Przetwornica częstotliwości dla silnika jednofazowego

Hi-tech sprzęt elektroniczny i komputer i Internet. Lepsze wykorzystanie energii elektrycznej, pomoc w pracach i specyfikacji, wyboru sprzętu. Prezentacje zagospodarowanie i plany. Fale i zanieczyszczenia elektromagnetycznego.
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364

Przetwornica częstotliwości dla silnika jednofazowego




przez Forhorse » 07/09/10, 10:59

Podczas surfowania zeszłej nocy natknąłem się na notatkę aplikacji mircrochip, która naprawdę mnie zainteresowała.

Plany i oprogramowanie układowe obejmują budowę małej przetwornicy częstotliwości (przemiennika częstotliwości) dla silnika jednofazowego.
Na pierwszy rzut oka komponenty znajdują się we Francji i realizacja nie wydaje mi się zbyt skomplikowana.
Poza zaletą łatwej zmiany prędkości silnika mono, zespół ten umożliwia również wyeliminowanie klasycznego kondensatora, który jest używany do obracania go i który bardzo często jest przyczyną awarii.
Z tego co rozumiem mała modyfikacja firmware pozwala na zasilanie silnika trójfazowego.
Jest ograniczony do silnika o maksymalnej mocy 2.2 kW, ale już nie jest zły i mówię sobie, że może zainteresować niektórych majsterkowiczów.

W tej chwili nie mam czasu, aby więcej myśleć o tym projekcie, ogrzeję go na później. Ale chciałem podzielić się z wami tym małym odkryciem.
https://www.econologie.com/fichiers/partager2/1283849662vKhTYN.pdf

Ta nota aplikacyjna i kody źródłowe oprogramowania sprzętowego można znaleźć w witrynie internetowej microchip

Jak tylko mam czas, poważnie podchodzę do projektu, bo zawsze interesowała mnie budowa małej przetwornicy częstotliwości. Dlaczego więc nie zaoferować tutaj małego zestawu z podzespołami i obwodem drukowanym tym, którzy chcieliby zbudować tego typu napęd, ale niekoniecznie mają wiedzę lub materiał, aby to zrobić samodzielnie.
0 x
Avatar de l'utilisateur
kwarc
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 640
Rejestracja: 20/01/07, 14:38
Lokalizacja: Paris obszar




przez kwarc » 07/09/10, 11:28

Bonjour à tous, :D

Tylko małe ostrzeżenie o systemie,
W większości przypadków silniki asynchroniczne z kondensatorem jednofazowym nie mają dwóch ściśle identycznych uzwojeń.
Zastosowanie kondensatora na jednej z dwóch faz umożliwia raczej wskazanie kierunku obrotów na początku niż rzeczywistego momentu obrotowego.
Maksymalny prąd na fazie dostarczanej przez kondensator jest praktycznie o połowę mniejszy od fazy głównej,
z wyjątkiem krowy, zależy to od silników i ich zastosowań.

Jeśli chodzi o kondensator fazowy, zostanie on skutecznie usunięty,
z drugiej strony po wyprostowaniu sektora będą potrzebne kondensatory wygładzające.
Nie jest też tani, średnio gram mocy zajmuje około 500 µF.
W zaokrągleniu do 470 µF, co jest wartością znormalizowaną, wszystkie poniżej 400 do 450 V, sprawdź koszty.

To powiedziawszy, pomysł jest nadal aktualny, dziękuję za arkusz danych, który jest dobrze wykonany.

A+

PS: Na stronie 15 w prawym dolnym rogu dokumentu znajduje się mały diagram, który pokazuje dwie fazy, jedna to główna, a druga pomocnicza, więc biorą to pod uwagę, że jest to dobry punkt.
Ostatnio edytowane przez kwarc 07 / 09 / 10, 11: 37, 1 edytowany raz.
0 x
Każda minuta, która przechodzi Jest to okazja, aby zmienić bieg swojego życia.
strona YouTube, strona Dailymotion, Picasa album, Strony osobiste, Wiktor Schauberger
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 07/09/10, 11:36

ciekawe, ale nie ma informacji o tranzystorze mocy, a tym bardziej o głównym: interfejsie między szczytem a tranzystorem

kontrola 3 dolnego tranzystora jest łatwa: wystarczy trochę wzmocnić

do górnego tranzystora potrzebny jest obwód izolacyjny bo pod napięciem błądzi zupełnie: u mnie to będzie 3 transformatory

niektórzy wolą całkowicie odizolować szczyt: wymaga to 6 tranzystorowego transformatora sterującego, a także izolowanego układu do pomiaru napięcia i prądu

Wolę doliczyć masę szczytu do masy mostka tranzystorowego


ta nota aplikacyjna jest interesująca, ale tak naprawdę nie podaje głównego
0 x
Avatar de l'utilisateur
kwarc
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 640
Rejestracja: 20/01/07, 14:38
Lokalizacja: Paris obszar




przez kwarc » 07/09/10, 11:58

UP !!
Ostatnio edytowane przez kwarc 07 / 09 / 10, 12: 07, 1 edytowany raz.
0 x
Każda minuta, która przechodzi Jest to okazja, aby zmienić bieg swojego życia.

strona YouTube, strona Dailymotion, Picasa album, Strony osobiste, Wiktor Schauberger
Avatar de l'utilisateur
kwarc
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 640
Rejestracja: 20/01/07, 14:38
Lokalizacja: Paris obszar




przez kwarc » 07/09/10, 12:06

W przypadku tego typu aplikacji najlepiej jest używać tranzystorów IGBT, pilotowanych przez transoptory.
Ważną informacją na temat transoptorów jest to, że ich tryb jazdy musi być spowodowany zwarciem diody wejściowej,
Pozwólcie, że wyjaśnię w aplikacji niskonapięciowej, wystarczy wstrzyknąć prąd do diody wejściowej opto, jest sterowany wyjściowo,
następnie prąd wejściowy jest odcinany i wyłączany na wyjściu.
Kiedy pracujemy w aplikacjach wysokiego napięcia i prądu,
Gdy opto jest wyłączane, wytwarzany jest ciąg fal wytwarzający dość duże przełączane harmoniczne.
Te harmoniczne są wystarczająco silne, aby wprowadzić transoptor z powrotem w stan przewodzenia poprzez sprzężenie pojemnościowe wewnątrz układu scalonego.
I oto dramat ..... te dwa totory jeżdżą w tym samym czasie, więc uciekaj.
Sztuczka polega na zwarciu diody wejściowej, aby wyłączyć opto.
spójrz na stronę 13, aby lepiej zrozumieć, Rysunek 22 pokazuje, czego nie robić.
Natomiast rysunki 21 lub 23 pozwalają na zatrzymanie wszystkich początkowych napięć na zaciskach diody wejściowej,
gaszony naturalnie przez polecenie, które jest zwarciem.

A+
0 x
Każda minuta, która przechodzi Jest to okazja, aby zmienić bieg swojego życia.

strona YouTube, strona Dailymotion, Picasa album, Strony osobiste, Wiktor Schauberger
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 07/09/10, 12:38

transoptory przekazują informacje, ale nie przekazują mocy

dlatego też dla każdego tranzystora potrzebny jest izolowany obwód zasilający do zasilania wzmacniacza, który następuje za transoptorem

dlatego wolę stare, dobre transformatory, które niezawodnie wykonują całą pracę ... oczywiście to ułatwia to, że robię swoje uzwojenia, dzięki czemu mogę robić dokładnie to, co chcę

dla niskiej mocy wolę prawdziwy mos fet: przy wystarczająco niskim RDS mamy mniejszy spadek napięcia niż IGBT i unika się umieszczania dużych grzejników

Kolejna uwaga: podczas rozwiązywania problemów z urządzeniami przemysłowymi zauważam, że transoptor to często wadliwe słabe punkty: transformatory impulsowe są wieczne ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364




przez Forhorse » 07/09/10, 12:42

Przyjrzyj się dokładniej diagramowi ... :?
Zastosowane tranzystory mocy to IGBT w postaci mostka trójfazowego i jego logiki sterującej.
IRAMS10UP60A (35 € HT w farnell, 26 € w Radiospares)
Naprawdę nie ma żadnej korekty, wszystko jest wskazane.
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 07/09/10, 12:49

Transoptor tonowy kwarcowy zawiera wzmacniacz do bezpośredniego sterowania igbt

Wolę oddzielić funkcje: prosty transoptor do izolacji i kilka tranzystorów do wzmocnienia
Ostatnio edytowane przez chatelot16 07 / 09 / 10, 13: 52, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
kwarc
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 640
Rejestracja: 20/01/07, 14:38
Lokalizacja: Paris obszar




przez kwarc » 07/09/10, 13:07

Osobiście pracuję z optykami, które przechodzą 2A w szczycie, aby zamówić IGBT 70A poniżej 600V i działa przez długi czas.
Arkusz danych, który umieściłem pod linkiem, pokazuje dokładnie tego typu sterownik optyczny.
To powiedziawszy, transformator również działa bardzo dobrze, jednak może być trudniejszy do znalezienia dla osoby.

Mosfety są historycznie bardziej wrażliwe niż tranzystory IGBT; ponadto tranzystory IGBT są obecnie stosowane w kolejach najnowszej generacji.
Spadek napięcia na zaciskach jest coraz mniejszy, a rozpraszanie bardzo niskie.
Przetwornica częstotliwości do 5KW nie posiada radiatorów.

Mosfety stają się silniejsze dzięki rdsON w swobodnym spadku.
Brak radiatora również do stosunkowo dużej mocy.
Potem wszystko jest kwestią kosztów i dostępności komponentów.
ale technologie są równe.

A+
0 x
Każda minuta, która przechodzi Jest to okazja, aby zmienić bieg swojego życia.

strona YouTube, strona Dailymotion, Picasa album, Strony osobiste, Wiktor Schauberger
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 07/09/10, 13:10

Nie rozumiałem tego: wszystko jest w tym samym module izolacyjnym, sterowaniu i 6 tranzystorach IGBT

jak okropnie ! Jak rozwiązać ten problem?

Odmawiam mieszania mocy i sterowania ... oczywiście za 26 euro w radiospare, trochę psuje to pracę, podczas gdy oddzielny komponent może wrócić w tej samej cenie, ale za 20 lat oddzielny obwód komponentu nadal będzie można naprawić, póki moduł nie zostanie znaleziony

Regularnie naprawiam wariator tyrystorowy zbudowany w 1975 roku: zawsze można włożyć kompatybilne komponenty ...

i niekoniecznie potrzeba 2kW: z oddzielnymi komponentami możesz wybrać tańsze mosfety o małej mocy
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energii elektrycznej, elektroniki i IT Hi-Tech, Internet, DIY, oświetlenie, materiały i nowe"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 305