Turbina wiatrowa, 3 lub 5 ostrza?

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9

Turbina wiatrowa, 3 lub 5 ostrza?




przez darwenn » 08/08/09, 07:42

Dzień dobry wszystkim. Po tym, jak udało mi się zbudować moją turbinę wiatrową (tutaj jest zdjęcie poniżej i dziękuję tym, którzy mi w tym pomogli forum), ten działa bardzo dobrze przy wietrze 30 km / h. Przy wietrze 20 jest to minimum, ale tutaj jest moja troska. Moja turbina wiatrowa nie może dalej się obracać. Pozwólcie, że wyjaśnię: zacznie się obracać, czasami bardzo szybko i będzie produkować dobrze przez 30 sekund, a następnie zwolni i zatrzyma się. Więc pierwszą rzeczą, jaką zrobiłem, było sprawdzenie profilu moich łopatek zgodnie z podanymi wskazówkami (skok i kształt) i wykonanie nowego śmigła, ponieważ wcześniej było gorzej, szło bardzo źle. Rezultat jest aktualny, działa bardzo dobrze, ale nie na długo. Jednak w tej chwili nie mamy naprawdę silnego wiatru na północy, więc nie jestem pewien, czy to nie z tego powodu. W tym czasie wiatr nie przekracza 20-30 km / h raz lub dwa razy w tygodniu.

Po przejrzeniu internetu doszedłem do takiego wniosku i pytam o opinię. Moje śmigło z 5 łopatkami po 80cm każda, czyli rozpiętość skrzydeł 1m60 (bez wirnika + 15cm), ze sklejki 10mm profilowanej linią lotu (wykonana z samolotu). Jak dotąd wydaje się, że wszystko idzie dobrze. Ale z tego, co odkryłem, 5-łopatkowe śmigła podczas obracania się powodują zakłócenia odchylenia, które powodują zatrzymanie obrotu. Śmigło 5-łopatkowe z pewnością zapewnia większy moment obrotowy niż śmigło trójłopatkowe, ale w moim przypadku moment obrotowy wymagany przez multiplikator i generator jest raczej niski, więc zastanawiam się, czy postawić śmigło trójłopatkowe, jak to jest w przypadku większość turbin wiatrowych nie rozwiąże mojego problemu. Mam wystarczająco dużo, aby zrobić ten trójłopatkowy i chciałbym wiedzieć, czy przy równym wietrze trójłopatkowy będzie obracał się szybciej niż 5 ostrzy, z mniejszym momentem obrotowym, ale bez powodowania tego efektu hamowania. Wmawiam sobie, że jeśli większość turbin wiatrowych ma trójłopatkową, to musi być powód, a zatem to 5 łopatek w moim przypadku nie jest odpowiednie. Co myślisz ? Jaka jest ta słynna różnica między 5 ostrzami a trzema ostrzami, co oznacza, że ​​możemy znaleźć tylko trzy ostrza? Dziękuję Ci za Twoje odpowiedzi

Obraz

Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
Cuicui
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3547
Rejestracja: 26/04/05, 10:14
x 6




przez Cuicui » 08/08/09, 09:35

Istnieją również turbiny wiatrowe jednołopatowe (z przeciwwagą), które działają bardzo dobrze. Czy ma to na celu uniknięcie zakłóceń związanych z odchyleniami? Musiałbym spróbować.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Były Oceano
moderator
moderator
Wiadomości: 1571
Rejestracja: 04/06/05, 23:10
Lokalizacja: Lorraine - Francja
x 1




przez Były Oceano » 08/08/09, 11:02

Dla odpowiedzi między 5 a 3 łopatami, oto testy śmigieł wykonanych dla mikrolotów:

http://www.gilroy.fr/spip.php?article16

5 ostrzy jest cichszych i bardziej momentalnych.

Jednak każde ostrze wywołuje opór, dlatego zmniejszenie liczby ostrzy zmniejsza opór

http://www.aero-hesbaye.be/dossiers/hlp ... elice.html

Jeśli masz wystarczająco dużo, aby wykonać 3-łopatowe śmigło, dlaczego nie zbudować go z taką samą średnicą i kształtem jak 5-łopatkowe, a następnie porównać wydajność i hałas, ponieważ reszta turbiny wiatrowej pozostaje taka sama.

Umożliwiłoby to rozwinięcie refleksji na temat samodzielnie budowanych turbin wiatrowych.
0 x
[Tryb MODO = ON]
Zieuter ale nie sądzę, mniej ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, jeszcze nie ma motocykla elektrycznego...
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9




przez darwenn » 08/08/09, 11:11

Tak, najłatwiej byłoby dla mnie zbudować 3 ostrza i zrobić test porównawczy, ale zanim to zrobiłem, pomyślałem sobie, że warto wcześniej poprosić o kilka opinii i upewnić się, że było warto. Więc myślę, że zbuduję go rzeczywiście na tych samych wymiarach łopatek i porównam, gdy tylko warunki będą sprzyjające, mam nadzieję, że to będzie w stanie rozwiązać mój problem, nawet jeśli być może stracę prędkość obrotową i moment obrotowy, w końcu to pozostanie na widoku.
0 x
Avatar de l'utilisateur
minguinhirigue
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 447
Rejestracja: 01/05/08, 21:30
Lokalizacja: Strasburg
x 1




przez minguinhirigue » 08/08/09, 11:43

Brawo już dla własnej konstrukcji, świetna robota.

Jeśli chodzi o blokady, to chyba sprawdziłeś już całą mechanikę! Czy nie mógł być problem z alternatorem? Powodzenia...
0 x
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9




przez darwenn » 08/08/09, 11:49

Witam Miguin, dziękuję, od strony mechanicznej nie ma obaw, nie blokuje się wszystko na łożyskach łącznie z generatorem (czyli silnikiem prądu stałego który przewijam i zakładam kulkowe) śmigło jest idealnie wolne pod względem momentu obrotowego więc nie siły lub tarcia, które mogłyby zakłócić rotację, śmigło jest dobrze wyważone, idealnie regularne.

Zastanawiam się też, czy nie powinienem dodawać stożka na wirniku, coś w rodzaju ostrołukowego nosa, jak w innych turbinach wiatrowych, czy odgrywa on rolę w ślizganiu się wiatru po łopatkach?
0 x
parfaitelumiere
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 79
Rejestracja: 05/08/09, 14:39




przez parfaitelumiere » 08/08/09, 12:51

Korzystam z okazji, aby zadać pytanie, może sugestię, nie wiem.
Widziałem samoloty z silnikami śmigłowymi, które obracały się tam iz powrotem, na dwóch piętrach, dlaczego oni to robili?
Czy to mogłoby być bardziej interesujące dla twojego projektu turbiny wiatrowej?
Ostatnie pytanie, większość śmigieł, które widziałem (m.in. samolot) czy skrzydła owadów są bardzo wąskie na poziomie mocowania w środku, potem poszerzają się, poszerzają i zwężają w kierunku końcówki, dlaczego?
Czy nie byłoby to bardziej wydajne?
0 x
SAP może!
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 08/08/09, 14:30

Myślę też, że być może twoja turbina wiatrowa nie jest dobrze wyczyszczona. Każdy dom i dach powoduje turbulencje. Myślę, że to nie przypadek, że turbiny wiatrowe zostały umieszczone w ogrodach na tyłach, pośrodku pól itp.
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9




przez darwenn » 08/08/09, 15:12

Tak, być może jest też źle położony, mam miejsce, aby umieścić go na dole ogrodu, gdzie jest rzeczywiście bardziej przejrzysty, ale ze strony praktycznej (osłony) wolałem umieścić go tam, gdzie uważałem, że jest to najlepszy kompromis . Moich obaw może być kilka, nie jest to łatwe. Gdybym mógł uniknąć zmiany miejsc, bardzo by mi to pomogło, zwłaszcza że gdyby nie była to główna przyczyna, zrobiłbym to na darmo. No cóż, w końcu pomyślę o tym pytaniu.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Cuicui
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3547
Rejestracja: 26/04/05, 10:14
x 6




przez Cuicui » 08/08/09, 15:30

parfaitelumiere napisał:Widziałem samoloty z silnikami śmigłowymi, które obracały się tam iz powrotem, na dwóch piętrach, dlaczego oni to robili?

Śmigła obracające się w przeciwnych kierunkach pozwalają ograniczyć rozmiar łopatek i niwelować efekt przeciwdziałający momentowi obrotowemu silnika.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 358