Pojedynczy przewód kominowy do kotła na olej i drewno

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
user12345
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 14/08/09, 14:35

Pojedynczy przewód kominowy do kotła na olej i drewno




przez user12345 » 14/08/09, 14:53

Mam kocioł olejowy i kocioł na drewno podłączone do tego samego przewodu kominowego. Te 2 kotły nigdy nie są używane jednocześnie. Czytałem na forum że nie można umieścić 1 kotła olejowego i 1 kotła na drewno na tym samym przewodzie, ale istnieją kotły mieszane na olej i drewno, które można podłączyć do tego samego przewodu. (np. kocioł Polyflam firmy Geminox będący polipaliwem na drewno oleiste z 2 oddzielnymi komorami spalania i pojedynczy wylot dymu) lub kocioł na drewno Ideal Standard 1400 z opcją wyposażenia olejowego).
Co jest nie tak z tym pojedynczym przewodem?

dziękuję
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79119
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 14/08/09, 14:57

Cześć

Gdzie to przeczytałeś i dlaczego jest to zabronione?

Może to być bardziej powód administracyjny (ubezpieczeniowy) niż technologiczny, prawda?

Ogólnie rzecz biorąc, urządzenie opalane drewnem wymaga większego ciągu, ponieważ jest to ciąg naturalny. Kocioł olejowy działa „dobrze” bez komina. Nie inaczej jest w przypadku pieca na drewno...
0 x
user12345
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 14/08/09, 14:35




przez user12345 » 14/08/09, 15:04

norma określa, że ​​„każdy kocioł centralnego ogrzewania musi być podłączony do indywidualnego kanału odprowadzającego” z kilkoma wyjątkami dla kotłów tego samego typu.
Dlaczego jest to zabronione, jest przedmiotem mojego pytania. w przypadku mojej instalacji nie ma problemu z przeciągiem.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79119
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 14/08/09, 15:08

Zatem standardy = administracyjne. Jeżeli zostało to ujednolicone, dzieje się tak dlatego, że istnieje ryzyko.

Ma to prawdopodobnie na celu uniknięcie pożaru komina (przyczyna: zadrapanie drewna) podczas pracy kotła olejowego.... z konsekwencjami, które możemy odgadnąć, jeśli przedostanie się... do zbiornika oleju!

To, że kotły nie obracają się jednocześnie, niczego nie zmienia. Ale prawdą jest, że kotły hybrydowe są zatem niezgodne z normą!

Jeśli posiadasz tekst normy, chętnie rzucę okiem.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Philippe Schutt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1611
Rejestracja: 25/12/05, 18:03
Lokalizacja: Alzacja
x 33




przez Philippe Schutt » 14/01/10, 19:22

kocioł olejowy w momencie zapłonu powoduje w kominie falę ciśnienia, która następnie może zostać odprowadzona poprzez kocioł na drewno lub inne urządzenie. z drugiej strony kocioł na drewno może zatkać komin i podczas używania oleju może znajdować się pod ciśnieniem zamiast podciśnienia.
Komin nie może nigdy znajdować się pod ciśnieniem, ryzyko zatrucia CO2 i innych.
doszło do wielu wypadków, stąd takie przepisy.
0 x
Michael07
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 15/01/10, 11:33




przez Michael07 » 15/01/10, 11:41

Witam,

Od dziesięciu lat na tym samym kominie użytkuję na przemian kocioł na drewno opalane polanami i kocioł olejowy.
W danym momencie podłączony jest tylko jeden kocioł. Przejście z jednego do drugiego wymaga demontażu przewodów jednego w celu montażu przewodów drugiego, które nie mają tej samej średnicy.
Zwykle, gdy wykonuję tę operację, wykorzystuję okazję do zamiatania obudowy komina.
@+
0 x
Avatar de l'utilisateur
zorglub
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 501
Rejestracja: 24/11/09, 10:12




przez zorglub » 03/02/10, 17:12

Około dwadzieścia lat temu miałem na tym samym kominku piec olejowy i piec na drewno/węgiel i nigdy nie miałem żadnych problemów (piec był podłączony nad piecem olejowym)
i nigdy nie słyszałem o przepisach (czy to „słyszane”?)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Philippe Schutt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1611
Rejestracja: 25/12/05, 18:03
Lokalizacja: Alzacja
x 33




przez Philippe Schutt » 03/02/10, 17:36

nie, o nich nie „słyszano”.
jedynym przypadkiem, w którym jest to dozwolone, jest bocznik lub tzw. połączenie alzackie, ale dotyczy to budynków o określonej wysokości.
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 03/02/10, 17:53

Czy mógłbyś otrzymać odniesienie, tekst prawny?

Jak zapewne wiesz, przepraszam, w sprawie pieca, a co z wykorzystaniem pieców na pellet w budynku?
0 x
A bientôt!
Avatar de l'utilisateur
zorglub
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 501
Rejestracja: 24/11/09, 10:12




przez zorglub » 03/02/10, 17:56

OK ! Chciałbym w to wierzyć, ale nie znalazłem odpowiedniego standardu. co to jest ?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 302