Robotycy w dobie wyzwań ekologicznych

Ogólne debaty naukowe. Prezentacje nowych technologii (niezwiązanych bezpośrednio z energią odnawialną lub biopaliwami lub innymi tematami opracowanymi w innych podsektorach) forums).
Avatar de l'utilisateur
nonoLeRobot
Mistrz Kyot'Home
Mistrz Kyot'Home
Wiadomości: 790
Rejestracja: 19/01/05, 23:55
Lokalizacja: Beaune 21 / Paryż
x 13

Robotycy w dobie wyzwań ekologicznych




przez nonoLeRobot » 18/12/22, 14:17

Witam, dawno mnie tu nie było ale nie zapominam o ekonologii i wszystkim co mi ona dała.

W swojej pracy (badania w robotyce i sztucznej inteligencji) zorganizowałem dzień na temat „Robotycy w dobie wyzwań ekologicznych”. Trzeba przyznać, że robotyka nie ma jeszcze dużego wpływu, ale tak się stanie, zwłaszcza dzięki zmianom w społeczeństwie, które wygeneruje. To także okazja do przypomnienia ludziom, których niekoniecznie interesują kwestie energii i globalnego ocieplenia (mówię w tym też o ekonologii)

Zastanawiam się nad zorganizowaniem innych dni o tej samej tematyce, chciałem wiedzieć co o tym sądzicie i czy macie jakieś uwagi.



Dziękuję, miłego dnia,
3 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11044

Re: Robotycy w czasach ekologicznych wyzwań




przez Christophe » 18/12/22, 17:09

Cześć Nono,

Cieszę się, że tu publikujesz! Wracasz tutaj silny!

Zamierzam obejrzeć twoją konferencję i przekazać ci swoją opinię (jeśli mam coś do powiedzenia, to nie jestem pewien...)!
1 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16129
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5241

Re: Robotycy w czasach ekologicznych wyzwań




przez Remundo » 18/12/22, 22:48

To trudne pytanie, na które nie wiem, jak odpowiedzieć.

Robotyka to ostateczny rozwój maszyny. W związku z tym każdy robot wymaga dużej ilości metali, materiałów, elektroniki i energii.

Nie wiem, czy roboty naprawdę mogą być „zielone” lub nam w tym pomagać. Być może w kilku sytuacjach do wyczyszczenia.

Interesujący fragment Harouna Tazieffa o emitowanym CO2 i jego konsekwencjach z 1979 roku dla mniej wizjonerów.

W tym czasie nie do końca w to wierzymy. Nawet Cousteau, choć wrażliwy ekologicznie, bagatelizuje obawy Tazieffa.

2 x
Obraz
Avatar de l'utilisateur
nonoLeRobot
Mistrz Kyot'Home
Mistrz Kyot'Home
Wiadomości: 790
Rejestracja: 19/01/05, 23:55
Lokalizacja: Beaune 21 / Paryż
x 13

Re: Robotycy w czasach ekologicznych wyzwań




przez nonoLeRobot » 19/12/22, 01:59

Remundo napisał:W tym czasie nie do końca w to wierzymy. Nawet Cousteau, choć wrażliwy ekologicznie, bagatelizuje obawy Tazieffa.


Cousteau prowadził poszukiwania ropy naftowej, co może wyjaśniać, że: http://www.passioncalypso.com/fr/missio ... petroliere
Nie kłamie, ale bagatelizuje
2 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16129
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5241

Re: Robotycy w czasach ekologicznych wyzwań




przez Remundo » 19/12/22, 08:35

w kontekście 1979 r. było mniej obaw związanych z CO2 i zmianami klimatycznymi.

w tamtym czasie w raporcie pojawiła się liczba 20 GT CO2/rok, teraz mamy 40 GT/rok i więcej…

W tamtym czasie te 20 GT było prawdopodobnie bardziej pochłonięte niż nasze 40 GT teraz. Tymczasem wylesianie i zakwaszanie oceanów zmniejszają naturalną zdolność absorpcji.

Ponadto odbijające albedo paku lodowego znika, ustępując miejsca bardzo absorbującemu albedo płynnego morza.

Przekroczyliśmy 400 ppm CO2 w atmosferze, a 450 wkrótce zostanie osiągnięte „i więcej, jeśli chcesz”

Podsumowując, wszystkie dźwignie są na czerwono.
1 x
Obraz
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538

Re: Robotycy w czasach ekologicznych wyzwań




przez Obamot » 19/12/22, 09:09

Na formularzu
Odpowiadam skromnie na ten temat na początku, bo całość to wielka robota godna pochwały! Więc jeśli chodzi o zadane pytanie dotyczące opinii na temat wideo (większość z nas nie jest uprawniona do wypowiadania się co do meritum). Jest to uwaga, która ma być konstruktywna w celu poprawy atrakcyjności, chociaż zdaję sobie sprawę, że „montaż” w wideo to ciężka praca… Ale ta mini uwaga nie powinna obciążać tego, co najważniejsze, czyli treści, ale być tam aby go wzmocnić.

Dlatego mi się podobało, jednak uważam, że częste stosowanie „lektora” szkodzi żywemu aspektowi dokumentu (jeśli jednak istnieją obrazy wideo prelegentów), zwłaszcza podczas sekwencji wprowadzającej — podczas gdy nie ma potrzeby pokazywania dokumenty i inne grafiki na ekranie jeszcze — bo daje to bardzo statyczny aspekt od samego początku (a szkoda, biorąc pod uwagę bardzo ciekawy i szczegółowy aspekt materiału)

Na meritum (może do tego wrócę)
na Co2, czuliśmy, że debata na ten temat była napięta, faktem jest, że Tazieff (ONZ i wiele ruchów ekologicznych), który opowiadał się za walką z wylesianiem, a wręcz przeciwnie prowadził kampanię na rzecz ponownego zalesiania, przyłączył się do opinii Cousteau w tej kwestii, byli niestety nie przestrzegane. Równie dobrze moglibyśmy „zminimalizować”, akceptując przez rozwagę zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby udaremnić antropogeniczne emisje Co2, a zatem tego punktu nie można było zarzucić żadnemu z nich.

W przeciwieństwie do niektórych współczesnych klimatosceptyków - którzy pod pretekstem, że krytyczna część antropiczna stanowiłaby tylko 1,5% przeciążenia - odmawiają przyłączenia się do obozu rozsądku (łączącego dno). Nie ma zatem potrzeby poprawiania tego punktu, uff!
1 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16129
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5241

Re: Robotycy w czasach ekologicznych wyzwań




przez Remundo » 19/12/22, 09:31

syntetyczny artykuł do przeczytania tutaj:

https://www.notre-planete.info/indicate ... ssions.php

Nie wiem, jakie „roboty” mogą nas tu sprowadzić. Ale oto konkluzja...

Obraz
Globalne emisje gazów cieplarnianych (liczone w ekwiwalencie CO2 z uwzględnieniem metanu, podtlenku azotu i innych gazów cieplarnianych) wyniosły około 59 miliardów ton CO2e (GtCO2e) w 2019 r., to o 12% więcej niż w 2010 r. io 54% więcej niż w 1990 r., roku referencyjnym protokołu z Kioto.
Dekada 2010-2019 pobiła rekordy emisji gazów cieplarnianych ze średnią roczną na poziomie około 56 GtCO2-eq, czyli o 9,1 GtCO2-eq więcej niż w latach 2000-2009 (Climate Change 2022: Mitigation of Climate Change – IPCC, 2022)

Uwagi

Prognozy poziomów CO2 zależą od politycznych, technologicznych, ekonomicznych i demograficznych wyborów naszych społeczeństw. Wskazujemy tutaj scenariusz SSP3-7.0 z szóstego raportu IPCC. Jest to pesymistyczny, ale realistyczny scenariusz zwany „regionalną rywalizacją”: emisje gazów cieplarnianych i temperatury stale rosną; kraje stają się bardziej konkurencyjne wobec siebie, stawiając na pierwszym miejscu bezpieczeństwo narodowe i bezpieczeństwo żywnościowe; pod koniec wieku średnie temperatury wzrosły o ok 3,6 ° C.
0 x
Obraz
Avatar de l'utilisateur
nonoLeRobot
Mistrz Kyot'Home
Mistrz Kyot'Home
Wiadomości: 790
Rejestracja: 19/01/05, 23:55
Lokalizacja: Beaune 21 / Paryż
x 13

Re: Robotycy w czasach ekologicznych wyzwań




przez nonoLeRobot » 19/12/22, 12:34

Dziękuję Remundo, ale nie bardzo wiem, co zrobić z tą dodatkową informacją, która potwierdza, że ​​nadal emitujemy więcej CO2.

Dziękuję Obamot, zgadzam się z tobą, ale nie, nie mam zewnętrznego nagrania z głośników. Filmowanie z dobrym dźwiękiem to praca sama w sobie. Następnym razem rozważę inne urządzenie.
1 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16129
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5241

Re: Robotycy w czasach ekologicznych wyzwań




przez Remundo » 19/12/22, 12:44

Cześć Nono

Powiedz nam w syntetyczny sposób, jak działają roboty (które?) i ich funkcje (które)? W najlepszym razie będzie miał zerowy bilans CO2, a idealnie ujemny (w tym sensie, że CO2 w atmosferze spada).

Zadaję to pytanie trochę naiwnie, ale chętnie przyjmę dobre wieści. :)
0 x
Obraz
Avatar de l'utilisateur
nonoLeRobot
Mistrz Kyot'Home
Mistrz Kyot'Home
Wiadomości: 790
Rejestracja: 19/01/05, 23:55
Lokalizacja: Beaune 21 / Paryż
x 13

Re: Robotycy w czasach ekologicznych wyzwań




przez nonoLeRobot » 19/12/22, 14:05

Nie bardzo rozumiem twoje pytanie. Spędzam pół godziny tłumacząc, że technologia nie rozwiąże problemu.

Wyjaśniam, że poprawa efektywności niekoniecznie przynosi pozytywne efekty. Podaję przykłady rozwiązań z przeszłości, gdzie widzimy, że technologia nie miała z tym nic wspólnego, zapraszam do pokazania problemów związanych z digitalem, z 5G.

Mówię sobie, że nie wyraziłem się jeszcze wystarczająco jasno, ale nie, robotyka nie ma pozytywnego wpływu na energię i globalne ocieplenie. Po jak wszystkie inne obszary może, gdybyśmy chcieli. Np. rolnictwo (odchwaszczanie mechaniczne, brak konieczności stosowania dużych ciężkich traktorów, lepsze analizy, optymalizacja zasobów….), automatyka domowa (lepsze zarządzanie ogrzewaniem, roletami itp.), transport współdzielony…
2 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Staszica"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 213