Indie mogą carburer z plastiku

surowy olej roślinny, diester, bioetanol lub inne biopaliwa lub paliwa pochodzenia roślinnego ...
Moira
x 17

Indie mogą carburer z plastiku




przez Moira » 16/03/04, 10:11

Bonjour!

Ten artykuł ukazał się wczoraj w „Libé”. Dostarczam ci to:

Indie mogą carburer z plastiku
Pierre PRAKASH

Na pierwszy rzut oka historia wygląda jak bajka. W skromnym laboratorium w środkowych Indiach mówi się, że nieznany profesor chemii znalazł sposób na przekształcenie plastikowych odpadów w benzynę. Bez strat, bez zanieczyszczeń i gotowe do użycia paliwo, wszystko za skromną sumę 0,13 euro za litr wyprodukowanej benzyny. Ta historia jest jednak prawdziwa. Spektakularne odkrycie Alki Zadgaonkar, profesora z małego uniwersytetu w Nagpur, zostało rzeczywiście przetestowane i zatwierdzone przez Indian Oil Corporation (MKOl), jedną z największych indyjskich firm naftowych. „Proces musi zostać zoptymalizowany, ale działa”, potwierdza Niranjan Raje, dyrektor działu badań i rozwoju MKOl.

Tajny składnik. Mała rewolucja, ponieważ do tej pory nikt nie znalazł skutecznego sposobu na pozbycie się 150 milionów ton tworzyw sztucznych produkowanych każdego roku na świecie. Opatentowany przez światową organizację własności intelektualnej wynalazek może okazać się w szczególności opatrznościowy dla Indii, które przy codziennej produkcji przekraczającej 9 000 ton rozpadają się pod odpadami z tworzyw sztucznych. Chociaż do wynalazcy zwróciło się kilka zagranicznych firm, odmawia im sprzedaży ich patentu, mówiąc, że „wynalazek należy najpierw wykorzystać w [jego] własnym kraju”. „Gdyby Indie zastosowały ten proces w połowie swoich odpadów z tworzyw sztucznych, nie tylko ograniczyłyby zanieczyszczenie, ale dodatkowo przyniosłyby codzienne korzyści z 2,5 miliona litrów dodatkowej benzyny” - oblicza.

„Ta metoda jest skuteczna w przypadku każdego rodzaju plastiku”, mówi 40-letnia kobieta. Torby plastikowe, rury PVC, a nawet płaszcze przeciwdeszczowe: można użyć wszystkiego. Jeden kilogram odpadów daje jeden kilogram materiałów palnych, z których trzy czwarte to paliwo. ”Proces jest zaskakująco prosty. Krótko mówiąc, wystarczy podgrzać odpady do temperatury 350 stopni z niewielką ilością węgla i utrzymywanym w tajemnicy składnikiem. Wprowadzane do reaktora na trzy godziny, wychodzą w postaci ciekłego paliwa (80%), gazu (15%) i pozostałości węgla (5%). Ciecz zawiera 40% do 60% benzyny, około 25% oleju napędowego oraz resztę nafty i smaru. Gaz może być bezpośrednio stosowany w gotowaniu, a pozostałości węgla łatwo można ponownie wykorzystać w elektrowniach cieplnych lub w przemyśle metalurgicznym. „Dlatego przekształcamy 100% odpadów w 100% produktów przydatnych dla osób fizycznych lub przemysłu”, podsumowuje Umesh Zadgaonkar, mąż wynalazcy, ale także chemik związany z projektem.

Jak się tam dostał naukowiec? „Tworzywa sztuczne i paliwa są węglowodorami” - wyjaśnia. Jedyną różnicą jest to, że łańcuch cząsteczek jest dłuższy w przypadku plastiku. Postanowiłem więc znaleźć sposób na przełamanie tego łańcucha w celu uzyskania mniejszych segmentów. ”Wprowadzona w 1995 r. Metoda dała pierwsze wyniki w 1998 r. A początkowo była to tylko hobby dla zapalonych naukowców, może dziś stać się rzeczywistością przemysłową. Pod wrażeniem wyników Ministerstwo Ropy Naftowej planuje stworzyć pilotażowy zakład o wydajności pięciu ton dziennie, aby sprawdzić, czy proces jest opłacalny w dużych ilościach. Na projekt przeznaczono kwotę 1,4 miliona euro, która czeka tylko na zielone światło od rządowych naukowców. Plastik zostanie dostarczony przez gminę Nagpur, która chętnie znajdzie sposób na pozbycie się swoich odpadów. To małe miasteczko w środkowych Indiach produkuje około 60 ton plastiku dziennie.

Rafinacja. Choć może być to bardzo obiecujące, metoda pary Zadgaonkar nie jest niestety idealna. Uzyskanych paliw nie można wykorzystywać bezpośrednio w pojazdach. „Trzeba je udoskonalić, wyjaśnia Niranjan Raje, ale można je jednak stosować do generatorów, pomp rolniczych lub kotłów.” W celu optymalizacji procesu Zadgaonkars podpisali w ubiegłym roku protokół umowa z MKOl. Znalazł już sposób na zmniejszenie ilości chloru zawartego w paliwie, ale zespół projektowy uważa, że ​​wynalazek jest głównie ekologiczny. „Rentowność komercyjna produktu jest obecnie ograniczona, mówi Niranjan Raje. Ale nawet jeśli nie znajdziemy sposobu na zmniejszenie zanieczyszczeń w paliwie, proces ten nadal skutecznie usuwa plastik. ”Twórcy twierdzą, że„ dodatkowe udoskonalenie można łatwo wykonać znanymi metodami ”. I nawet bez tego: „Mój samochód napędzany jest tym paliwem od dwóch lat, mówi Umesh Zadgaonkar, i nigdy nie miałem żadnych problemów”.


Moira :P
0 x
Logan
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 62
Rejestracja: 25/03/03, 11:45




przez Logan » 16/03/04, 15:20

Witam,

Pragnę zauważyć, że sami przyznali, żywotność ekonomiczna nie jest udowodniona.

może być tłumaczone jako:

Aby przekształcić 1 kg plastikowych 1 kg oleju, trzeba poświęcić energię w procesie konwersji: więcej 1 kg ekwiwalentu ropy naftowej.
Innymi słowy, sposób zużywa więcej energii niż jest używana w produkcji.

Wytworzona w ten sposób benzyna powinna logicznie być droższa w sprzedaży, chyba że jest subsydiowana.

Pozostaje więc równowaga ekologiczna:
Zastępujemy 1 kg plastiku 1 kg oleju + 1 kg (przynajmniej) oleju, aby go wytworzyć + zanieczyszczenie chemiczne związane z tym nowym przemysłem.

Nie wiem, jak mi się wydaje, tak jak zysk.

Uważam, że recykling tworzyw sztucznych w inne tworzywa sztuczne jest najmniej kosztownym rozwiązaniem energetycznym, a zatem najmniej zanieczyszczającym.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Misterloxo
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 480
Rejestracja: 10/02/03, 15:28
x 1




przez Misterloxo » 16/03/04, 21:03

I nawet bez tego: „Mój samochód napędzany jest tym paliwem od dwóch lat, mówi Umesh Zadgaonkar, i nigdy nie miałem żadnych problemów”.


Brzmi dla mnie dobrze, ale co z chlorem i wszystkim?
0 x
Nauka nieposłuszeństwo jest procesem długotrwałym. To trwa przez całe życie, aby osiągnąć doskonałość. "Maurice Rajsfus
I pomyśleć, to znaczy nie ma. "Alain, filozof
Moira
x 17




przez Moira » 16/03/04, 23:52

Salut!

To prawda, że ​​artykuł nie jest bardzo rygorystyczny; na przykład kwestionuje opłacalność ekonomiczną wynalazku po tym, jak argumentował za niską cenę (0,13).

Należy jednak zauważyć, że cele operacji są następujące: usuwanie zanieczyszczeń z tworzywa sztucznego i mniejsza zależność Indii od energii kopalnej. Jednak po użyciu ropy naftowej do rozpoczęcia produkcji przypuszczam, że moglibyśmy wykorzystać wyprodukowane paliwo do kontynuacji. A więc: recykling odpadów z tworzyw sztucznych i mniej importu ropy dla kraju. Z tego punktu widzenia wydaje się spójny.

Moira
0 x
Logan
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 62
Rejestracja: 25/03/03, 11:45




przez Logan » 17/03/04, 00:41

Tyle, że jeśli całe tak wytworzone paliwo jest wykorzystywane tylko do zasilania procesu w pętli, bez żadnych pozostałości.
Właśnie wymyślili nową formę spalarni śmieci, arf ...

Cała kwestia interesu gospodarczego leży w tej słynnej równowadze.
Nic nie mówi, że istnieje ...
0 x
slowrage
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 13
Rejestracja: 12/02/04, 21:51




przez slowrage » 17/03/04, 15:20

Nadal mi ładnie wygląda ten projekt, ponieważ w końcu plastik jest na bazie ropy naftowej (jeśli nie śpię) logiczne jest, że możemy sprawić, że stanie się benzyną ... z powodu problemu zanieczyszczenia, to nie ma znaczenia, wkładamy to do silnika pantone i voila (ok, marzę ^^)
0 x
Logan
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 62
Rejestracja: 25/03/03, 11:45




przez Logan » 17/03/04, 17:59

Możemy również wyobrazić sobie miniaturowy plastikowy konwerter w twoim samochodzie i sprzężony z reaktorem pantone.

Tam jest stopa, toczę odpady z tworzyw sztucznych i wypełniam wysypiska śmieci.

arf, muszę zatrzymać science fiction :D
0 x
Avatar de l'utilisateur
Misterloxo
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 480
Rejestracja: 10/02/03, 15:28
x 1




przez Misterloxo » 17/03/04, 20:28

trochę jak w Back to the Future lol :D
0 x
Nauka nieposłuszeństwo jest procesem długotrwałym. To trwa przez całe życie, aby osiągnąć doskonałość. "Maurice Rajsfus
I pomyśleć, to znaczy nie ma. "Alain, filozof
Bibiphoque
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 749
Rejestracja: 31/03/04, 07:37
Lokalizacja: Bruksela




przez Bibiphoque » 01/04/04, 15:20

MisterLoXo napisał:trochę jak w Back to the Future lol :D

:P
Tak !!!!, zbyt fajne, ale hej ..
Najciekawsze w tej historii wydaje się ponowne wykorzystanie znacznych „mas” tworzyw sztucznych, które inaczej trafiłyby do natury, tam oczywiście jest ogromne zainteresowanie! :migać:
0 x
To nie dlatego, że zawsze mówił, że to niemożliwe, że nie powinniśmy próbować :)
Bibiphoque
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 749
Rejestracja: 31/03/04, 07:37
Lokalizacja: Bruksela




przez Bibiphoque » 01/04/04, 15:23

MisterLoXo napisał:
I nawet bez tego: „Mój samochód napędzany jest tym paliwem od dwóch lat, mówi Umesh Zadgaonkar, i nigdy nie miałem żadnych problemów”.


Brzmi dla mnie dobrze, ale co z chlorem i wszystkim?

:P
Przeczytałem bardziej kompletny artykuł: materiały niebezpieczne są pasywowane i w miarę możliwości ponownie wykorzystywane (między innymi chlor, pasywowany wapniem)
Zobaczę, czy nadal mam gdzieś link ... <_
0 x
To nie dlatego, że zawsze mówił, że to niemożliwe, że nie powinniśmy próbować :)

Powrót do "biopaliwa, biopaliwa, biopaliwa, BTL, alternatywne paliwa kopalne nie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 222