Pytania dotyczące indeksu redukcji dźwięku

Budowa siedliska przyrodniczego lub ekologicznego: plany, projekt, porady, ekspertyzy, materiały, geobiologia ... Dom, budowa, ogrzewanie, izolacja: właśnie otrzymałeś jedną lub więcej ofert. Nie możesz wybrać? Podaj tutaj swój problem, a my doradzimy przy właściwym wyborze! Pomoc w czytaniu DPE lub diagnostyki energetycznej środowiska. Pomoc przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości.
Avatar de l'utilisateur
bham
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1666
Rejestracja: 20/12/04, 17:36
x 6

Pytania dotyczące indeksu redukcji dźwięku




przez bham » 10/04/08, 11:54

Historia mówienia o zanieczyszczeniu hałasem, apeluję do wielkich głów forum, prawdopodobnie akustyk, bo trochę wiosłuję.
Okej, chciałbym wiedzieć, czy wartość wskaźnika redukcji dźwięku wzrasta wraz ze wzrostem hałasu lub odwrotnie?
Widzę na przykład na tej stronie http://www.wicona.fr/fileadmin/Files/pv ... 0E-2-1.pdf
Indeks Rw rośnie wraz z częstotliwością hałasu.
Ale im bardziej częstotliwość rośnie, tym bardziej jesteśmy na górze, prawda?
Jeśli to prawda, co to znaczy? czy dźwięki wysokich tonów są głośniejsze niż dźwięki basu lub odwrotnie?
To jest, jeśli istnieje dobra dusza, która mnie oświeci ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 08/05/08, 00:51

Najwyraźniej oznacza to, że testowany materiał (oszklenie Saint Gobain) ma optymalną wydajność pod względem osłabienia około 2000 Hz.

Biorąc pod uwagę, że spektrum słyszalne musi wynosić od qq setek Hz do około 15-20 kHz, myślę, że nie jest to niesamowite (lub nawet badane! : Mrgreen: )

Nie wróży dobrze „sile” dźwięków w zależności od częstotliwości ...

Z drugiej strony oszklenie przepuszcza poważniejsze dźwięki (problem z rozmiarem?), Aw mniejszym stopniu wysokie tony
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
Avatar de l'utilisateur
bham
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1666
Rejestracja: 20/12/04, 17:36
x 6




przez bham » 08/05/08, 11:02

Dziękuję drwalowi za odkrycie tematu i odpowiedź (widzę, że nadrabiasz swoją nieobecność) :D ).
W rzeczywistości myślę o zakupie okna dachowego i jak zwykle, jeśli chodzi o wyszukiwanie i / lub porównywanie danych technicznych, odsprzedawcy nie są subskrybentami.
Dlatego porównuję dwa okna Velux, jedno z „wygodnymi” podwójnymi szybami i jedno z potrójnymi szybami.
Porównanie pod względem izolacji zimowej i letniej, pod względem jasności i izolacji akustycznej.
0 x
Leo Maximus
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2183
Rejestracja: 07/11/06, 13:18
x 124




przez Leo Maximus » 08/05/08, 16:59

Pracowałem w akustycznym biurze projektowym, aby opracować specjalny sprzęt pomiarowy, szczególnie do sal koncertowych.

Zasadniczo wskaźnik R jest proporcjonalny do iloczynu masy przez częstotliwość, więc normalne jest, że wskaźnik ten rośnie wraz z częstotliwością i maleje wraz z nią dla danego materiału na jednostkę powierzchni. (Zobacz prawo masowe i prawo częstotliwości)

Podwójne lub potrójne oszklenie niewiele izoluje (akustycznie), jeśli oszklenie jest cienkie, to jego masa ma szczególne znaczenie, dlatego grubość oszklenia. Ważną rolę odgrywa także przestrzeń między szybami.

Akustyka jest bardzo mało znaną nauką, która sprawia, że ​​każdy mówi cokolwiek. Jest całkiem normalne, że sprzedawca zna tę płytę. Sprzedawcy izolacji nie rozróżniają izolacji termicznej od izolacji akustycznej, jeśli nie ma z tym nic wspólnego.
0 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 15/05/08, 00:07

Leo Maximus napisał:[...] Sprzedawcy izolacji nie robią różnicy między izolacją termiczną a izolacją akustyczną, podczas gdy nie ma to nic wspólnego.
Niekoniecznie się z tym zgadzam ...
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
Leo Maximus
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2183
Rejestracja: 07/11/06, 13:18
x 124




przez Leo Maximus » 15/05/08, 09:30

Drwal napisał:
Leo Maximus napisał:[...] Sprzedawcy izolacji nie robią różnicy między izolacją termiczną a izolacją akustyczną, podczas gdy nie ma to nic wspólnego.
Niekoniecznie się z tym zgadzam ...

Nie zgadzasz się z czym? Może źle się powiedziałem. Przez „sprzedawców” rozumiałem tych z Casto lub innych miejsc, którzy generalnie nie mają żadnego przeszkolenia w dziedzinie akustyki.
0 x
Fonoton
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 16/05/08, 19:46

Odp: Pytania dotyczące indeksu redukcji dźwięku




przez Fonoton » 16/05/08, 20:15

powitanie
Przeczytałem twoją wiadomość i widzę, że wyglądasz na zdezorientowanego.

krzywa pokazana w raporcie z testu akustycznego odpowiada tłumieniu akustycznemu przez pasmo częstotliwości produktu.
jak w przypadku każdego materiału, strata akustyczna rośnie wraz z częstotliwością. to normalne, fizyka taka jest.
Oznacza to, że im więcej tonów wysokich, tym lepsza izolacja akustyczna.

najłatwiejszym sposobem oceny wydajności okna jest spojrzenie na indeks RA, tr. jest to ogólny wskaźnik redukcji dźwięku w porównaniu do hałasu ulicznego. na podstawie tego kryterium będzie można porównać różne okna.
tam masz 38 dB, to już jest bardzo dobre. wszystko zależy od hałasu otoczenia. jeśli jesteś na otwartej przestrzeni, jest zbyt duży, chyba że nie lubisz słyszeć dźwięków z zewnątrz. w środowisku miejskim jest dobrze przystosowany, chyba że dajesz bezpośrednio dużą infrastrukturę.

pod względem przeszklenia masz bardzo dobre przeszklenie: podwójny laminat akustyczny z warstwą powietrza (lub gazu) o grubości 20 mm.
należy pamiętać, że grubość przestrzeni powietrznej wpływa na temperaturę, ale nie na akustykę.
grubość oszklenia i fakt, że jest on laminowany lub nie, wpływa na właściwości akustyczne.

voilà
do usług!
0 x
Fonoton
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 16/05/08, 19:46




przez Fonoton » 16/05/08, 20:26

Drwal napisał:Najwyraźniej oznacza to, że testowany materiał (oszklenie Saint Gobain) ma optymalną wydajność pod względem osłabienia około 2000 Hz.

Biorąc pod uwagę, że spektrum słyszalne musi wynosić od qq setek Hz do około 15-20 kHz, myślę, że nie jest to niesamowite (lub nawet badane! : Mrgreen: )

Nie wróży dobrze „sile” dźwięków w zależności od częstotliwości ...

Z drugiej strony oszklenie przepuszcza poważniejsze dźwięki (problem z rozmiarem?), Aw mniejszym stopniu wysokie tony


uważaj, testowane są drzwi okienne Wicona wyposażone w przeszklenie SGG, a nie samo przeszklenie.
krzywa pokazuje „dziurę” przy niskich częstotliwościach (125 Hz) i „nierówność” przy wysokich częstotliwościach: jest to całkiem normalne. to samo dotyczy wszystkich przeszkleń i wszystkich okien.

francuskie okno przepuszcza bas bardziej niż wysokie tony, ale tego chce fizyka. Nie można nic zaradzić. nie ma konkretnego „problemu”.
ale masz rację mówiąc o wielkości, ponieważ im większe oszklenie, tym mniej skuteczny jest w izolacji akustycznej przy niskich częstotliwościach.

a+
0 x
Leo Maximus
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2183
Rejestracja: 07/11/06, 13:18
x 124

Odp: Pytania dotyczące indeksu redukcji dźwięku




przez Leo Maximus » 17/05/08, 15:03

Phonotone napisał:wiedzieć, że grubość szczeliny powietrznej wpływa na temperaturę ale nie na akustyce.

Faktem jest, że prawie nie usłyszymy różnicy między przestrzenią powietrzną 20 mm i 30 mm, a grubość szyby będzie odgrywać większą rolę. Absolutnie. Ale stwierdzenie, że „grubość przestrzeni powietrznej nie wpływa na akustykę” jest całkowicie błędne, przepraszam.

Zamiast długiego przemówienia skopiowałem fragment z „Que-sais-je” René Lehmanna: „Akustyka budynków”. Jest to najczęściej używana książka o akustyce i łatwo ją znaleźć. Czytamy tam: „średni wskaźnik izolacji akustycznej dwóch identycznych tafli szkła, każda o grubości 2,5 mm, wynosi około 30 dB, gdy są one bardzo blisko siebie; osiąga 40 dB, jeśli są one oddzielone przestrzenią powietrzną o wysokości 10 cm, a osiąga 50 dB dla przestrzeni powietrznej o wysokości 35 cm ..."
0 x
Fonoton
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 16/05/08, 19:46

Odp: Pytania dotyczące indeksu redukcji dźwięku




przez Fonoton » 17/05/08, 20:18

Leo Maximus napisał:stwierdzenie, że „grubość szczeliny powietrznej nie wpływa na akustykę” jest całkowicie błędne, przepraszam.


tak, na pewno po umieszczeniu 10 cm między 2 szybami uzyskasz poprawę akustyczną. tyle dla mnie.

co powiedziano o zwykłych szklanych ramach (a przynajmniej tych, które znam) i gdzie odstępy wynoszą od 4 lub 6 mm do 20 lub 24 mm.
w skrócie, podstawowe okno 4/6/4 ma takie same parametry akustyczne jak okno 4/12/4, 4/16/4 lub 4/20/4.

a+
0 x

Wróć do "Nieruchomości i budownictwo ekologiczne: diagnostyka, HQE, HPE, bioklimatyzm, środowisko naturalne i architektura klimatyczna"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 113