Energia hydrauliczna: narysuj mi hydrauliczny świt...

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79360
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060

Energia hydrauliczna: narysuj mi hydrauliczny świt...




przez Christophe » 04/05/09, 18:18

Przed (ponownym) uruchomieniem naszego małego koła łopatkowego (patrz tutaj https://www.econologie.com/forums/tambour-de ... t6303.html dla nowicjuszy), chciałbym poprawić powierzchnię i penetrację łopatek w wodzie.

Dane techniczne:
- materiał: palety z recyklingu (lub w „najgorszym przypadku” deski do kupienia, ale hej…)
- materiał: drewno jodłowe/sosnowe
- łatwe do cięcia (im mniej cięć, tym lepiej!)
- łatwy w montażu (przykręcany)
- proste do... ulepszenia w razie potrzeby.

Na razie mam prostą listwę 10 cm na 40 cm jak na tym zdjęciu:

Obraz

Cel:

a) Pomnóż powierzchnię roboczą przez około 2 (najlepiej 3)
b) „Podnieś” Cx. Oszacowano ją na 0.7 - 0.8. Chciałbym zaktualizować go do 1.2-1.3 (bądźmy szaleni!).
c) Zysk energii odzyskiwalnej w modyfikacji: 2 * 1.25/0.75 = 3.3...

Czy ktoś ma jakieś sugestie dotyczące „kształtu”? W tej chwili najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem, które mam na myśli, jest „wydrążony i wydłużony trapez”… jak mechaniczne wiadro z łopatą!

ps: co do gatunku drewna: czy ktoś wie z jakiego drewna są zrobione "prawdziwe" młyny wodne gdybym kiedyś musiał kiedyś zmienić? To musi być lokalny gatunek...
0 x
Obelix
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 535
Rejestracja: 10/11/04, 09:22
Lokalizacja: Tulon




przez Obelix » 04/05/09, 18:29

Witam,

Zobaczyłbym świt z połowy rurki PCV (fuj :D ) lub więcej lepszej stali nierdzewnej .......
Przynajmniej będziesz miał wybór wymiarów bez zbyt wielu problemów : Chichot:


Obelix
0 x
In medio stat virtus !!
Avatar de l'utilisateur
highfly-nałogowiec
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 757
Rejestracja: 05/03/08, 12:07
Lokalizacja: Pireneje, 43 roku
x 7

Re: Energia hydrauliczna: narysuj mi hydrauliczny świt..




przez highfly-nałogowiec » 04/05/09, 20:02

Christophe napisał:ps: co do gatunku drewna: czy ktoś wie z jakiego drewna są zrobione "prawdziwe" młyny wodne gdybym kiedyś musiał kiedyś zmienić? To musi być lokalny gatunek...


U nas wykonane są z czarnej olchy.
0 x
„Bóg śmieje się z tych, którzy potępiają skutki, których pielęgnują przyczyny” BOSSUET
"Na zobaczyć co jest Croit„Dennis MEADOWS
Boulle
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 519
Rejestracja: 02/12/08, 20:44
x 12




przez Boulle » 04/05/09, 21:04

cześć

zgadzam się z obelixem
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79360
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 05/05/09, 11:52

Przepraszam chłopaki, nie zgadzam się z tym z kilku powodów:

a) Zużyłem już dużo PVC :( i nie mam tam nic więcej do odzyskania...

b) potrzeba 2 korków (lub 2 * 1/2 korków) na każde ostrze: przy 1 € za korek rachunek będzie wysoki...

c) czy trzeba będzie je skleić = wytrzymałość mechaniczna w czasie?

c) te ostrza nie będą stać same: w każdym przypadku trzeba będzie wykonać konstrukcję (z drewna) z tyłu...

d) jest szczerze mówiąc „brzydki” (CO? CO? : Chichot:) i prawdopodobnie bardziej kruche niż drewno (możliwe wstrząsy?)

e) brak elastyczności aktualizacji, jeśli to nie wystarczy (lub odwrotnie, bądźmy szaleni, jeśli jest za duży moment obrotowy?)

f) ograniczony wybór wymiarów!

Krótko mówiąc, chcę zrobić "wiaderko" z palet jodłowych...

ps: olcha czarna? :zaszokować:
0 x
boubka
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 950
Rejestracja: 10/08/07, 17:22
x 2




przez boubka » 05/05/09, 13:25

cześć
Myślę, że dąb jest dość dobrze przystosowanym drewnem do przebywania w wodzie przez długi czas.
po oczywiście są wszystkie egzotyczne lasy o dużej gęstości..
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79360
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 05/05/09, 13:41

Ok dla dębu, zachowuję informacje!

Ale ja nie chcę egzotycznego drewna: nasi przodkowie go nie używali, a ich młyny przetrwały dziesiątki lat! (może więcej niż współczesny stalowy odpowiednik?)

Na razie zrobię wszystko z drewna paletowego :) na „proto” i znalezienie najlepszego kształtu wystarczy! Ostrza, które obracają się już od 10 dni, mają już dużo mikroalg na swojej powierzchni, ale ani śladu „zgnilizny”…

Oszacowałem, że 1 fałszywa europaleta = 4 ostrza, tak jak chciałbym je wykonać 8) : Chichot:
0 x
Alain G
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3044
Rejestracja: 03/10/08, 04:24
x 3




przez Alain G » 05/05/09, 14:12

Bonjour Christophe

Rura PVC cięta na piłce stołowej będzie wydajniejsza i łatwiejsza do naprawienia.

Obraz

Oczywiście trzeba włożyć do niego więcej tuby niż na zdjęciu, które jest tylko poglądowe.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79360
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 05/05/09, 14:28

Dziękuję Alain, ale nie sądzę, żeby to zadziałało bez wzmocnień dla twojego diagramu: potrzebujesz „mocnych stron” za każdym ostrzem. Śruba mocująca też się sprawdzi...

Ale zostaw beton. Nie chcę już PCV, użyłbym listew z odzyskanego drewna! Jeśli to nie wystarczy z jakiegoś powodu X lub Y, rozważyłbym użycie PVC ...

PVC jest zbyt łatwe, wiem, że jestem trochę masochistą! : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79360
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 05/05/09, 17:57

Ok, zdemontowałem tymczasowe ostrza, ale teraz jestem suchy (w deszczu): w zasadzie nie wiem, jak rozpocząć resztę… Obawiam się, że kształt wiadra lub łyżki będzie nieskuteczny z ostrza niskiego ciśnienia!

Rzeczywiście, kiedy świt wychodzi z wody, nie ma ryzyka, że ​​​​będzie miał efekt „przyssawki”, a zatem stworzy przeciwny moment obrotowy?

Zrobiłem więc trochę badań i natknąłem się na 2 ciekawe strony:

A) http://www.moulinsdefrance.org/old/roue_aubes.html

Obraz
Obraz

1) Mamy już odpowiedź na wybór gatunku drewna: dąb, azobé (hu?) czy buk + olcha.

2) Kształt ostrzy jest bardzo prosty: płaski jak na młynek hotton, z drugiej strony są lekko pochylone, ale atak wody wcale nie jest taki sam jak w moim przypadku: nie ma nic „na LEWO” ...

B) Bardziej interesujące w moim przypadku: http://clients.newel.net/particulier/am ... leroue.htm

Myślę, że moje koło jest gdzieś pomiędzy „dolnym kołem” a „biegnącym kołem”. To są 2 ostatnie przypadki na stronie.

KOŁO PONIŻEJ

Obraz

Prostym pomysłem z początków młynów było atakowanie ostrzy jedynym pędem wody

Ogólny schemat tej zasady jest pokazany na rysunku, który jest również rysunkiem Ponceleta

Przez długi czas wierzono, że w ten sposób można odzyskać całą energię
W rzeczywistości nie ma nic
Aby zrozumieć, co się dzieje, odnieś się w formie do działania strumienia na powierzchnię.

W rzeczywistości wydajność tych kół jest znacznie niższa niż w przypadku powyższych kół
To pytanie zostanie omówione bardziej szczegółowo z przykładem na określonej stronie


KOŁO NAD WODĄ

Kto nie zamontował na 2 widelcach rozszczepionej gałęzi z 4 „ostrzami”, którymi można było się obracać. nurt małej rzeki?

Koło wodne jest bardzo przeciętnym kołem. (Maiiuu!! :płakać: )

Najpierw musisz wiedzieć, w jakim typie przepływu się znajdujesz
Czy jesteśmy w reżimie ulewnym czy w reżimie rzecznym?
W pierwszym przypadku lepiej odwrócić stronę: tak naprawdę jesteśmy z kołem typu od dołu, odsyłam do niego!
Jesteśmy zatem w reżimie fluwialnym. Czy przysługuje nam pełna szerokość i wysokość kanału, czy tylko jego część?

Możemy obliczyć tylko w przypadku pierwszej hipotezy.
Tutaj sprawa jest prosta.
Pomiędzy górą a dołem jest różnica wysokości.
Tu jest nasz upadek i nic więcej.
Nasze koło jest w rzeczywistości tamą. Zatrzymana i dobrze uszczelniona woda przepływa tylko przez „szczeliny”.
W ruchu przepuszcza wodę, jego prędkość liniowa jest mniejsza niż prędkość prądu, stawia opór i w ten sposób odzyskuje energię
Na tej zasadzie działa koło Sagebien, koło wolne, ogromne, ale o dobrych osiągach.


Aby zoptymalizować konstrukcję ostrzy, doszlifuję: http://clients.newel.net/particulier/am ... %20dessous
http://clients.newel.net/particulier/am ... %20L%20EAU

Najwyraźniej „zamknięte” wiadra (wiadra to właściwe określenie) nie są w moim przypadku potrzebne i wystarczyłyby lekko pochylone łopatki?
Wydajność nie będzie dobra, więc jestem zainteresowany zabraniem maksymalnej możliwej powierzchni roboczej!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 235