Regulator obciążenia wiatrem

Przedstaw swoje projekty DIY, nowe pomysły techniczne, innowacje do przetestowania lub prace związane z samodzielną konstrukcją. Ponieważ zrobienie tego samodzielnie jest często bardziej ekonomiczne i może być bardziej wydajne.
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364

Regulator obciążenia wiatrem




przez Forhorse » 16/11/10, 21:56

Dobry wieczór wszystkim,

Tak więc, jak niektórzy mogą już wiedzieć, zamierzam kupić małą turbinę wiatrową 24 V-1000 W, aby zapewnić znaczące zimowe uzupełnienie moich paneli fotowoltaicznych.
Jeśli chodzi o temat wybranej turbiny wiatrowej, dzieje się to tutaj:
https://www.econologie.com/forums/avis-sur-e ... 10153.html
Ci, którzy śledzą moją przygodę od początku, wiedzą, że ta instalacja służy do elektryzowania mojej małej stajni.
Na temat stajni zobacz tutaj:
https://www.econologie.com/forums/mon-ecurie ... t8678.html
Moje zużycie jest stosunkowo niskie, maksymalnie 200 Wh dziennie, więc wybrana turbina wiatrowa jest w dużej mierze przewymiarowana, ale jest ku temu kilka powodów.
Już teraz liczę na to, że produkcja będzie na tyle znacząca, że ​​będzie interesująca nawet przy słabym wietrze i chciałbym wykorzystać nadwyżkę produkcji przy silnym wietrze do zrobienia czegoś pożytecznego, na przykład podgrzewania wody.
W rezultacie regulacja ładowania baterii jest absolutnie niezbędna, aby nie przeładować baterii, aby nie pozostawić pustej turbiny wiatrowej i dostosować moc grzewczą do tego, co dostarcza turbina wiatrowa i/lub PV. .

Mógłbym do tego użyć komercyjnego regulatora typu Morningstar TriStar 45, ale cena trochę mnie blokuje, tym bardziej, że jestem przekonany, że takie urządzenie nie jest specjalnie skomplikowane do samodzielnego wykonania. Więc zaczynam...

Zasada jest prosta: kontroluj rezystancję w modulacji szerokości impulsu, moc do rozproszenia jest dostosowywana do napięcia akumulatora.

Pierwszym krokiem jest opracowanie obwodu zasilania i jego sterowania. Do wysterowania jest jeszcze obciążenie 1000 W, czyli przy 24 V więcej niż 40 A.
Minęły 4 lata odkąd opracowałem układ elektroniczny oparty na mikrokontrolerze więc powoli do tego wracam. Zaczynam powoli. Pierwszy krok, zmiana od 0 do 100% i odwrotnie, małe obciążenie: lampa 60W (mimo identycznego wyglądu jest to lampa 24V a nie 230V)
https://www.econologie.info/share/partag ... c8Qqjb.mpg
Jestem zadowolona z efektu, ponieważ uzyskuję dokładnie taki efekt, jaki chciałam. I nawet jestem pozytywnie zaskoczony, że mimo trochę pospiesznego montażu działa tak dobrze. Dobry na ten moment mosfet mocy grzeje bardzo mocno bo jest dociskany do granic możliwości ale to tylko na próbę (w dodatku nie ma radiatora). Na ostateczną wersję postawiłbym mocniejszy model i przede wszystkim umieściłbym kilka równolegle.
Oto schemat tego małego gadżetu.
Obraz

Ulepszenia już zaplanowane:
- użycie kilku IRF3710 zamiast IRF740
- zastosowanie prawdziwego sterownika MOSFET zamiast tranzystorów

Reszta rzeczy do zrobienia:
- Pomiar napięcia baterii
- Pomiar prądu kierowanego do obciążenia
- Przetwornik na zewnętrzny czujnik temperatury (temperatura wody)
- Sterowanie przekaźnikiem awarii, który automatycznie przełącza się na rozwiązanie awaryjne w przypadku awarii regulatora.

Zainteresowanych poinformuję o postępie prac i oczywiście udostępnię wszystkim schematy, szablony i program urządzenia po ukończeniu.
Dzięki za przeczytanie do końca : Chichot:
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 16/11/10, 23:13

tranzystory do sterowania mos są dobre, z wyjątkiem tego, że zmniejsza napięcie o 5 V

duże mosfety potrzebują trochę więcej niż 5 V do maksymalnego napędzania: dlatego widzę pierwszy tranzystor z rezystorem obciążenia na kolektorze, aby wytworzyć sygnał dostarczany z 10 V i tranzystorem przeciwsobnym

jako metodę awaryjną widzę stary dobry stycznik to obwód histerezy, który łączy twoją rezystancję, gdy napięcie przekracza 13.8 V i odcina, gdy spada poniżej 13.3 V ... duża regulacja wszystko albo nic trochę trudna dla akumulatora, ale która pozwoli uniknąć pozwalając turbinie wiatrowej pracować na pusto
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 16/11/10, 23:16

Należy pamiętać, że na obciążeniu nie ma diody wybiegu, nawet jeśli nie jest indukcyjny, mos przełącza się szybko i nie ma potrzeby dużej indukcyjności pasożytniczej do generowania przepięcia
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364




przez Forhorse » 17/11/10, 08:10

Ostatecznie do sterowania tranzystorami MOSFET użyłbym sterownika MC34152 z napięciem bramki 12 V. Tam zespół tranzystora jest tylko do testów, ponieważ nie mam na stanie sterownika.

Nie pomyślałem o diodzie gaszącej, nawet jeśli nie jestem przekonany, że jest konieczna, to zaplanuję, to funkcja bezpieczeństwa, która nie kosztuje dużo.

Jeśli chodzi o metodę tworzenia kopii zapasowych, tak, o tym myślałem.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364




przez Forhorse » 29/11/10, 17:41

Kilka wiadomości o moim projekcie. Idę powoli, ale pewnie.
Teraz udaje mi się zmieniać moc w zależności od napięcia akumulatora (które mierzy sam zespół), więc jest to początek regulacji.
Muszę jeszcze umieć regulować, w jakiej proporcji zwiększa się moc wyjściowa w zależności od wzrostu napięcia, a także móc regulować regulację napięcia.

Mały film (niezbyt ekscytujący, przyznaję) o ewolucji mojego montażu (a także o wypróbowaniu mojego Canona S2IS, który, jak się wydaje, w końcu wyzdrowiał z problemu z zablokowaną migawką… po 3 godzinach pracy z otwartym sercem, ale to wszystko inny temat)
Około 35 sekundy podłączam ładowarkę, widzimy wzrost napięcia akumulatora, a tym samym wartość zadaną mocy wyjściowej
https://www.econologie.info/share/partag ... lTVN4M.wmv

Do tego testu użyłem IRF3710, który ma znacznie niższy RdsOn niż IRF740, widzimy i przede wszystkim czujemy różnicę: brak nagrzewania się tranzystora, nawet po godzinach. Jestem zatem na dobrej drodze do regulacji dużych ładunków.
0 x
Alain G
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3044
Rejestracja: 03/10/08, 04:24
x 3




przez Alain G » 29/11/10, 18:36

Cześć Forhorse!

Nie wiem, czy tylko u mnie, ale Twój link nie działa!
0 x
Krocząc za czasami może wzmocnić przyjaźń.
Krytyka jest dobra, jeśli dodawane do niektórych komplementy.
Alain
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364




przez Forhorse » 29/11/10, 21:44

Bez obaw ze mną
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 29/11/10, 22:09

w domu, jeśli kliknę link do Firefoksa, wyświetli się długa strona bełkotu

aby uniknąć problemu, kliknij prawym przyciskiem myszy i poproś o pobranie ... sprawia to, że plik wideo jest poprawnie odczytywany
0 x
Alain G
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3044
Rejestracja: 03/10/08, 04:24
x 3




przez Alain G » 29/11/10, 22:50

Chatelot

To też nie działa, nie mam opcji pobierania prawym przyciskiem!


Ani w przeglądarce Firefox, ani w Eksploratorze (nie w najnowszej wersji)!
0 x
Krocząc za czasami może wzmocnić przyjaźń.

Krytyka jest dobra, jeśli dodawane do niektórych komplementy.

Alain
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 29/11/10, 22:55

po kliknięciu prawym przyciskiem myszy jest to bełkotliwe okno „zapisz cel łącza jako”

bądź ostrożny mówię o Windows98 bełkot ... dla innego muszę włączyć inny
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Twoje montaże techniczne, majsterkowanie, innowacje i samodzielna konstrukcja: wykonanie obiektu lub instalacji”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 184