Panel słoneczny Drainback zatkany brązowym proszkiem?

Energia słoneczna we wszystkich jej formach: ogrzewania słonecznego, ciepła woda, wybierając kolektor słoneczny, koncentracja słoneczne, piece i kuchenki słoneczne, przechowywania energii słonecznej przez bufor ciepła słonecznego, basen, klimatyzację i zimna słonecznego ..
Pomoc, doradztwo, instalacje i przykłady osiągnięć ...
Avatar de l'utilisateur
Willaupuis
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 83
Rejestracja: 02/08/05, 22:03
Lokalizacja: Region Tournai

Panel słoneczny Drainback zatkany brązowym proszkiem?




przez Willaupuis » 13/04/12, 15:54

bonjour,

Mam dwa panele słoneczne Marvin, a tej zimy jeden z nich przeciekał z powodu zamarznięcia,

Jest to system Drainback, czyli samoczynnie odprowadza wodę, gdy nie ma słońca,
Używam wody deszczowej i płynu niezamarzającego do centralnego ogrzewania

Zaczynam go demontować i stwierdzam, że dolna rura wlotowa jest wypełniona prawie po brzegi na całej długości bardzo ciemnobrązowym/czerwonym proszkiem, moim osobistym zdaniem nie będąc chemikiem wygląda to na tlenek lub fosforan miedzi

czy ktoś wie jak i dlaczego ten proszek zapycha panel??? aby rozwiązać problem i nie mieć już tego problemu

dla informacji w lecie po osiągnięciu temperatury kotła system przestaje opróżniać panele ale teoretycznie według informacji technicznych wytrzymują przy 207 stopniach jeśli mam dobrą pamięć

Dziękuję Ci za Twoje odpowiedzi

alex region tournai belgia
0 x
jeśli wszyscy zgadzają się, że ludzie myśleli,
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 13/04/12, 16:05

Środek przeciw zamarzaniu UV może być chemicznie przekształcany i osadzany, jak każdy produkt organiczny pod wpływem promieniowania UV, który zostaje wypełniony wolnymi rodnikami i zamienia się w stałe śmieci ????
Miedź z powietrzem i tlenem oraz tymi rodnikami jest silnie atakowana.
Sole wodne mogą również osadzać się, zwłaszcza jeśli woda jest stale dodawana.

Promienie UV są bardzo reaktywne chemicznie.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79114
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 13/04/12, 16:11

Tlenek miedzi jest zielony...
Brązowy bardziej przypomina tlenek żelaza...

Dlaczego używasz płynu niezamarzającego w drenażu?
Jakiej pompy używasz?

Zdjęcie i schemat bardzo by nam pomogły!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Willaupuis
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 83
Rejestracja: 02/08/05, 22:03
Lokalizacja: Region Tournai




przez Willaupuis » 13/04/12, 16:57

płyn przeciw zamarzaniu jest zawsze dla bezpieczeństwa, powiedziałem sobie, nigdy nie wiadomo, czy pomimo kąta, który zaplanowałem, mały obszar wody pozostanie w stagnacji…

- zbiornik na wodę wykonany ze stali nierdzewnej,
- cała instalacja rurowa jest miedziana
- silnik pochodzi z instalacji centralnego ogrzewania
- kocioł to kocioł rekuperacyjny na ebay, który pochodzi
również wymiennik CO z oryginalną wężownicą w środku ale nie wiem z jakich materiałów jest wykonany?

jeśli to tlenek żelaza, po trzech latach użytkowania stwierdzam dość dużą ilość
0 x
jeśli wszyscy zgadzają się, że ludzie myśleli,
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79114
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 13/04/12, 19:54

Cóż, może to być coś innego, ale istnieją różne źródła korozji żelaza w Twojej instalacji...

Czy mógłbyś dać zdjęcie "proszku" i schemat instalacji? :?
0 x
Avatar de l'utilisateur
manet42
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 631
Rejestracja: 22/11/08, 17:40
Lokalizacja: Lorraine




przez manet42 » 13/04/12, 19:57

Różne metale w systemie...
Jeśli żelazo w kotle odzysknicowym i rury miedziane w instalacji, to wcale nie dobrze : Evil:

Zobacz kurs chemii: utlenianie-redukcja, żelazo i miedź nie mają takiego samego potencjału (jak w bateriach) gdzie korozja a więc te osady.

JC
0 x
Stale staramy, w końcu się uda. Więc dalej się nie uda, tym bardziej prawdopodobne jest to, że działa.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79114
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 13/04/12, 20:13

manet42 napisał:Zobacz kurs chemii: utlenianie-redukcja, żelazo i miedź nie mają takiego samego potencjału (jak w bateriach) gdzie korozja a więc te osady.

JC


Tak, ale nie (myślę, że to daleko...)...aby efekt baterii wystąpił znacząco, musi być kontakt bezpośredni lub musi być zastosowany płyn elektrolityczny... co nie ma miejsca w przypadku "miękkiej" wody!

Żelazo i miedź to też redoks, a instalacji miedzianych i żelaznych jest mnóstwo… zaczynając od cyrkulatorów (w miedzi nie ma czegoś takiego)!

Myślę, że źródło tlenu jest znacznie bardziej szkodliwe (swoją drogą, jak przebiega opróżnianie?)
0 x
Avatar de l'utilisateur
manet42
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 631
Rejestracja: 22/11/08, 17:40
Lokalizacja: Lorraine




przez manet42 » 14/04/12, 09:31

Tak, u mnie na przykład w domu są instalacje żelazno-miedziane, ale mimo wszystko zwracam uwagę, że w instrukcji montażu cumulusów elektrycznych jest napisane, że należy założyć tuleję pośrednią między rurami miedzianymi a żelazne rury podgrzewacza wody, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z żelazną miedzią, a tym samym korozji...

Ponadto nie jestem pewien, czy woda deszczowa jest neutralna, patrz problemy z kwaśnymi deszczami (H20 + C02).
Mam znajomego, który miał problem z korozją ocynkowanych rur żelaznych. i miedź, z wodą pitną (chociaż zły elektrolit).

Moje opróżnianie czujników odbywa się, gdy T° na wlocie nie jest już o 3° (regulowana) powyżej T° na powrocie, jeśli T° czujnika sup. przy 90° (regulowany), jeśli T° zbiornika = 85° (regulowany), istnieje również system ochrony przed tworzeniem się lodu o wyższej i regulowanej T° rozruchu (zwykle jest to czujnik T° przekraczający temperaturę powrót o 13°).

JC
Ostatnio edytowane przez manet42 14 / 04 / 12, 09: 44, 1 edytowany raz.
0 x
Stale staramy, w końcu się uda. Więc dalej się nie uda, tym bardziej prawdopodobne jest to, że działa.
Avatar de l'utilisateur
Willaupuis
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 83
Rejestracja: 02/08/05, 22:03
Lokalizacja: Region Tournai




przez Willaupuis » 14/04/12, 09:36

Obraz

bardzo prymitywny schemat, ale dobrze, jeśli może pomóc.

Odp.: zbiornik na wodę ze stali nierdzewnej, wyższy niż silnik i kocioł
B: kocioł
C: silnik niżej niż rezerwa wody i w połowie wysokości kotła
D: dwa panele słoneczne
E: otwór umożliwiający przepływ powietrza do rezerwy

dla odpowietrzenia to proste silnik zatrzymuje się, powietrze wpadające przez "E" w rezerwie opróżnia panele (silnik jest cały czas pod wodą jakby kocioł był oczywiście wyłączony i pracuje)

znajduje się zawór do napełniania i odpowietrzania układu w najniższym punkcie między bojlerem a silnikiem, którego nie pokazano.

kocioł, silnik był kiedyś połączony ze sobą instalacją miedzianą ale do centralnego ogrzewania, więc nie bardzo widziałem problem w momencie przekazania użytkowania
0 x
jeśli wszyscy zgadzają się, że ludzie myśleli,
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 15/04/12, 09:36

Witam,

dedeleco napisała:

Środek przeciw zamarzaniu UV, mógł ulec chemicznej przemianie i osadzaniu się


W obiegu solarnym płyn przenoszący ciepło nie jest bezpośrednio narażony na promieniowanie UV.
Z drugiej strony zastój czujników przy bardzo dużym wzroście temperatury może spowodować degradację dodatków.

Christophe napisał

Myślę, że źródło tlenu jest znacznie bardziej szkodliwe (swoją drogą, jak przebiega opróżnianie?)


Zgadzam się z tym wyjaśnieniem.
Odpowietrzenie rezerwy umożliwia „wejście” powietrza, a tym samym tlenu z otoczenia, do obwodu.
Ponadto istnieje mieszanie w systemie samoopróżniającym.

Jako rozwiązanie proponuję to, co znajduje się w niektórych autoinstalatorach na stronie Apper:

„system samoopróżniający w pętli zamkniętej”

A+
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energia słoneczna: kolektory energii słonecznej CESI, ogrzewania, ciepłej wody, piecyki i kuchenki słoneczne"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 158