Terapia psychologiczna poprzez gry wideo (nie tylko poważne gry)

Ogólne debaty naukowe. Prezentacje nowych technologii (niezwiązanych bezpośrednio z energią odnawialną lub biopaliwami lub innymi tematami opracowanymi w innych podsektorach) forums).
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973

Terapia psychologiczna poprzez gry wideo (nie tylko poważne gry)




przez Christophe » 13/11/19, 13:35

Chociaż są one raczej potępiane przez medyczne środowisko naukowe w ogóle („ci, którzy wiedzą…”), gry wideo mogą być faktycznie wykorzystywane do celów terapeutycznych innych niż rozrywka (zakładając, że zabawa nie jest terapią, ale jest!).

Od kilku lat są poważne gry: https://fr.wikipedia.org/wiki/Jeu_s%C3%A9rieux które są faktycznie wykorzystywane w terapii medycznej, ale poniższy artykuł dotyczy gier konsumenckich! Dlatego ci mówię!

Oto świadectwa osób, które doznały traumy po 13 listopada i udaje im się odbudować, częściowo dzięki grom wideo… nasze społeczeństwo jest nie tylko brutalne w przemocy fizycznej… jak słusznie powiedział Abbé Pierre

13 listopada: ocaleni z ataku Bataclan odbudowują się dzięki grom wideo
Przez Williama Audureau

Opublikowano 13 listopada 2018 o 12:39 - Zaktualizowano 13 listopada 2018 o 14:22

Około 5 rano Thomas nie może zasnąć. Kilka godzin wcześniej, w piątek 13 listopada 2015 r., wciąż leżał twarzą do dołu w boksie Bataclan z czterema przyjaciółmi. Thomasowi udało się ujść z życiem. Jest jednym z ocalałych z zamachów terrorystycznych, w których tego wieczoru zginęło 130 osób.

W obliczu bezsenności włącza Metal Gear Solid V: Phantom Pain, grę niewskazaną dla nieletnich. W jego misji załoga łodzi zostaje zdziesiątkowana przez śmiercionośnego wirusa; żołnierze leżą tu i tam w kałużach krwi. „Ultrabrutalna” scena, rozpoznaje Thomas. „Ale pamiętam, że to naprawdę mnie uspokoiło. »

Dziś chwali te gry wideo, które pomogły mu „kierować złe energie”. Daleko mu do bycia jedynym, który przeżył w tej sprawie. „Widzieliśmy brzydkie rzeczy, brzydotę świata”, obfituje Eric, inny ocalały z Bataclan, w rozmowie z Le Monde. „Nie mogę uciec przed atakiem, ponieważ żyję z nim na co dzień i będę miał konsekwencje na całe życie. Ale miałem dostęp do luki w grze wideo i zdecydowanie mi to pomogło. »

Już w 2010 roku badania nad Tetrisem dowiodły dobroczynnego charakteru gier wideo w blokowaniu odradzania się wspomnień pourazowych. „To jedno z najlepszych mediów na aktywność, która odciąża umysł” – potwierdza Vanessa Lalo, psycholog specjalizująca się w innowacyjnych praktykach cyfrowych, podkreślając jednocześnie potrzebę wsparcia: „Gry wideo nie mogą być w 100% oczyszczające. »

„Dzień wcześniej grałem w „Wolfensteina””

13 listopada 2015 r. średni wiek ofiar wynosił 35 lat. Pokolenie dotknięte zamachami w Paryżu to pokolenie, które wychowało się na pierwszych konsolach. Również ten, któremu w dzieciństwie mówiono, że przez hobby są agresywni. „Jak na ironię, dzień wcześniej spędziłem noc, próbując ukończyć Wolfensteina, krwawą, kreskówkową strzelankę. A dwadzieścia cztery godziny później znajduję się w Bataclan” – mówi Eric, były redaktor strony z grami.

Kilku ocalałych z sali koncertowej uważa, że ​​ich praktyka pomogła uratować im życie podczas ataku, w którym oprócz 90 terrorystów zginęło 3 osób. „Myślę, że w chwili, gdy usłyszałem strzały, zrozumiałem, co się dzieje” — mówi 37-letni Kevin, naukowiec i były gracz w strzelanki. Uważa, że ​​wiedział, jak uciec w najbardziej odpowiednim momencie.

„Z przestrzennego punktu widzenia miałem dobry widok na to, gdzie się znajdują, szukałem martwych punktów itp. Miałem refleks „gracza”. »

Tego rodzaju zeznania nie dziwią psycholog Vanessy Lalo.

„Badania naukowe pokazują, że gracze typu high shooter znacznie szybciej niż większość ludzi podejmują decyzje, potrafią ograniczać afekt, planować plany i szybko je realizować. »

Eric, woli przywoływać „dużo szczęścia i trochę przytomności umysłu”.

„Na początku nie mogłem tego znieść”

Dopiero po powrocie do domu zaczynają pojawiać się skutki uboczne. Retrospekcje, napady lęku, chorobliwe myśli, nadmierna czujność, paniczny strach przed ciasną przestrzenią, fobia przed tłumem… Każdy doświadczył „swojego” Bataclanu, każdy musi teraz radzić sobie z różnymi objawami.

Dla niektórych granie w brutalne gry wideo staje się niemożliwe. Na przykład Josephine, młoda matka, która przeżyła, rezygnuje z wojskowej strzelanki Call of Duty. „Na ulicy usłyszałem, jak ktoś potrząsa dywanem przy oknie, uciekłem. Więc [wirtualny dźwięk] broni automatycznej…”

Kevin ze swojej strony próbuje PlayerUnknown's Battlegrounds, zbrojnej gry o przetrwaniu, ale na próżno. „Część zaskoczenia i realizmu, fakt, że ścigają mnie uzbrojeni faceci, świst kul… Na początku nie mogłem tego znieść. »

„Gra wideo staje się wymarzonym schronieniem”

Ale wytrwają. Gry wideo są częścią ich życia, podobnie jak muzyka czy kino. Mają też trudności z wychodzeniem z domu i potrzebują rozrywki w domu. Wirtualny oferuje im szczególnie potężne okno ucieczki przed chorobliwymi pomysłami, wyjaśnia Vanessa Lalo: „Wyobraźnia gier wideo jest ustrukturyzowana i ustrukturyzowana, ma ramy, wiemy, że nic nam się nie stanie w środku. Jesteśmy tam aktorami iw tym czasie zajęte jest zarówno ciało, jak i duch. To bańka, w której czujemy się chronieni. »

Wszyscy udają się tam ze swojego schronienia. Jazda samochodem (Forza Horizon), urocza symulacja farmy (Stardew Valley), przygoda w upiornym świecie owadów (Hollow Knight), dobroduszna gra strategiczna (Civilization)… „Peaceful” tytuły, zauważa 43-letni Stéphane i weteran gier komputerowych. Vanessa Lalo kontynuuje:

„Kiedy doświadczyliśmy traumatycznego wydarzenia, albo próbujemy stawić czoła niebezpieczeństwu, albo staramy się od niego uciec, założyć plaster. Gra wideo staje się nieco znieczulającym, przypominającym sen schronieniem. »

Max Besnard, dziennikarz gier wideo uczulony teraz na realistyczne strzelanki, szuka doświadczeń, w których może spokojnie chodzić, takich jak najnowsza Zelda i Mario. „Te gry sprawiają, że czuję się dobrze. Przede wszystkim jesteśmy tam wolni, wszędzie możemy dojść piechotą – mówi, a trzy lata później wciąż ma problemy z dojazdem komunikacją miejską.

Gry z otwartym światem pozwalają ocalałym z ataku na ponowne połączenie się z poczuciem wolności, kontroli i lekkości, dzięki grom takim jak „Zelda”.

Ocalały gracz z sali koncertowej świadczy o tym, że preferuje gry z systemem turowym i kamerami lotniczymi. „Sposób udaremnienia brutalności, zaskoczenia, a co za tym idzie trzymania [przemocy] na dystans, kontrolowania jej. Wojna w zwolnionym tempie, widziana z nieba – analizuje. Generalnie wielu z nich wspomina o potrzebie odzyskania poczucia kontroli poprzez uprawianie gier wideo.

„Obrzydliwa” misja „Call of Duty”

Z biegiem czasu niektórzy gracze, którzy przeżyli, pogrążają się nawet w mroczniejszych, bardziej brutalnych światach. Ale ich światopogląd się zmienił. „Teraz mam wiele problemów z grami, w których mam wybór, czy zabić, czy nie” – mówi Max Besnard. „Tego wyboru nie miałem. Broń była przede mną. »

Z drugiej strony Stéphane jest wściekły na misję Call of Duty: Modern Warfare 2, w której gracz ma zostać terrorystą, który może masakrować cywilów na lotnisku*. „Zagrałbym tam zaraz po Bataclanie, krzyczałbym, żeby powiedzieć, jakie to straszne i obrzydliwe. Zwłaszcza, że ​​w grze chciałem raczej zastrzelić innych terrorystów niż wykonać misję, ale to nie działa – oburza się.

Czasem jednak niektóre tytuły mimo swojej powagi działają kojąco. David Hemkä przywołuje w ten sposób swoją „chorobliwą fascynację” horrorową grą przygodową Bloodborne. A w szczególności te widmowe sylwetki błagające gracza w drodze, które przypominają mu o „trudnej procesji do wyjścia [z Bataclanu]. Przywołuje odrodzenie sceny „horroru” w takim samym stopniu, jak poczucie „pojednania”.

„Chcę być ostatnim ocalałym”

Ponowne przeżycie traumy było jedną z najbardziej nieoczekiwanych opcji leczenia. Jest więc kilku ocalałych, którzy poświadczają swoją praktykę w szczególności w tytule, PlayerUnknown's Playergrounds (PUBG), realistycznej i survivalowej strzelance wojskowej. „Moja dziewczyna, która przeżyła, nie rozumiała, że ​​nadal tam gram, ale w przeciwieństwie do Bataclanu, miałem wrażenie, że jestem tam przynajmniej aktorem, że jestem równy innym”, opowiada Kevin. Nie był to duch zemsty, ale przede wszystkim sposób, by poczuć się mniej ofiarą. »

Badania na ten temat są rzadkie, ale Vanessa Lalo przypomina, że ​​symulatory wojenne w wirtualnej rzeczywistości są wykorzystywane w Stanach Zjednoczonych do pomocy weteranom armii amerykańskiej cierpiącym na stres pourazowy.

„Duch przetrwania, realizm brzmienia Kałasznikowa… Uzależniłem się od tego. » Grégoire, który przeżył atak w Sousse

Ta praktyka może być ekstremalna. Grégoire nie grał przez dziesięć lat, kiedy w czerwcu 2015 roku znalazł się na plaży w Sousse w Tunezji podczas ataku, w którym zginęło 38 turystów. Od tego czasu zgromadził nie mniej niż pięćdziesiąt dwa pełne dni gry w PUBG, 284 zwycięstwa i 7 wyeliminowanych przeciwników. „Duch przetrwania, realizm brzmienia Kałasznikowa… Uzależniłem się od tego. To, czego nienawidziłem, nauczyłem się kochać, jak syndrom sztokholmski” – wyjaśnia. Z obsesją: „Chcę być ostatnim ocalałym”, zakłada ten, który również zajął się bieganiem ekstremalnym.

„To formacja reakcyjna”, odszyfrowuje Vanessa Lalo. Odnalezienie adrenaliny, doznań, powrót do emocji przeżywanej chwili, to typowe dla traum. Istnieje pojęcie ponownego przywłaszczenia: narażamy się na niebezpieczeństwo, ale w wybrany i świadomy sposób. Stajemy się aktorami w tym niebezpieczeństwie. »

Efekt „Pokémon Go”.

Inny często pomijany aspekt: ​​gry wideo online umożliwiły ocalałym życie towarzyskie, nawet za pośrednictwem ekranów i zestawów słuchawkowych. „W miesiącach i latach po Bataclanie nie mogłem już znieść wychodzenia z domu i odizolowałem się” — zeznaje Thomas. To dzięki internetowym strzelankom poznał nowych przyjaciół. „Pozwoliło mi to odzyskać równowagę społeczną” – mówi.

Joséphine grała w PUBG w drużynie ze znajomymi, co pozwala jej przezwyciężyć swoje lęki. Zwłaszcza, gdy podczas zabawy znalazła się w podobnej sytuacji w Bataclanie: ukryta za toaletą, a w jej stronę zbliżali się napastnicy. „Stres narastał. Krzyczałem do kasku, a [jeden z jego przyjaciół] Freddy śmiał się ze mnie. Pozwoliło mi to oddramatyzować. »

Ze swojej strony Stéphane zanurzył się w Switchu, koczowniczej konsoli Nintendo, aby przezwyciężyć strach przed transportem publicznym. Jeśli chodzi o Alexisa, udało mu się nawet dotrzeć do bardzo ruchliwych miejsc dzięki… Pokémon Go.

„Nadal miałem poważne problemy ze stresem pourazowym, ale jestem z pokolenia Pokémonów, nie chciałem tego przegapić. To gra, która zmusiła mnie do wyjścia w bardzo turystyczne miejsca, poznania nieznajomych, nauczenia się na nowo ufać. »

Trauma będzie zawsze. Ale od tego czasu, według niego, doświadcza mniej trudności w życiu codziennym.


Źródło:
https://www.lemonde.fr/pixels/article/2 ... 08996.html

* Nie jestem fanem Call Of, ale ten, który zrobiłem, to doskonały czas na wyładowanie się (niark niark niark niark! : Twisted: : Twisted: : Twisted: ), ale hej, nadal wolę potknąć się o radykalnego islamistę lub czarnego indoktrynowanego przez jego samozwańczego prezydenta na całe życie :P :P :P : Twisted: : Twisted: : Twisted:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973

Re: Terapia psychologiczna poprzez gry wideo (nie tylko poważne)




przez Christophe » 15/07/20, 12:16

Artykuł dnia: http://www.slate.fr/story/192735/jeu-vi ... es-egalite

Gry wideo w służbie post-covidowego świata?

Czy gry wideo mogą nas uratować?

Isabelle Patroix — 15 lipca 2020 o 11:49

Co by było, gdybyśmy… odbudowali świat inaczej? Co by było, gdyby gra przypomniała nam, jak ważne jest poznanie siebie, aby lepiej żyć w harmonii ze światem?




https://kotaku.com/researchers-are-usin ... 1842070007
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973

Re: Terapia psychologiczna poprzez gry wideo (nie tylko poważne)




przez Christophe » 02/01/21, 18:25

Już samo słuchanie ścieżki dźwiękowej jest terapią:

0 x
Avatar de l'utilisateur
GuyGadeboisTheBack
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 14823
Rejestracja: 10/12/20, 20:52
Lokalizacja: 04
x 4302

Re: Terapia psychologiczna poprzez gry wideo (nie tylko poważne)




przez GuyGadeboisTheBack » 02/01/21, 18:33

Christophe napisał:Już samo słuchanie ścieżki dźwiękowej jest terapią:

"Red Dead Redemption"

Granie w tę grę jest również terapią, która pozwala kultywować zen tak bardzo, że nieoczekiwanie rezygnujesz. Do tego stopnia, że ​​uznałem to za niegrywalne i odinstalowałem. : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973

Re: Terapia psychologiczna poprzez gry wideo (nie tylko poważne)




przez Christophe » 02/01/21, 19:27

sam grasz?? W Twoim wieku ? :zaszokować: :zaszokować: :zaszokować: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Mówisz o 2, jak przypuszczam, ponieważ 1 został wydany na konsolę dopiero 10 lat temu (a konsola nadal generalnie mniej się zawiesza ...)

Rzeczywiście, Red 2 był dobrze zabugowany, kiedy został wydany na PC 1 rok temu… ale od tego czasu został załatany.

W przeciwnym razie postępuj zgodnie z tymi wskazówkami: https://www.drivereasy.com/knowledge/ho ... ash-on-pc/

Wypróbuj te poprawki

Zaktualizuj do najnowszych sterowników graficznych
Wróć do Vulkana
Uruchom jako administrator
Sprawdź spójność gry
Wyłącz tymczasowo oprogramowanie antywirusowe
Wykonaj czysty rozruch
Sprawdź pliki systemowe
Konfigurowanie systemu Windows do zarządzania pamięcią wirtualną
Tryb wysokiej wydajności
Zmień próbkowanie dźwięku


Jeśli go kupiłeś, warto spróbować tych rzeczy ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
GuyGadeboisTheBack
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 14823
Rejestracja: 10/12/20, 20:52
Lokalizacja: 04
x 4302

Re: Terapia psychologiczna poprzez gry wideo (nie tylko poważne)




przez GuyGadeboisTheBack » 02/01/21, 20:04

Christophe napisał:sam grasz?? W Twoim wieku ? :zaszokować: :zaszokować: :zaszokować: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Hej, spójrz na to:
0 x
Avatar de l'utilisateur
GuyGadeboisTheBack
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 14823
Rejestracja: 10/12/20, 20:52
Lokalizacja: 04
x 4302

Re: Terapia psychologiczna poprzez gry wideo (nie tylko poważne)




przez GuyGadeboisTheBack » 03/01/21, 18:50

GuyGadeboisLeRetour napisał:
Christophe napisał:sam grasz?? W Twoim wieku ? :zaszokować: :zaszokować: :zaszokować: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Hej, spójrz na to:
„To ja to zrobiłem” : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973

Re: Terapia psychologiczna poprzez gry wideo (nie tylko poważne)




przez Christophe » 04/01/21, 12:04

Bez żartów ? Nie zrozumiałem twojej odpowiedzi, teraz tak :)

Więc jesteś oszustem mody glitcher, tworząc ultra potężną (ale bardzo brzydką) broń? : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Seria Borderlands, której nigdy nie trzymałem, nie można kochać wszystkiego w grach wideo!

Ja zossi modyfikuję filmy zeux a raczej mapuję...

- kilka fajnych map do CS 1.6 - początek 2000 roku!

- kilka map dla DOD Source (połowa 2000 r.) w tym słynny dziurawy DOD_Bunky (ooo, obiecałem, że testowałem betę lol):



- ostatnio trochę map do Far Cry 5!
0 x
Avatar de l'utilisateur
GuyGadeboisTheBack
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 14823
Rejestracja: 10/12/20, 20:52
Lokalizacja: 04
x 4302

Re: Terapia psychologiczna poprzez gry wideo (nie tylko poważne)




przez GuyGadeboisTheBack » 04/01/21, 13:00

Christophe napisał:Bez żartów ? Nie zrozumiałem twojej odpowiedzi, teraz tak :)
Więc jesteś oszustem mody glitcher, tworząc ultra potężną (ale bardzo brzydką) broń? : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Kiedy skończyłem grę, modowałem i jeśli ta broń jest brzydka, to tylko dlatego, że można było zastąpić jej kosmetyk jakością. Poza tym większość broni, które stworzyłem, była teksturowana. To tylko dla zabawy, że zrobiłem ten klip, kiedy jeszcze miałem Maca. : Mrgreen:
Ps: Far Cry 5, najgorszy z serii (między innymi zakończenie jest groteskowe) z wyjątkiem 6 (New Dawn), którego otwarty świat nie jest ani mniej, ani bardziej taki sam jak w 5, ale z „postapokaliptycznym” traktowaniem i nieprzekonującą fabułą.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973

Re: Terapia psychologiczna poprzez gry wideo (nie tylko poważne)




przez Christophe » 04/01/21, 13:20

Mimo krytyki na 5 nie było tak źle (ukończyłem je wszystkie z wyjątkiem 2, które były zbyt powtarzalne), spędziłem tam dobre 60 godzin, z czego znaczna część była w kooperacji! Świetnie się bawiłem z niektórymi postaciami i pokręconym humorem, jak ten wielki kretyn w Hurku (nawiasem mówiąc, gramy w 4 w trybie współpracy)! Nie skończyłem jeszcze 3 DLC... : Mrgreen:

Zintegrowany edytor i tryb zręcznościowy znacznie wydłużają żywotność...

New Dawn ma 5.5, powinno być DLC za 15 €, koniec o 20:6 Ale jest w nim kilka fajnych rzeczy, jak mini-gra fabularna i ekspedycje... Prawdziwa XNUMX nadchodzi, nic ci nie mówię?

Po tym pozostaje daleka rozgrywka… czy nam się to podoba, czy nie… jest dość „kreskówkowa”…

Jak możecie się domyślić, właśnie skończyłem Red Dead 2... ma ocenę 19 na 20, scenariusz i oprawa estetyczna i dźwiękowa są warte 25 na 20, ale ergonomia 10 na 20... Krótko mówiąc, daleko mu do perfekcji (skomplikowana rozgrywka, menu zdefiniowane pod LSD podczas rave party i uporczywy błąd... wybaczamy błędy w tak rozbudowanej grze... reszta mniej psuje przyjemność z gry...)

Pomiędzy nimi jest bardzo fajny Ghost Recon Wildlands (lepszy niż Breakpoint), który w trybie współpracy jest świetny! I to przechodzi do tego, co chciałem powiedzieć w związku z tym tematem: kooperacyjne gry wideo to bardzo dobra terapia psychologiczna przeciw społecznej izolacji covida!! Pomyśl oczywiście o zestawie słuchawkowym!

Zaczynam Red Dead Online! : Mrgreen:
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Staszica"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 199