Codziennie jeżdżę samochodem elektrycznym

Samochody, autobusy, rowery, samoloty elektryczne: wszystkie elektryczne środki transportu, które istnieją. Konwersja, silniki i napędy elektryczne do transportu ...
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2214
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 506

Codziennie jeżdżę samochodem elektrycznym




przez phil59 » 25/07/21, 15:23

DZIĘKUJĘ ZA NIE ODPOWIEDZI W TYM CZASIE, W PROCESIE PISANIA.

Tutaj nie będziemy omawiać zalet ani wad jeżdżenia pojazdem EV (pojazdem elektrycznym).

Jeżdżę EV od 2012-2013, a jako EV od 2018. (mam na myśli moją żonę i siebie)

Pierwszym punktem dzisiejszego prowadzenia pojazdu elektrycznego jest możliwość ładowania w domu.

Posiadanie dostępu, aby móc ładować w domu, jest dziś praktycznie niezbędne. Jutro rozwiązania będą istniały, ale jeszcze nie dziś poza „domem”, albo na tyle rzadkie, że pozostaną przypadki wyjątkowe.
Zajmiemy się tutaj tylko przypadkami sir, proszę pani wszystkich.

Drugą kwestią będzie niewątpliwie to, ile kilometrów pokonujesz każdego dnia w zamian.

Średnie zużycie to 15 kWh na 100 km (dziś przejechałem niecałe 13 na 170 km).

Weź autonomię pojazdu elektrycznego, podziel go przez 2, a jeśli będzie się trzymać z grubsza, na każdy dzień, będzie to możliwe bez obaw, i to za 10 lat.
Rozważymy użycie przez 10 lat, z dzisiejszymi danymi ....

Wiele osób robi dobrze poniżej 60 km dziennie, więc EV o zasięgu 120k powinien być w porządku, w zależności od tego, jak szybko jedziesz.

Jazda z prędkością 130 km/h EV zużyje dużo ponad 80-90, bo sprawność silnika elektrycznego jest praktycznie taka sama przy 10 km/h, jak przy 130 km/h, w przeciwieństwie do pojazdu cieplnego, który sam w sobie , gdy osiągniesz określoną prędkość, np. 2000 obr/min, zaczynasz się poprawiać, więc zużywasz trochę więcej przy 130, niż przy 90, ale o 25% więcej.

W EV między 80 a 130 powiemy przesadnie, że podwajasz zużycie.

Ma to na celu zrozumienie „dlaczego, jak”. Staram się, aby było to proste i kolorowe ....

Istnieje kilka opcji ładowania po powrocie do domu.

Najprostsze, oryginalne gniazdo 220V.

Ładuje EV do około 2 kWh, czyli w 8 godzin wystarczy na przejechanie 100 km.

Jest też, w równie prosty sposób, zielona wtyczka, która jest wtyczką przystosowaną do zasilania, które działa przez długi czas.
Mianowicie na standardowym gnieździe obsługuje 10/16A, czyli 10A, lub 2000W (zaokrąglone, inaczej 2300), na stałe, na 16A, (3500W) przez 30 minut.
Zielony w górę obsługuje 3500W do nieskończoności.

W ciągu 10 godzin wkładasz do samochodu ponad 30 kWh. Co robić około 200 km.

Jeśli możesz ładować w pracy, to dobrze, ale żeby nie polegać na tym w 100%, musisz być autonomiczny, lub mieć wystarczająco dużo, aby ładować się w drodze, podczas odzyskiwania.

Terminale domowe, wallbox.

Obecnie standardem jest gniazdo T2.
Możesz mieć terminal 7 kW, ale zakłada to również posiadanie abonamentu typu EDF, większego niż 7 kW, typu 9, mini, od mini.
Obecnie we Francji dużo abonamentu w 6 lub 9 Kw.

Ładowanie w 7, pozwala, w zależności od auta, zapewnić wystarczającą ilość do przejechania prawie 500 km w 10 godzin (jeśli samochód ma akumulator).

Większość EV może ładować do 7 kW na gnieździe T2.

Gniazda T2 najłatwiej znaleźć na publicznych stacjach ładowania.

Następnie kończę.
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2214
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Jazda samochodem elektrycznym na co dzień




przez phil59 » 25/07/21, 16:08

gniazdo-typ-2.jpg
prize-de-type-2.jpg (4.41 KiB) Obejrzano 4918 razy


Tak wygląda gniazdo T2.

Generalnie może dostarczać prąd przemienny o mocy od 3.5 kW do 43 kW w AC.

Tam „istniał” chademo,

gniazdo-typ-4 chademo.jpg
award-de-type-4 chademo.jpg (3.98 KiB) Obejrzano 4918 razy


które ładowane prądem stałym, na przykład liście, często o mocy 50 kW, ale niektóre dochodzą do 100 kW.
W dodatku był to system dwukierunkowy, który emitował, czyli odbierał „sok”.
System „japoński”.

Dziś jest też kombinacja CCS, czyli „europejska”.

gniazdo-combo.jpg
award-combo.jpg (11.67 KiB) Obejrzano 4918 razy


Obecnie znajdujemy do 350 kW .... Zarówno część AC, jak i duża część DC (ciągła).
Zwróć uwagę, że „górna” część gniazda to gniazdo T2


Obecnie potrzebujesz EV z co najmniej jedną wtyczką T2, a jeśli to możliwe, kombi lub CCS na długie podróże.

Czy w pobliżu domu mam kompatybilne gniazdka?

Obecnie witryna Chargemap jest najbardziej kompletna, zarówno dla Francji, jak i poza nią

https://fr.chargemap.com/map

terminal t2.JPG
terminal t2.JPG (97.57 KiB) Obejrzano 4914 razy


Tak to wygląda w T2

Zaciski Chademo ...


.
terminal w chademo.JPG
borne w chademo.JPG (119.59 KiB) Obejrzano 4913 razy


Europejskie terminale combo


kombi europejskość.JPG
combo europenness.JPG (130.05 KiB) Obejrzano 4912 razy


Są też terminale TESLA, które obecnie pozwalają tylko na załadowanie TESLA .... (lub prawie)





tesla.JPG
tesla.JPG (102.59 KiB) Obejrzano 4907 razy



Tesla ma ogólnie tę cechę, że jest w stanie, z opcjami, ładować na dowolnym typie terminala, praktycznie ....


Tyle ogólników.

Czy to wszystko jest skomplikowane? tak, ale właściwie nie.

Często będziesz mieć co najmniej „T2”, a czasami CCS.

Wszystkie te terminale są używane i często są używane tylko do podróży poza Twój obszar działania, to znaczy najczęściej, jeśli przekraczasz 75 km od domu, jako ścisłe minimum, w zależności od samochodu .

„Wszystkie nowe pojazdy elektryczne mają zasięg co najmniej 200 km (prawie wszystkie).

Poza tym dochodzę do terminala, podłączam?

Tak, jeśli terminal ma czytnik kart kredytowych, nie martw się, w przeciwnym razie musisz mieć kartę (karty) obciążeniowe.
Dla większości, ale np. tam, gdzie pracuję, zainstalowaliśmy terminale T2, przyjeżdżasz, podłączasz i tyle, i to za darmo...

Wolny, nie jestem za, bo to koniecznie generuje przelewy, auta blokujące doby czy terminal, zamiast np. godziny.

Często w zależności od taryf dochodzimy do 20 centów za kW, podczas gdy w domu, wszystkie podatki itp. wraca w pełnej godzinie do 16 centów.






kończę po ...
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2214
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Jazda samochodem elektrycznym na co dzień




przez phil59 » 25/07/21, 16:42

W zależności od standardowej stawki „EDF” kosztuje od 1.50 do 3 € za 100 km do domu ...

Możesz teraz zadawać pytania, największe już zrobione...
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2214
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Jazda samochodem elektrycznym na co dzień




przez phil59 » 25/07/21, 16:49

Mam jon (16 kWh) na koniec 2012, na początek 2013. Około 100 km autonomii.

Madame w latach 2015-2018 miała jon (14.5 kWh).

W 2018 roku miała pani zoe, ZE40, 41 kWh. (250 km autonomii)

W 2021 kona, 64 kWh, około 4 km autonomii.

Autonomia maleje wraz z wiekiem i kilometrami.

Obecnie z ionem 2012 straciłem naprawdę mniej niż 20% autonomii. (około 17%). TEN samochód ma w promieniu 115 000 km. Są używane w każdy dzień roboczy.
Te komórki są dość stare, teraz radzimy sobie lepiej.

Nie mogę edytować moich wiadomości, gdyby ktoś "z autorytetu" mógł scalić moje posty, a usunąć "kompletne" i nie odpowiadać...
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: Jazda samochodem elektrycznym na co dzień




przez Janic » 25/07/21, 17:11

fil59 »25, 07:21
W zależności od standardowej stawki „EDF” kosztuje od 1.50 do 3 € za 100 km do domu ...
przy obecnej korzystnej stawce, ale kiedy sprawy staną w płomieniach, będą zepsuci ludzie! Naiwni ludzie wierzą, że przemysłowcy zamienili się w filantropów.
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2214
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Jazda samochodem elektrycznym na co dzień




przez phil59 » 25/07/21, 17:24

Janic napisał: przy obecnej korzystnej stawce, ale kiedy sprawy staną w płomieniach, będą zepsuci ludzie! Naiwni ludzie wierzą, że przemysłowcy zamienili się w filantropów.


To samo pytanie dotyczy oleju, kiedy olej wybuchnie! To jest dokładnie to samo, jeśli chodzi tylko o olej, z pewnością stanie się to na długo wcześniej.

Teraz sok można zrobić prawie sam, za pomocą paneli fotowoltaicznych ....

Obecnie odzyskałem kilka paneli 200Wp z OCCAZ i umieściłem na nich mikroinwertery, aby zagłuszyć hałas w domu.

Rentowność za 3 lata.

Celem będzie umieszczenie o wiele więcej paneli, a czasem załadowanie na nie samochodu, a czasem zasilanie domu przez samochód.

Ale to się nie sprawdza, jeżdżąc w EV codziennie z bps, które może powodować....
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2658

Re: Jazda samochodem elektrycznym na co dzień




przez sicetaitsimple » 25/07/21, 17:26

Dziękuję za to podsumowanie.
Twój ostatni post częściowo odpowiada na pytanie, które chciałem Ci zadać, a mianowicie o utratę autonomii wraz z wiekiem, liczbą cykli czy przebiegiem.
Tak naprawdę planuję przesiąść się na elektryczny do mojego następnego (i może ostatniego....) pojazdu za 3 lub 4 lata, ale jeżdżę stosunkowo mało (moje Clio ma 11 lat i 90000 10 km). Ponieważ przechowuję (historycznie) moje pojazdy na ogół ponad XNUMX lat, zastanawiam się w tej chwili nad autonomią.
Czy znasz jedno lub więcej badań, które odpowiadają na to pytanie o wpływ wieku, liczbę cykli ładowania lub przebytą odległość?
Innymi słowy, czy w moim przypadku niski roczny przebieg może pozwolić mi na rozważenie znacznego wydłużenia żywotności, nawet jeśli używam go (i ładuję) średnio kilkadziesiąt km dziennie.
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2658

Re: Jazda samochodem elektrycznym na co dzień




przez sicetaitsimple » 25/07/21, 17:36

Janic napisał: przy obecnej korzystnej stawce, ale kiedy sprawy staną w płomieniach, będą zepsuci ludzie! Naiwni ludzie wierzą, że przemysłowcy zamienili się w filantropów.


<istnieje znacznie większe ryzyko, że ceny paliw „szybko wzrosną” niż ceny energii elektrycznej.
0 x
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: Jazda samochodem elektrycznym na co dzień




przez Janic » 25/07/21, 18:43

fil59 »25, 07:21
Janic napisał:
przy obecnej korzystnej stawce, ale kiedy sprawy staną w płomieniach, będą zepsuci ludzie! Naiwni ludzie wierzą, że przemysłowcy zamienili się w filantropów.
To samo pytanie dotyczy oleju, kiedy olej wybuchnie! To jest dokładnie to samo, jeśli chodzi tylko o olej, z pewnością stanie się to na długo wcześniej.
Nie mówię, że jedno jest lepsze lub gorsze od drugiego. ale obecnie cena ropy jest wysoka tylko z powodu podatków, podatków, które będą musiały zostać odzyskane gdzie indziej od gęsi znoszącej złote jaja, którymi znów są kierowcy. Następnie nałóż te same podatki na ropę na energię elektryczną i zrób swoje rachunki.
Drugim aspektem jest monopol, który do tej pory był na ciepło i który zostanie przeniesiony na elektryczność, jeśli zgodnie z prognozami ciepło zostanie wyeliminowane. A że nie zrobią 2 cen za nasze piękne oczy łani ... zou cios bambusa za uszami, ale oczy pozostaną do płaczu!
więc nie myśl w kategoriach dzisiaj, ale w kategoriach przyszłości!
PS: premie nie przetrwają przy tak szybkim przejściu, bo industrializacja nie dzieje się w mgnieniu oka… polityka przez demagogię

demagogia
żeńskie imię
Polityka, dzięki której pochlebia się masom, aby zyskać i wykorzystać ich przyczepność.
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2214
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Jazda samochodem elektrycznym na co dzień




przez phil59 » 25/07/21, 19:03

Istnieje kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, jeśli chcesz zachować swoje ogniwa (baterię) w dobrym stanie przez długi czas. Nie jest to konieczne, ale pomaga.

Nie ładuj swojego EV do 100%, jeśli nie zamierzasz nim jeździć w ciągu dnia.

Jeśli pozostaje unieruchomiony przez długi czas, upewnij się, że masz tylko około 50% naładowania akumulatora (dla akumulatorów obecnie znajdujących się w samochodach), ale szczególnie nie przy 0 ....

Na co dzień staraj się jeździć mniej więcej na poziomie baterii od 50% do 80% i ładuj do 100% tylko raz w miesiącu, na przykład raz w miesiącu obniż do 20% (pomysł + -).

Na mojej kona mogę na przykład umieścić parametr, aby nie przekroczyć 80, czyli 90% maksymalnego obciążenia.

Jeśli masz na przykład 65%, nie wahaj się załadować do 80%, zalecane jest "karmienie butelką".

Obciążenia do 11 kW na zaciskach nie skręcają baterii. Te szybkie obciążenia, takie jak 50 kW lub więcej, również nie są na szczycie.

Ale wszystko to prawdopodobnie będzie grać tylko na 1-10% całkowitej autonomii, żywotności baterii.

Z drugiej strony szybkie ładowanie od czasu do czasu może być korzystne dla akumulatora.

Czy zrobiłem to wszystko z jonem? No nie, na starcie nie wiedziałem i nadal ładuję 100% każdego dnia....

Z koną jestem trochę bardziej ostrożny.

Ogólnie rzecz biorąc, wszyscy producenci udzielają gwarancji na akumulatory przez co najmniej 8 lat lub 100 000 km. Niektóre wykraczają daleko poza. Gwarancja dotyczy utraty co najmniej 30% autonomii ...

Liczba cykli jest szkodliwa, ale cykl ładowania od 50% do 100% trwa mniej niż pół cyklu.
Przesadzając, bateria obsługująca 5000 pełnych cykli może pomieścić 15 000 w pół cyklu ....

5-letnia bateria z 20 000 km niekoniecznie będzie w lepszym stanie niż 3-letnia bateria z 40 000 km.

To, co należy zweryfikować, to gdy osiągniemy mniej niż 10-20% autonomii, że komórki są wyrównane, a nie znacznie niższe od pozostałych.

Jest do tego oprogramowanie, zwykle specyficzne dla samochodów.

MÓJ jon, myślę, że bez większych problemów będzie tam za 5 lat, na poziomie baterii. Po tym są znane słabości wewnętrznej ładowarki jonów, ale jeśli jesteś trochę majsterkowiczem, kilka mieszkań, kilka euro ...

Jeśli za 3-4 lata szukasz OCCAZ, to będzie kilka naprawdę ciekawych modeli z odpowiednią autonomią.

Moja kona jest duża szansa, że ​​pod koniec wypożyczenia odbiorę ją z powrotem, nie jest najlepsza, ale nie jest zła.

To tyle, jeśli chodzi o największe ...

Oprogramowanie do obliczania Twoich podróży:
https://abetterrouteplanner.com


valenciennes marseille.JPG
valenciennes marseilles.JPG (238.17 KiB) Obejrzano 4871 razy


Trasa do optymalizacji wtedy, ale żeby dać wyobrażenie o podróży rzędu 1000 km w VE, około 12 godzin drogi...
CENA opłat na autostradach może być wysoka, ale częściowo możemy postąpić inaczej, nie zawsze, żeby być tańszym.

Wrzuciłem maksymalną prędkość 115 km/h.

Podróż, której, jak sądzę, nie robię na co dzień!
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:

Powrót do "elektrycznego transportu: samochodów, rowerów, transportu publicznego, samoloty ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 217