Badanie wiatru

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
TOBLERONE
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 01/01/19, 11:41

Badanie wiatru




przez TOBLERONE » 01/01/19, 11:57

Witam,
Chciałbym prosić o poradę w doborze anemometru / wiatrowskazu. Chciałbym zainstalować taką na swojej działce na około 12 miesięcy, aby sprawdzić wykonalność instalacji turbiny wiatrowej.
Czy tego typu urządzenie wystarczy do zmierzenia wiarygodności miejsca?
Dziękuję.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79128
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10975

Re: Badanie wiatru




przez Christophe » 01/01/19, 16:40

Tak, tak robią zawodowcy... i tylko to, jak mi się wydaje, wymaga procedur administracyjnych (jeśli maszt pomiarowy jest dłuższy niż 12m)...

Aby jednak nie stracić 1 roku i zaoszczędzić kilkaset euro, możesz również spróbować znaleźć różę wiatrów (najbliżej) lokalizacji swojej przyszłej turbiny wiatrowej, jest ona dostępna w Internecie za darmo... tym bardziej jest uśredniony z kilku lat… Więc a priori bardziej wiarygodny niż pomiar w ciągu 1 roku…

PS: Szczęśliwego Nowego Roku dla wszystkich...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79128
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10975

Re: Badanie wiatru




przez Christophe » 01/01/19, 16:43

Oto przykład róży wiatrów dla Brześcia na 10 i 80 m, która jest interesująca dla małych turbin wiatrowych, ale ta strona daje tylko ostatnie 2 tygodnie za darmo (więc nie jest to zbyt znaczące dla instalacji turbiny wiatrowej, w przeciwnym razie jest to 120 € : https://www.meteoblue.com/fr/historyplus#try-for-free dla 30 lat danych pogodowych dla 1 miejsca, to nie jest tanie, ale na pewno dużo tańsze niż maszt pomiarowy!)

https://www.meteoblue.com/fr/meteo/arch ... R_PER_HOUR

Patrząc lepiej, powinieneś być w stanie znaleźć historię z 2 lub 3 lat za darmo...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79128
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10975

Re: Badanie wiatru




przez Christophe » 01/01/19, 16:56

Wiatr wzmógł się przez 20 lat za 40 € HT w Météofrance: http://services.meteofrance.com/e-bouti ... etail.html

Z drugiej strony ogranicza się do prawdziwych stacji pogodowych, niekoniecznie bardzo blisko domu...
0 x
TOBLERONE
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 01/01/19, 11:41

Re: Badanie wiatru




przez TOBLERONE » 01/01/19, 17:13

Dziękuję za to.
Jednak obszar do zbadania znajduje się w Drôme w środkowych górach i jest stosunkowo odizolowany, nie sądzę, aby istniała stacja wystarczająco blisko, aby być reprezentatywną dla tego obszaru. Ten ostatni zdaje się znajdować w „korytarzu” wiatru.
Chciałbym dokonać pomiaru przez około 1 lub 2 lata, aby dowiedzieć się, czy opłaca się rozpocząć projekt domowej turbiny wiatrowej.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79128
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10975

Re: Badanie wiatru




przez Christophe » 01/01/19, 18:08

Jeśli nie masz w pobliżu stacji, myślę, że możesz znaleźć róże wiatrów obliczone na podstawie modeli pogodowych...

Latam na paralotniach od 2012 roku i mogę powiedzieć, że te modele są dość niezawodne (każde miejsce paralotniowe nie ma własnej latarni pogodowej... a te, które ją mają, są bardzo rzadkie)...

Ich konsultacja jest bezpłatna, ich historii nie znam...

Potem, jeśli to do domowej elektrowni wiatrowej, na twoim miejscu też zaufam swoim odczuciom: wieje czy nie? : Chichot:

Do jakiej mocy dążysz? Jaka wysokość masztu?
0 x
TOBLERONE
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 01/01/19, 11:41

Re: Badanie wiatru




przez TOBLERONE » 01/01/19, 18:27

Tak, dmucha. Chciałem po prostu zebrać informacje, aby ewentualnie dobrać rozmiar turbiny wiatrowej.
Obecnie nie mam optyki mocy i jeszcze mniejszej wysokości masztu.
Gdzie mogę sprawdzić te róże wiatrów używane do paralotniarstwa?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79128
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10975

Re: Badanie wiatru




przez Christophe » 01/01/19, 18:51

W paralotniarstwie nie używa się róż wiatrów, tylko informacje z modeli pogodowych...

Zakładam, że róże kompasowe są dostępne na podstawie tych modeli: strona meteoblue pozwala zobaczyć informacje dla każdego miasta… a nawet każdej wioski, w której nie ma stacji pogodowej, więc koniecznie jest obliczana zgodnie z modelami (lub mieszanym modelem/odczytem)

Przykład z wioską w Drôme (a więc w twojej okolicy), którą wziąłem losowo:

Róża Wiatrów La Motte-Chalancon: https://www.meteoblue.com/fr/meteo/arch ... PER_SECOND

Jaka jest najbliższa wioska twojego projektu?

Oto 3 miejsca (między innymi) używane przez paralotniarzy:

https://www.windguru.cz/
https://fr.windfinder.com/
https://www.paraglidingmap.com/
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2486
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 360

Re: Badanie wiatru




przez Forhorse » 01/01/19, 19:10

Nie zgadzam się. Nic nie zastąpi badania na miejscu, w miejscu, w którym zostanie zainstalowana turbina wiatrowa. Bo na 50m może zmienić wszystko.
Z pewnością nie w przypadku dużych „przemysłowych” turbin wiatrowych o wysokości 100 m, ale w przypadku małych domowych turbin wiatrowych o mocy kilku kW na wysokości 12 m lub mniejszej mogą wystąpić duże różnice, zwłaszcza (jak w tym przypadku), gdy występuje ulga.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79128
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10975

Re: Badanie wiatru




przez Christophe » 01/01/19, 20:23

a) Cóż, biorąc pod uwagę obecną zmianę klimatu, nie jestem pewien, czy badanie trwające ponad 1 rok jest naprawdę znaczące dla następnych 20 lat i to w jednym lub drugim kierunku (myślę, że wiatry będą się nasilać… patrz b) )... i to 1 rok stracony w projekcie, który nie wydaje się tak drogi (samodzielna konstrukcja) ... więc baza na modelach już da dobre przybliżenie (powiedziałbym, że tylko z 20% błędem ... jeden w ten czy inny sposób...)

b) Relief może być doskonałym sprzymierzeńcem w korzystaniu z bryzy znad równin (za dnia) i gór (wieczorem)...bryzy, które NIE pojawiają się w modelach pogodowych... każda słoneczna strona jest systematycznym celem tych bryz (pod warunkiem, że jest wystarczająco dużo słońca i nachylenia)

Wracamy do idei projektu Elioth i „gór słonecznych” (w rzeczywistości góry turbin wiatrowych są dokładniejsze): odnawialna-energia/górski-projekt-słoneczny-elioth-l-eolien-de-brise-de-vallee-t14512.html

Te bryzy znacznie wzmocnią się wraz z ociepleniem! Podczas paralotniarstwa można to już odczuć: starzy piloci w ogóle nie rozpoznają miejsc, tak jak 20 lat temu! Stają się one coraz bardziej niebezpieczne...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google Adsense [Bot] i goście 219