Ilość drewna potrzebna do palnika na drewno

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Stephen king
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 26/11/09, 13:28

Ilość drewna potrzebna do palnika na drewno




przez Stephen king » 26/11/09, 13:39

Witam wszystkich, mam do zrobienia mini projekt dotyczący biomasy, aby zobaczyć, ile przeciętna rodzina potrzebowałaby do ogrzewania tylko z biomasy.

Zwymiarowałem instalację 13kW (piec na drewno Cerval na polana 55cm).

Wezmę buk, którego moc dostarczana na szterę to 2000kWh/ster.

Mój problem polega na tym, aby wiedzieć, ile metrów sześciennych (lub kłód, jeśli to możliwe) będę potrzebował, jeśli chcę ogrzewać 5 godzin dziennie przez 6 miesięcy, czyli 900 godzin ogrzewania.

Przyznam, że gubię się w porównaniu z jednostkami sterów, kalorycznością itp.

dziękuję
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2485
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 359




przez Forhorse » 26/11/09, 13:52

Cóż, to prosta matematyka.
13 kW x 900 godzin = 11700 kWh
2000 kWh na sterę, więc 11700 / 2000 = 5.85 stery

Teraz poza tym nic o tym nie wiem, nie mam pojęcia, czy wyniki bez spójności, czy nie.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79118
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 26/11/09, 13:53

Jeśli zwymiarowałeś kretę 13kW, to musisz mieć pojęcie o stratach mieszkaniowych, prawda?

A zatem użyteczna kWh potrzebna rocznie do ogrzewania, prawda? Jak zwymiarowałeś piec?

W przeciwnym razie musisz zrobić bilans cieplny, aby oszacować potrzeby (nie mówię o ECD, który jest z jednej strony, ale naprawdę małe badanie termiczne) ... lub zacząć od istniejącego zużycia (1L oleju opałowego = 10kWh, 1 m3 gazu = 10 kWh)...
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963




przez Ahmed » 26/11/09, 14:06

W pierwszym przybliżeniu potrzeba od 13 do 15 metrów sześciennych drewna liściastego rocznie do ogrzania przeciętnego pawilonu typu „izolacja elektryczna (sic!)”.
Dotyczy ciągłego ogrzewania, z wyłączeniem ciepłej wody użytkowej.

Rozumiem, że jesteś trochę zagubiony w jednostkach miary: musisz przejść od mocy kalorycznej / kg do średniej wagi na gram, przy czym ta ostatnia reprezentuje tylko dość przybliżoną pozorną objętość!
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963




przez Ahmed » 26/11/09, 14:23

Właśnie zobaczyłem odpowiedzi od Forhorse et Christophe.
Obliczenie pierwszego jest dokładne, z wyjątkiem tego, że podane wstępne wskazanie jest błędne: jest to kostka bukowa, która daje około 2000 kw (stera bukowa = 0,60 M3).
Oczywiście nie oznacza to, że w tym domu będzie dobrze! W tym celu konieczne jest, aby wiedzieć, jak powiedział Christophe, jakie są obecne straty lub zużycie.
Ostatnio edytowane przez Ahmed 26 / 11 / 09, 14: 32, 1 edytowany raz.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79118
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 26/11/09, 14:30

Forhorse napisał:Cóż, to prosta matematyka.
13 kW x 900 godzin = 11700 kWh
2000 kWh na sterę, więc 11700 / 2000 = 5.85 stery

Teraz poza tym nic o tym nie wiem, nie mam pojęcia, czy wyniki bez spójności, czy nie.


Ach, w życiu bym na to nie wpadła, ale efekt wydaje mi się marny jak na sezon grzewczy 6 miesięcy...no cóż, wszystko zależy od potrzeb...

Uważam (brakuje nam informacji w pytaniu), że moc pieca to moc nominalna (maksymalna), czeka się na nią tylko kilka godzin dziennie, a dobrze ładując piec...tak w rzeczywistości i średnio jeśli jesteśmy na 50% mocy nominalnej przez 5 godzin, to „nieźle” i dlatego znaleźlibyśmy mniej niż 3 metry sześcienne.

Należy to skorygować o sprawność pieca (75% przy wysokiej jakości piecu).

W przeciwnym razie nie sądzę, abyś mógł używać pieca dłużej niż 5 godzin dziennie w okresie grzewczym, jeśli masz tylko to, aby się nagrzać: włączenie zajmuje od 10 do 12 godzin...

Dlatego ważne jest, aby wiedzieć więcej o obudowie, w której jest zainstalowany ten piec i jak został zwymiarowany piec!

ps: uh myślę, że mamy 2000 kWh na stere (więc licząc puste przestrzenie w stosie drewna o powierzchni 1 m3), a nie na m3 ... ale dobrze z drewnem jest tak zmienna (tylko „wilgotność”).

Zawsze myślałem, że ta tabela zasymilowała m3 i stere, ale możesz mieć rację: https://www.econologie.com/pouvoirs-calo ... bustibles/

Obraz :?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79118
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 26/11/09, 14:38

Ach nie, w tej tabeli jest dużo sterów, ponieważ gęstość buka wynosi od 700 do 750 kg/m3 zgodnie z tymi 2 stronami:

http://pagesperso-orange.fr/contescourt/ld/hetre.htm
http://fr.wikipedia.org/wiki/H%C3%AAtre_europ%C3%A9en

I znajdujemy 400-450 kg/ster, stosując twój współczynnik 0.6: 750 * 0.6 = 450 kg/ster.

I tak, zgodnie z poprzednią tabelą, mamy zatem 1 sterę buka, która waha się od 1650 do 1850 kWh/sterę suchego buka!

Należy skorygować o sprawność pieca (75%) lub co najwyżej 1400 kWh/ster.

Tutaj więc myślę, że 1400 kWh/szt suchego buku jest podane, aby pamiętać o zrobieniu bilansu cieplnego ogrzewania drewnem.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2485
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 359




przez Forhorse » 26/11/09, 14:48

Mnie też wydaje się to słabe, ale hej, jak powiedziałem, wykonałem tylko obliczenia z dostarczonymi danymi.
Aby ogrzewać tylko 5 godzin dziennie, albo potrzebujesz bardzo dobrze ocieplonego domu, albo mieszkasz na południu Francji...
Moi rodzice mieszkali w górach, w odosobnionym pawilonie "ogrzewania elektrycznego" (według norm z 1983 roku) i tam palenisko kręciło się 24 godziny na dobę, a zużycie drewna wynosiło raczej 24-20 metrów sześciennych rocznie...
0 x
Stephen king
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 26/11/09, 13:28




przez Stephen king » 26/11/09, 15:02

W rzeczywistości mówiłem o wielkości, ale przyjąłem za rząd wielkości, że potrzebuje mocy grzewczej 1 kW na 10 m², więc na 130 m² oszacowałem 13 kW.

Będąc mini projektem, nauczyciel prosi nas o „w przybliżeniu” oszacowanie ilości potrzebnego drewna”.

Metoda Forhorse, o której też pomyślałem, wydaje mi się zbyt prosta.

Ponieważ tak jak mówisz Christophe, piec nie zawsze będzie działał na pełnych obrotach, więc trudno oszacować, ile metrów sześciennych potrzeba nawet na określoną liczbę godzin.

Szkoda, wezmę pod uwagę, że gdy tylko zapalisz piec, natychmiast osiągniesz nominalną moc pieca, nawet jeśli jest to całkowicie fałszywe. Będzie to przeszacowanie liczby potrzebnych sterów, ale brakuje nam również informacji.

Nasz temat jest trochę chwiejny, trzeba to zrobić dla przeciętnej rodziny mieszkającej na wsi, ale jest zbyt niejasny, wszystko zależy od układu domu itp., dlatego wziąłem tylko rząd wielkości.

Zmienię tylko ilość godzin otwarcia, żeby była trochę bliższa rzeczywistości.

Dziękuję za wszystko.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79118
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 26/11/09, 15:12

StephenKing napisał:W rzeczywistości mówiłem o wielkości, ale przyjąłem za rząd wielkości, że potrzebuje mocy grzewczej 1 kW na 10 m², więc na 130 m² oszacowałem 13 kW.


Mają ...

Nigdy, nigdy, nigdy nie ogrzejesz 130 m² jednym piecem o mocy 13 kW, z wyjątkiem bardzo szczególnych przypadków, takich jak: duże pomieszczenie z dobrze komunikującym się powietrzem i dobrze ustawionym piecem pośrodku… i znowu!

To idealny przypadek, z którym nigdy się nie spotykamy przy renowacji...

Ach, to rzecz do szkoły, więc ćwiczenie? Zostaw więc bilans cieplny konkretny... bo zakładam, że twój prof. nie mówił o tym...
0 x

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 259