Instalacja geotermalna na wodach gruntowych w 2013 roku?

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Helgdb
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 16/12/13, 22:53

Instalacja geotermalna na wodach gruntowych w 2013 roku?




przez Helgdb » 16/12/13, 23:21

Cześć wszystkim,

Właśnie kupiliśmy dom wybudowany w 2003 roku, jednopoziomowy o powierzchni 210 m², w którym właśnie zepsuł się wysokotemperaturowy kocioł gazowy. Brak szczęścia. Jednocześnie jest to okazja do zadania pytań dotyczących modernizacji wytwarzania energii w naszym nowym słodkim domu.
Mając na uwadze, że chcemy wybudować basen (jest w trakcie), pomyśleliśmy sobie: dlaczego nie znaleźć źródła produkcji energii, które zapewniłoby centralne ogrzewanie, produkcję ciepłej wody użytkowej i ogrzewanie basenu?

Dlatego też chcemy pozyskać instalację geotermalną na poziomie wodonośnym.

To jest podsumowanie, zastanawialiśmy się nad tym tematem 3 miesiące i uważamy, że najlepszym rozwiązaniem będzie to:
    ponieważ mamy już studnię
    ponieważ grzejniki są wykonane z aluminium i najwyraźniej są przystosowane do niskich temperatur,
    ponieważ najwyraźniej pompy ciepła Geo są dziś wystarczająco mocne i trwałe, aby to wszystko ogrzać i wystarczą 20 lat.

Pojechałem więc na targi w Bordeaux (tak, mieszkam w Merignac w Gironde) i wśród 2 lub 12, z którymi się konsultowałem, znalazłem 13 dobrych rzemieślników (chyba).

Oba oferują mi (prawie) to samo rozwiązanie:
    zewnętrzna pompa ciepła Geo (w małym pomieszczeniu, które zbudowałem i dobrze zaizolowałem)
    zbiornik buforowy centralnego ogrzewania, aby nie robić zbyt wielu krótkich cykli na pompie ciepła
    zbiornik buforowy o pojemności 300 litrów na ciepłą wodę użytkową
    wymiennik ciepła pomiędzy studnią a pompą ciepła
    tytanowy wymiennik ciepła do ogrzewania basenu


Różnice :

Pierwsza oferuje pompę ciepła NIBE 13 kW (F1145) i zbiorniki buforowe (CWU i ogrzewanie) wewnątrz domu
Drugi oferuje pompę ciepła WATERKOTTE Ai1 Eco Touch Geo 18 kW i zbiorniki buforowe (CWU i ogrzewanie) obok pompy ciepła, a więc na zewnątrz. Oferuje również 2 małe 15-litrowe zbiorniki ciepłej wody znajdujące się najbliżej 2 łazienek, dzięki czemu ciepła woda dociera szybciej.

Pomiędzy pompą ciepła a wylotami ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w domu znajduje się 10 m na zewnątrz (planowane wkopanie w głębokość 80 cm) i około 10 m na poddaszu, w izolowanych rurach.

Obydwa mają tę samą cenę po negocjacjach: około 2 25 euro bez wiercenia odwiertu do ponownego zatłaczania i rowów. I z wyłączeniem ulgi podatkowej.

Oto jestem, utknąłem i mój wybór nie może wyjść:
Czy NIBE jest lepszy od WATERKOTTE?
Czy balony na zewnątrz mają sens? (Poprosiłem o to, aby zaoszczędzić miejsce w domu)

Drodzy nowi przyjaciele, macie jakieś zdanie w tej sprawie?
Dziękuję za odpowiedzi.
0 x
Raymon
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 901
Rejestracja: 03/12/07, 19:21
Lokalizacja: Vaucluse
x 9




przez Raymon » 17/12/13, 08:42

Powitanie.
Uważam, że 25 000 euro + okopy i inne to rujnacja. Klimatyzacja dobrej jakości kosztuje 5-6000 euro plus instalacja przy temperaturze bliskiej 4,3 do 7° zamiast 5,1 w przypadku Twojej.
Różnica w zużyciu energii elektrycznej nie jest bliska amortyzacji.
Dzięki różnicy w wydatkach masz więcej niż wystarczająco, aby zainstalować wkład na bardzo zimne dni, gdy temperatura w Twojej klimatyzacji spada.
0 x
Helgdb
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 16/12/13, 22:53




przez Helgdb » 17/12/13, 10:02

Z pewnością, ale dla mnie debata nie dotyczy oszczędności energii ani opłacalności takiego systemu.
Gdyby tak było, zdecydowałbym się na prosty kocioł gazowy za 900 euro.

Tak naprawdę nasz dom „zużywa” TYLKO 1400 euro energii rocznie (900 euro gazu + 500 euro prądu).

Śmieszny.

Pytanie o zmianę źródła energii pochodzi z 2 źródeł:
    racjonalizacja produkcji energii do ogrzewania, ciepłej wody użytkowej i basenów: po co mieć 2 rodzaje produkcji energii, skoro można mieć tylko jedną?
    chęć bycia częścią podejścia środowiskowego w dłuższej perspektywie


Właściwie mógłbym ogrzać basen za pomocą pompy ciepła powietrze-woda, ale co za strata energii elektrycznej, aby wymieniać pompę ciepła co 10 lat! I po co dalej korzystać z energii kopalnej, skoro mam wszystkie zasoby, aby wykorzystywać odnawialną, zieloną i niewyczerpaną energię w naszej skali życia?

Uświadomiłam sobie, że aby być ekoodpowiedzialnym, trzeba inwestować pieniądze i dlatego jest to realna wola polityczna.

Jeśli więc wyeliminujemy stronę zwrotu finansowego, która w moim przypadku i tak jest przestarzała, pozostaje dokonać wyboru technicznego

:D

Nie
0 x
cortejuan
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 254
Rejestracja: 01/12/10, 19:34
Lokalizacja: Franche-Comté
x 6




przez cortejuan » 17/12/13, 10:57

Witam,

Nie wszystko rozumiem, mówisz, że masz studnię, ale jak wykorzystasz ciepło z tej studni, pobierając wodę i odprowadzając ją gdzie indziej lub instalując, jak zdaje się wskazywać Twoje wyjaśnienie, wymiennik ciepła?

Zadaję Ci pytanie, ponieważ 30 lat temu stanąłem przed tym samym problemem, ponieważ miałem studnię, myślałem, że mogę eksploatować energię geotermalną, ale szybkie badanie wykazało, że natężenie przepływu w studni jest nie do pogodzenia z wydobyciem (odnawialne źródła energii). ) kalorii. Studnia po prostu by zamarzła. Zdecydowałem się na pompę ciepła powietrze-woda o mocy 15 kW (wytrzymała 23 lata) i piec Jotul na bardzo zimne dni. Obecnie mam nową pompę ciepła o tej samej zasadzie.

Ale pewne jest, że obrus jest świetny, bo system uniezależni się od warunków klimatycznych.

Cordialement
0 x
Raymon
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 901
Rejestracja: 03/12/07, 19:21
Lokalizacja: Vaucluse
x 9




przez Raymon » 17/12/13, 11:39

Czy masz pojęcie o całkowitej cenie Twojej instalacji? Jestem pewien, że całkowita ocena oddziaływania na środowisko jest lepsza niż to, co mówimy. Basen można ogrzewać panelami fotowoltaicznymi lub osłoną solarną lub panelami fotowoltaicznymi współpracującymi z pompą filtrującą, np.:
http://www.distripool.fr/produit-1684-C ... tAod33YA8Q

Przy obliczaniu kosztów ważne jest również uwzględnienie amortyzacji sprzętu.
0 x
DanielJ
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 93
Rejestracja: 17/10/12, 18:18

HP w porządku




przez DanielJ » 17/12/13, 16:17

Cześć. Uważaj na oszustwa. Odzyskiwanie kalorii ze studni jest bardzo rzadko możliwe. Wszystko zależy od przepływu wody. Woda w studniach ma zazwyczaj temperaturę 15°C. Pompa ciepła może odzyskiwać kalorie co najwyżej w zakresie od 15 (temperatura na wlocie) do 7°C (temperatura na wylocie). Przy wartości delta T mniejszej niż 7° COP pompy ciepła spada do jednego lub nawet mniej. Każde inne przemówienie jest kłamstwem. Poza tym nigdy nie podamy wartości policjanta dla tak małej różnicy temperatur. Czasami dajemy Ci go, ale z małą gwiazdką, która odsyła do prawie niemożliwej do znalezienia notatki, która informuje, że pomiar nie uwzględnia nakładu energii na rozmrożenie wymienników. Oznacza to, że wydajemy w tym czasie tyle, ile otrzymamy! Mówię ze znajomością faktów, wynika to z doświadczenia. Mam dość tych wszystkich oszustów. Nie możemy odmówić powrotu wody z pompy ciepła o temperaturze poniżej 7°C (+-), gdyż poniżej tej wartości grozi zamarznięcie wymienników. Zatem w przypadku studni maksymalna wartość Delta T wynosząca 7°C, czyli 7 kalorii na gram pobranej wody, to bardzo mało.
Jeden kilowat na godzinę odpowiada 860000 860 kalorii, czyli 7 litrów x °C delta t. ! Oznacza to, że dla 122,85°C przepływ wynosi 10 litrów na godzinę! I to tylko za jedną kWh! Do odzyskania 1228,5 kWh potrzeba 10 litrów przepływu na godzinę. niemożliwe w przypadku prostej studni. Potrzebujesz strumienia. I znowu zimą w strumieniu panuje temperatura 100°C, więc odzyskanie kalorii jest prawie niemożliwe. Cóż, jeśli jesteś na fontannie termalnej, to coś innego. W przeciwnym razie nie da się odzyskać kalorii ze zwykłej studni. Aby poznać natężenie przepływu studni, należy się do niej zaciągnąć pompą i zmierzyć przepływ graniczny, który odprowadza wodę ze studni. Mój produkuje około XNUMX litrów na godzinę i mam szczęście... Należy pamiętać, że gmina zbudowała małą elektrownię geotermalną z dwoma studniami
100 m (chyba), co zakończyło się fiaskiem. Nieopłacalne, wszystko porzucone...
WIĘC UWAŻAJ NA OSZUSTWO NA HORYZONCIE... A+
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12307
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2968




przez Ahmed » 17/12/13, 17:44

HelgdbKiedy piszesz:
chęć bycia częścią podejścia środowiskowego w dłuższej perspektywie

Czy to forma humoru, czy też traktujecie propagandę tak poważnie, że recytujecie jej mantry? : Chichot:

Dziękuję za Twoje świadectwo i przydatne ostrzeżenia, Danielj ; Aby pompa ciepła typu woda-woda działała prawidłowo, wymagane jest znaczne natężenie przepływu, co jest rzadko możliwe.

Widziałem takie, które były zadowalające, ponieważ pobierały kalorie bezpośrednio z warstwy wodonośnej (piasku) na brzegach Loary... ale to rzeczywiście bardzo szczególny przypadek.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Helgdb
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 16/12/13, 22:53




przez Helgdb » 17/12/13, 21:55

@Cortejuan : jeśli wszystko dobrze zrozumiałem, ciepło jest pobierane z wody wiertniczej, która wypływa z mojego regionu w temperaturze 13°C i która wychodzi z wymiennika ciepła w temperaturze około 9°C, tj. delta T wynosząca 4° vs. Dzięki temu ciepłu pompa ciepła jest w stanie wyprodukować ciepłą wodę o maksymalnej temperaturze 60°C, korzystając ze wspomagania elektrycznego.

Czy nie jest to zasada każdej WPR?

@DanielJ : ale w takim razie we Francji NIE działa żadna instalacja geotermalna na wodach gruntowych? A jeśli dobrze rozumiem Twoje rozumowanie (delta T > 7°), to w Szwecji też to nie działa? A może nie zrozumiałem Twojej demonstracji. Ale jak wytłumaczyć 250 klientów mojego dostawcy, poszukiwanych tylko w Bordeaux i regionie, wszyscy zainstalowani w pompach ciepła typu woda-woda na stole wodnym??? ja tam nie rozumiem...

@Ahmed : dla natężenia przepływu, według moich prostych obliczeń z beczką 200-litrową, natężenie przepływu mojej pompy jest większe niż 5 m3 / h. JEŚLI nie zapomniałem lekcji matematyki, to jest to 5000 litrów na godzinę, prawda? Jeśli zastosuję się do obliczeń DanielJ, dla delty T równej 4 wymagane byłoby natężenie przepływu 3 lub 4 m3, więc czy spełnia ono wymogi?

A może nie żyjemy w tym samym regionie?
0 x
Helgdb
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 16/12/13, 22:53




przez Helgdb » 17/12/13, 22:00

@Raymon : Cóż, całkowita cena mojej instalacji wynosi około 28 000 euro.

W zakresie ochrony środowiska, jeśli przyjmiemy, że będę wymieniał pompę ciepła co 30 lat (jest to optymistyczne) i że w tym czasie zużycie energii elektrycznej spadnie do 600 euro rocznie (tj. niedaleko 5 kWh rocznie) oraz że Nie uszkadzam w żaden sposób lustra wody, ponieważ ponownie wtłaczam do niego wodę, więc uważam, że tak, wpływ na środowisko jest więcej niż pozytywny, prawda?
0 x
Raymon
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 901
Rejestracja: 03/12/07, 19:21
Lokalizacja: Vaucluse
x 9




przez Raymon » 17/12/13, 22:30

30 lat to optymizm, ale czemu nie. System klimatyzacji wytrzyma tyle samo za mniej, inwestując mniej, a jednocześnie będąc nieco mniej wydajnym.
Podgrzewanie wody do 60° za pomocą pompy ciepła moim zdaniem nie będzie zbyt dobre.

Do Twojej wiadomości, moja klimatyzacja Toshiba Rair ma współczynnik COP 4,7, a niektóre modele nawet 5,3!
Ale drewno też nie jest złe!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 304