obiekt w ruch? :?:
[...]


Za dużo powietrza w bańce = za duże tarcie, czy to nie umożliwiłoby uzyskania tak dużej prędkości obrotowej?
0 x

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 424