test test: SMD LED VS VS Halogen CFL

Hi-tech sprzęt elektroniczny i komputer i Internet. Lepsze wykorzystanie energii elektrycznej, pomoc w pracach i specyfikacji, wyboru sprzętu. Prezentacje zagospodarowanie i plany. Fale i zanieczyszczenia elektromagnetycznego.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79330
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046

test test: SMD LED VS VS Halogen CFL




przez Christophe » 27/10/10, 16:20

Właśnie zwróciliśmy 2 modele żarówek ledowych z 60 diodami SMD (nazywam to „generacją led 2010”). Te 2 żarówki led mają moc świecenia 3W i zużywają 3.5W. Ich jasność podana jest dla 280 Lumenów, czyli wydajności 80Lm/W. Niespotykane dla ogółu społeczeństwa w tej cenie! :zaszokować:

Mamy osiągi naprawdę lepsze od najlepszych świetlówek kompaktowych (które wymagają 60Lm/W dla wysokich mocy świetlówek), a przede wszystkim mamy kąt świecenia 120°!

a) SMD GU10

Obraz

b) SMDMR16

Obraz

Wynik pod względem odczucia jasności jest dość bluefant w porównaniu do wszystkich innych żarówek led, które testowałem i które oferujemy w sklepie: ekonomiczne oświetlenie

Naprawdę wydaje się, że jest oświetlony halogenem o mocy 45-50 W

Cóż, wszystko po to, aby powiedzieć, że przeprowadzę mały test porównawczy na światłomierz w różnych punktach pomiarowych (około dziesięciu) między 3 żarówkami GU10:
a) halogen GU10 50W
b) Świetlówka kompaktowa GU10 9W
c) SMD GU10 3W

Ciąg dalszy wkrótce.

Robiłem już podobny test jakiś czas temu (Kompaktowa świetlówka LED Luxeon VS), który jest dostępny tutaj: porównawczy-test-żarówki-led-luxeon-kompaktowe-świetlówki-mm-t6649.html

ps: przepraszam jeśli ta wiadomość wyda się niektórym trochę reklamowa...ważne będą wyniki testów

Edytuj, oto wyniki, więcej szczegółów ze strony 3 tego wątku: testy-próby-diod-smd-vs-halogen-vs-fluocompacte-t10087-20.html

Christophe na stronie 3 tego tematu napisał:Protokół badania:

- 15 punktów pomiarowych rozmieszczonych „losowo” na klatce schodowej
- 3 żarówki o różnej technologii w trzonku GU10:
1 Megaman 9W (którego używamy od 3 lat na tej samej klatce schodowej): ekonomiczne oświetlenie
1 Halogen 50W (o którym wszyscy wiedzą)
1 dioda Elix 60 SMD 3W: https://www.econologie.com/shop/ampoule ... p-359.html
- Dookólny pomiar luksometrem każdego punktu: https://www.econologie.com/shop/luxmetr ... p-133.html
- Jasność otoczenia: od 0.1 do 1.3
- W przypadku świetlówki kompaktowej czekaliśmy na stabilizację pierwszego pomiaru (koniec wygrzewania).
- Pod koniec serii żarówki mierzymy jej maksymalną T° za pomocą tego termometru na podczerwień: https://www.econologie.com/shop/thermom ... p-132.html

ZDJĘCIA

Punkty pomiarowe:
Obraz

Obraz

Miejsce testowe:

Obraz

3 żarówki:

Obraz

Luksomierz:

Obraz

Przykład pomiaru:

Obraz


Surowe dane w luksach (lumeny/m²):

Obraz

Wykres w luksach na punkt pomiarowy i średnią z 15 punktów na żarówkę:

Obraz

Maksymalne temperatury zmierzone na żarówce (wciąż świecącej) na koniec badania:

Świetlówka kompaktowa: 94.1°C
Halogen: 309,7°C
SMD: 41,6°C

Wnioski i uwagi:

- Temperatura żarówek jest całkiem logiczna i idzie w kierunku odpowiedniej mocy żarówek (w Lm/W). Niska T° żarówki SMD wróży a priori dobrą żywotność: diody LED nie są wzmacniane (jak powiedziałem powyżej, żarówki Luxeon nagrzewają się bardziej, zmierzyłbym to)

- Żarówka z 60 diodami LED SMD świeci ogólnie lepiej niż świetlówka kompaktowa 9W, a zużywa 3 razy mniej.

Obraz

- Wariancja punktów pomiarowych daje jednorodność emitowanego światła: najlepsze jest fluo, potem led, potem halogen (duża przerwa, szczegóły później).

- Innymi słowy: w tych punktach pomiarowych to halogen ma najbardziej widoczny stożek (kierunek światła) (a więc najsłabsze rozproszenie światła i największe prawdopodobieństwo olśnienia). Szkoda, kiedy wszyscy szukają jakości halogenów w ekonomicznym oświetleniu?

Myślę jednak, że punkt 7, który musi znajdować się dokładnie w stożku maksymalnej jasności halogenu, zniekształca pomiary w porównaniu z oddaniem rzeczywistej jasności (subiektywności), usuwając go, otrzymujemy nowy, bardziej reprezentatywny szereg, o którym myślę czujemy się.

Dlatego powtórzę serię analiz bez punktu 7 ze średnimi, wydajnością energetyczną i wariancją, które będą bardziej znaczące.

Wstępny wniosek:

Mam nadzieję, że to powinno już trochę przekonać o słuszności moich wrażeń, kiedy powiedziałem „to bluefant”… czekając na szczegóły serii bez punktu 7.


I dalej:

Christophe napisał:Oto krzywe i analizy bez punktu 7.

Obraz

Szczegóły w punktach od 9 do 15, które znajdują się daleko od źródła światła. Daje to wskazanie zdolności rozpraszania światła:

Obraz

Odchylenie od średniej punktu pomiarowego:

Obraz

Ocena efektywności energetycznej

Obraz

wyjaśnienia:

1) Średnia pomiarów w luksach
2) Odchylenie średnie (średnia odchyleń pomiarów od średniej)
3) Wariancja dla każdej żarówki (im wyższa, tym bardziej pomiary każdego punktu są różne, daje to wyobrażenie o jednorodności lub stałości światła). Uzupełnia średnią rozpiętość, wzmacniając efekt
4) Zużyta moc
5) Wydajność w luksach / W = 1) / 4)
6) A przede wszystkim: średnia wydajność w porównaniu do halogenu = wydajność świetlna w porównaniu do halogenu.

Do twoich komentarzy. : Idea:
Ostatnio edytowane przez Christophe 08 / 11 / 10, 15: 37, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 27/10/10, 16:57

Używam tych od kilku miesięcy Xanlite z 48 diodami w reflektorach wpuszczanych 12V, a wynik jest naprawdę dobry.

Włożyłem je jako zamienniki żarówek halogenowych 20W i diody świecą tak samo mocno.

Wyobrażam sobie, że 60 diod LED świeci jeszcze bardziej!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79330
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046




przez Christophe » 27/10/10, 17:15

Cóż, SMD oświetla 100 lm więcej niż ksanlit, czyli 10 do 15 W w równoważnym halogenie.

W Xanlite są to słynne diody XXX LED, słyszałem o nich, ale nigdy nie miałem ich w rękach.

- 180 Lm dla 48 diod = 3.75 lm/led
- 280 Lm dla 60 diod = 4.67 lm/led

Moc na diodę LED SMD jest zatem wyższa.

Pod względem wydajności w lm/W diody XXX wydają się lepsze:

- 180 lm dla 1.8 W = 100 lm/W
- 280 Lm za 3.5 W (zużycie żarówki) = 80 lm/W albo inaczej
- 280 lm dla 3W (conso led) = 93 lm/W na poziomie samych ledów

Uwaga to zużycie na papierze, ponieważ w xanlite nie wiemy, czy to zużycie diod LED, czy żarówki, między 2 znajduje się transformator, który nie ma wydajności 100%.

Aby zobaczyć niezawodność: SMD są podane na 50 000 godzin... a co z diodami xxx?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 27/10/10, 18:14

Mam nadzieję, że producent (chiński?) jest niezawodny!

Kupiłem trochę ponad rok temu 10 "zwykłych" żarówek LED 24 montowanych na standardową śrubę /marka Lunartec/ kupione w Sélestat w znanym sklepie sprzedającym sprzęt komputerowy, gadżety itp...

Do oświetlania podjazdu przed domem / długo świeci każdego dnia - czasami jak syn wraca do domu i zapomina się wyłączyć, 12 godzin z rzędu! Dlatego włożyłem diody LED (nie potrzeba zasilania, wystarczy „podświetlić” alejkę)

Cóż, do tej pory jest 6 spalonych: diody są nienaruszone, ale statecznik pod spodem jest spalony (na niektórych widać - czarne ślady).
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79330
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046




przez Christophe » 27/10/10, 18:22

Did67 napisał:Cóż, do tej pory jest 6 spalonych: diody są nienaruszone, ale statecznik pod spodem jest spalony (na niektórych widać - czarne ślady).


Cóż, gdybyś czytał ekonologię, nie kupiłbyś tego szajsu (a znając twój rygor w innych dziedzinach, nawet dziwię się z twojej strony...)…ale potem skorzystaj z gwarancji…

Żarówki multiledowe 1 generacji (pojawiły się w latach 2004-2005, ale jest ich jeszcze sporo na rynku) to ekonomiczna bzdura, nigdy dość, czytamy np.: https://www.econologie.com/forums/ampoules-a ... t2132.html


Pearl nie jest tak naprawdę znana z jakości i trwałości swojego katalogu ... teraz tak, na papierze ich żarówki są tanie (między 5 a 10 €) w porównaniu z wysokiej jakości żarówkami LED (między 15 a 30 €) ...

Ale tanie gówno zawsze jest drogie… prawda?

Przy 50% zwrocie w mniej niż rok, nie widzę nawet, jak opłacalne może być zarządzanie zwrotami wysyłkowymi, biorąc pod uwagę odpowiednie koszty, a nawet w przypadku zamówień nie wysyłkowych... U nas produkt, który przekracza 3 do zwrotu 4%, usuwamy go z katalogu fissa ale preferujemy oczywiście produkty poniżej 1%...

Czy czasami powinieneś przetestować żarówkę ledową ze sklepu ekonomicznego, żeby porównać... : Idea: https://www.econologie.com/shop/ampoules-led-c-90
Ostatnio edytowane przez Christophe 27 / 10 / 10, 20: 33, 1 edytowany raz.
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 27/10/10, 20:20

Trzeba rozebrać te badziewne diody żeby zobaczyć absurdalny montaż prawie bez zasilania a przez to niestabilny i bardzo delikatny żeby nigdy nie kupować tych oszustw!!!
Możemy odzyskać te diody LED szeregowo, składając je poprawnie i będą miały lepszą żywotność!!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79330
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046




przez Christophe » 27/10/10, 20:31

Niektórzy robili to na różne tematy, w szczególności delnoram.

Cóż, odchodzimy od moich testów tutaj... : Chichot:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2486
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 360




przez Forhorse » 27/10/10, 21:11

Po wypróbowaniu kilku, zwłaszcza marek własnych (private label), które wypaliły się po niecałym miesiącu, również przerzuciłem się na diodę Xanlite Led XXX 1 i jak na razie jestem w pełni zadowolony. Moja łazienka jest w 48% oświetlona tymi lampami i część kuchni też.
Moc, kąt i temperatura światła nie mają czego zazdrościć halogenowi.

Wyobrażam sobie, że te 60 lamp LED musi świecić jeszcze lepiej. Może przy następnych zakupach...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
Wiadomości: 4559
Rejestracja: 29/07/06, 11:14
Lokalizacja: Ile de France
x 42




przez Capt_Maloche » 27/10/10, 23:10

Aloa!

masz je tylko z takim gniazdem?

W domu mam tylko E14 i E27.
0 x
"Konsumpcja jest podobna do pocieszenia wyszukiwania, sposób, aby wypełnić pustkę egzystencjalną rośnie. Z kluczem, dużo frustracji i trochę winy, rosnącej świadomości ekologicznej." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUCH, Aahh! ^ _ ^
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2486
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 360




przez Forhorse » 28/10/10, 00:00

A dookólny produkt oświetleniowy oparty na tych samych diodach LED? historia rzeczywistej wymiany żarówek.
Podobnie jak to, co można znaleźć na konkurencyjnych stronach:
Obraz
(Mam jeden obecnie testowany pod kątem oświetlenia zewnętrznego, zapowiedziany na oświetlenie 85W, jesteśmy bliżej 70W, ale co nie jest złe jak na zużycie nawet 9W)

Jeśli chodzi o xanlite Led XXX, ogłoszono ich żywotność 30.000 10 godzin. Z drugiej strony ich zaletą jest to, że w handlu kosztują "zaledwie" XNUMX€...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energii elektrycznej, elektroniki i IT Hi-Tech, Internet, DIY, oświetlenie, materiały i nowe"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 240