Przybliżona metoda obliczania jego zawartości pelletu drzewnego

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
logredudon
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 42
Rejestracja: 08/11/08, 23:44

Przybliżona metoda obliczania jego zawartości pelletu drzewnego




przez logredudon » 17/12/08, 00:47

Dobry wieczór,

Właśnie zainstalowałem kocioł na pellet i chciałbym poznać w przybliżeniu moje roczne zużycie.

Tak mam zamiar postępować (oczywiście mam świadomość, że ta metoda może być przybliżona...)

Co miesiąc będę mierzyć masę popiołów odzyskanych. Wiedząc, że musi ona odpowiadać 1% masy spalonego peletu, mogłem w drodze ekstrapolacji obliczyć potrzebną roczną masę peletu.
Przykład: jeśli w ciągu miesiąca zbiorę 1kg popiołów, to zużywam 2kg pelletu, co daje 200 tony rocznie.

Co myślisz ? Ryzykuję, że będę daleko od celu?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79362
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 17/12/08, 10:34

Tak, to metoda, zakładając, że dobrze znasz właściwości swoich pellerów:

a) Zawartość popiołu:

Pellet spełnia normy: https://www.econologie.com/proprietes-de ... -3623.html

Jest to <0.5% objętościowego popiołu. Problem w tym, że jest to < zatem nieznana wartość rzeczywista. Biorąc 0.5%, uzyskasz minimalną wartość spożycia.

b) Gęstość pelletu (samego pelletu): 1100 do 1300 kg/m3

Wszystko to jest OBJĘTOŚĆ, a nie masa. Trudniej jest zmierzyć objętość niż masę (szczególnie w przypadku czegoś, co nie jest płynne).

Zastosowanie (przykład):

Miesięcznie otrzymujesz 5 litrów popiołu.

Przy 0.5% objętości odpowiada to 1000 L pelletu lub w najgorszym przypadku (najmniej gęsty pellet) 1000/1100 = 910 kg Pelletu.

Zasadniczo można powiedzieć, że 5L popiołu = 1 Tona pelletu...jeżeli pellet spełnia normy... Czy użytkownik (dirk, did67...) może potwierdzić?

Moim zdaniem większość francuskich pelletów jest daleka od przestrzegania 0.5%...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 17/12/08, 10:51

Christophe napisał:Jest to <0.5% objętościowego popiołu. Problem w tym, że jest to < zatem nieznana wartość rzeczywista. Biorąc 0.5%, uzyskasz minimalną wartość spożycia.

Czy użytkownik (dirk, did67...) może potwierdzić?



Nie.

1) Właśnie przeczytałem ponownie niemiecki dokument dotyczący certyfikacji Din+: nie jestem pewien, czy jest on podany pod względem objętości (wydaje mi się to bardzo niewiarygodne, w przeciwieństwie do wagi - wystarczy sprasować popiół). Osobiście zdziwiłbym się, gdyby była to objętość.
Dokument wspomina % (ale nie ile, objętość lub masę)

2) Nawet w standardzie Din+ dopuszczalna jest tolerancja do 0,8% „o ile zastosowane naturalne drewno to uzasadnia”.

3) Krótko mówiąc, oszacowanie z łatwością będzie się różnić od prostego do podwójnego!!!!

Ważenie i mierzenie pelletu nie sprawiało mi przyjemności...

Ja ze swojej strony przy ssaniu Okofenu opieram się na kalibracji całkowitego czasu pracy ślimaka i odkurzacza... Kocioł niestety przyrosty godzinowe (a nie minutowe). Kiedy ponownie napełnię swój silos, porównam tonaż z zarejestrowanymi czasami. Stamtąd „godzina po godzinie” będę mniej więcej wiedział, co wyjąłem z mojego silosu…

Ta metoda, choć nie jest świetna, wydaje się nieco bardziej niezawodna niż popiół...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79362
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 17/12/08, 11:00

Did67, jest to spójne, na tej stronie: https://www.econologie.com/proprietes-de ... -3623.html
mamy:

- Zawartość popiołu: < A1,0


1% (czyli 0.8%?) dotyczy pelletu o jakości „przemysłowej” (np. kotłownia zbiorowa), ponieważ urządzenia o większej mocy są mniej wrażliwe na jakość paliwa.

Zgadzam się z Tobą, że norma objętości jest dziwna, ale szuflada na popiół podawana jest w „litrach”, a więc objętościowo, prawda?

Liczby te są wiarygodne i zaczerpnięte ze standardu: CEN/TS 14961
Norma ta niewątpliwie ma pewne różnice w porównaniu do normy DIN...

Możesz porównać w tym dokumencie: https://www.econologie.com/biocombustibl ... -3622.html
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 17/12/08, 11:28

Christophe napisał:Did67, jest to spójne, na tej stronie: https://www.econologie.com/proprietes-de ... -3623.html
mamy:

Zgadzam się z Tobą, że norma objętości jest dziwna, ale szuflada na popiół podawana jest w „litrach”, a więc objętościowo, prawda?

Liczby te są wiarygodne i zaczerpnięte ze standardu: CEN/TS 14961
Norma ta niewątpliwie ma pewne różnice w porównaniu do normy DIN...


1) To nie dlatego, że zostało to opublikowane na „ekologii”, nie może być błędne! Każdy z nas może popełnić uczciwy błąd...

2) To pochodzi stamtąd. Przeczytaj notatkę 5)
który mówi, że „może to wzrosnąć do 0,8%, jeśli użyte naturalne drewno ma już wyższą zawartość popiołu”

http://www.depv.de/holzpellets/pellets/normen/

Miałem w starym komputerze, który eksplodował, protokół sterujący w standardzie Din+. Muszę jeszcze raz przeszukać internet.

Jestem przekonany, że nie możemy zdefiniować normy na podstawie tak niepewnej jak ilość popiołów. Przede wszystkim jedyny standard, który podlega niezapowiedzianym kontrolom niezależnego organu. Czy widzisz próby z perspektywy???
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79362
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 17/12/08, 11:40

Właśnie nie jest to źródło ekonologii, ale norma, o której mowa!!

DIN to niewątpliwie poprzednia norma używana przez Niemców, która zostanie zastąpiona tą normą unijną...
0 x

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 302