W oyas, glinianych dzbanach oszczędzać wodę w ogrodzie

Prace przy kanalizacji lub wodzie sanitarnej (gorącej, zimnej, czystej lub używanej). Zarządzanie, dostęp i wykorzystanie wody w domu: wiercenie, pompowanie, studnie, sieć dystrybucji, oczyszczanie, kanalizacja, odzyskiwanie wody deszczowej. Odzyskiwanie, filtracja, oczyszczanie, procesy magazynowania. Naprawa pomp wodnych. Zarządzaj, używaj i oszczędzaj wodę, odsalanie i odsalanie, zanieczyszczenie i wodę ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79353
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11059

W oyas, glinianych dzbanach oszczędzać wodę w ogrodzie




przez Christophe » 22/06/17, 15:14

Dawna technika, ale przywrócona do mody przez młodą firmę w celu oszczędzania wody, która może być interesująca w połączeniu z leniwym ogródkiem warzywnym w czasach upałów i braku wody... co na to specjaliści?

https://www.facebook.com/EntreprisedeJardin06/videos/1554626674579697

Idź na darmową reklamę: http://www.oyas-environnement.com/
A do tego wyprodukowano we Francji...

Oyas.jpg
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79353
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11059

Re: oyas, glinianych dzbanach oszczędzać wodę w ogrodzie




przez Christophe » 22/06/17, 15:22

Ich strona jest bardzo powolna i zawiera błędy, prawdopodobnie po raporcie TF1, który musiał eksplodować ich ruch (i ich webmaster, który jest niekompetentny, by zareagować...)

https://vimeo.com/120005126
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: oyas, glinianych dzbanach oszczędzać wodę w ogrodzie




przez Did67 » 22/06/17, 16:56

Christophe napisał:Dawna technika, ale przywrócona do mody przez młodą firmę w celu oszczędzania wody, która może być interesująca w połączeniu z leniwym ogródkiem warzywnym w czasach upałów i braku wody... co na to specjaliści?


Pewne jest to, że zaczyna się od tego, że tracisz pieniądze!!! Ile to jest warte w porównaniu z tym, czym jest (garnek)???

1) Nie podobają mi się te "rozmowne" argumenty...

2) Dlaczego coś „Sioux” miałoby być albo „antyczne”, albo „egzotyczne”???

Musisz uwierzyć". A wszyscy wiedzą, że starożytny świat był wspaniały, że egzotyczne plemiona są doskonałe i naturalnie zielone (to pewne, elektrownie jądrowe i podrasowane silniki TDI to nie jest ich mocna strona!)...

Więc kiedy to widzę, nawet nie chcę iść dalej!

Co do meritum:

a) Roślina ma określone „zapotrzebowanie na wodę”, które zależy od zapotrzebowania klimatycznego: zasadniczo temperatury, wilgotności, prędkości wiatru (oraz innych czynników: żyzności gleby, fazy cyklu roślinnego)...

b) stamtąd, jedna z dwóch rzeczy:

- lub ta potrzeba jest zaspokojona, a roślina nie stresuje się; pozostawia otwarte aparaty szparkowe; wymiany gazowe są maksymalne, fotosynteza optymalna, wydajność, wzrost wysoki...

- lub roślina nie znajduje odpowiedniej ilości wody; zmniejsza jego straty, aby nie wysychać, a tym samym jego wymiany gazowe; jego wzrost maleje... A jeśli się nie powiedzie, więdnie i może umrzeć.

Wszystko będzie więc zależeć od tego, jak łatwo roślina znajdzie wodę!

Tak więc z jego systemu korzeniowego i woluminu, który eksploruje z jednej strony…

I oczywiście ilość wody w glebie z drugiej strony: im gleba jest bardziej sucha, tym silniej zatrzymuje wodę... Rośliny mają siłę ssącą (przeciwieństwo ciśnienia) rzędu 15 barów.

c) Więc porowate słoiki tam są????

- Nie modyfikują mechanizmu fizjologicznego

- Koncentrują wodę w 1 punkcie... Więc tak, roślina zużyje mniej, bo 3/4 jej korzeni jest gdzie indziej! Nie oznacza to, że się nie stresuje!

- Utrzymując powierzchnię podłoża suchą, zapobiegają utracie powierzchni... To jedyna zaleta. On nie jest zerowy.

Jeśli więc wylejemy zawartość słoika na powierzchnię ziemi, jasne jest, że część wody spłynie, 3/4 zmoczy pierwszy cm wokół, a następnie szybko odparuje. Z tego punktu widzenia „zakopywanie” wody ratuje ją. A dokładniej, zwiększa się udział wody wnoszonej do korzeni, to na pewno.

d) Ale „Potager du Paresseux” to znacznie więcej Siuksów i nie trzeba wydawać pieniędzy na takie sztuczki:

- gleba zostaje wzbogacona materią organiczną, którą są naturalne gąbki
- jest trwale zasłonięty, co mocno spowalnia parowanie; siano jest w tej chwili bardzo suche na powierzchni; słoik nie robi lepiej!
- rosną tam przede wszystkim grzyby (nie kapelusze, włókna w ziemi zwane strzępkami, 10 razy cieńsze od włosów); a grzyby to cud: przy takiej samej ilości biomasy eksplorują 100 razy większą objętość gleby niż włośniki roślin; wchodzą w szczeliny, które pozostały wilgotne; ich siła ssania wynosi około 90 barów, a więc są wydajniejsze od roślin w pozyskiwaniu wody; łączą się z korzeniami roślin, tworząc mikoryzy, w których rośliny i grzyby wymieniają się tym, co mają (rośliny, cukry z fotosyntezy, bez których grzyb nie może żyć; grzyby, minerały i woda). .
- w razie potrzeby (ale poza szklarnią nadal nie podlewam! Film nagrany wczoraj jest wrzucany), stosuję kroplówki (oprócz sadzonek): pod ziemią tworzy się wilgotna "cebula", podobna do tych zakopanych słoików, poza tym, że nie ma murów, bezużytecznych; zbiornikiem jest naturalnie ziemia - wystarczy dozować składki; kroplownik umieszczony u podnóża rośliny, objętość eksplorowana przez korzenie i mikoryzę oraz objętość tej „bulwy” wilgotnej ziemi nakładają się na siebie, zamiast być obok siebie… To jest warte kilka euro za 10!

Myślę więc, że ta „sztuczka” jest całkowicie bezużyteczna lub bezużyteczna w Potager du Paresseux. Ale to jest w telewizji, czego chcesz... Nadal są ludzie, którzy w erze Hanouna myślą, że jeśli to jest w telewizji, to dlatego, że to prawda! Są też tacy, którzy nieustannie muszą wierzyć w cudowne, jak powiedziałem, „starożytne” lub „azteckie” rozwiązania. Rousseauowski mit „dobrego dzikusa” (albo „dobrego prymitywa”, tego, który ciągnął żonę za włosy…)…

Ale to tylko moja opinia.
0 x
Perseusz
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 283
Rejestracja: 06/12/16, 11:11
x 73

Re: oyas, glinianych dzbanach oszczędzać wodę w ogrodzie




przez Perseusz » 23/06/17, 12:44

kukułka,

Tak, dobrze, trochę jak Did67.
Facet w raporcie mówi też, że bez mulczowania jest to bezużyteczne. Krótko mówiąc, rodzaj starożytnego kroplówki, ale pod względem zlokalizowanego, precyzyjnego i kontrolowanego nawadniania jesteśmy w stanie zrobić to lepiej.
Iść!! Dla zabawy i doświadczenia zawsze możemy się dobrze bawić, umieszczając go gdzieś, żeby tylko zobaczyć. Ale poza tym nie widzę...
Biorąc pod uwagę cenę rzeczy, jeśli chcesz włożyć jej dużo, równie dobrze możesz zainwestować w system kropelkowy z timerem, może być precyzyjny i oszczędza wodę.

@+
1 x
olivier75
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 764
Rejestracja: 20/11/16, 18:23
Lokalizacja: świt, szampan.
x 155

Re: oyas, glinianych dzbanach oszczędzać wodę w ogrodzie




przez olivier75 » 23/06/17, 14:06

12 euro za 250 ml!
Produkt czysto biznesowy, nawet jeśli cena jest uzasadniona rzemieślniczą i lokalną produkcją, stosunek na m3 zaoszczędzonej wody jest naprawdę zły, współczynnik zanieczyszczenia również.

To powiedziawszy, kupiłem kiedyś sporo ceramicznych końcówek do plastikowych butelek, których na początku trochę używałem do zabezpieczenia przeszczepów, i to było w porządku, ponieważ moje różne ściółki są skuteczne, w tym kamyki, i nie używałem ich do ostatnie 2 lata. W dniu 20 zakupionych serwowanych jest tuzin. Ostatnim razem odłożyłem butelkę, aby zabezpieczyć przeszczep maku kalifornijskiego w pół beczce w pełnym słońcu. Zobaczę jutro czy to wystarczy.

Myślę więc, że kilka doniczek do zabezpieczenia delikatnych roślin w toczeniu w określonych momentach, jest bardziej estetyczne niż butelki.... kosztem krasnala ogrodowego, nie jest tak źle! Chodź, podrzucę model krasnala porowatej stopy! Moje szczęście jest zrobione.

Później te tryby forsowane przez niepowiązanych dziennikarzy są dość szkodliwe…

Olivier.
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12308
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: oyas, glinianych dzbanach oszczędzać wodę w ogrodzie




przez Ahmed » 23/06/17, 14:21

Nie pomyślałeś o krasnoludku z katarem? : Lol:
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: oyas, glinianych dzbanach oszczędzać wodę w ogrodzie




przez Did67 » 23/06/17, 15:32

W tym gatunku, aby zadowolić Christophe'a, można by pomyśleć o Manneken Pis z wiszącym gigantycznym kutasem, w zmniejszonym modelu ze zintegrowanym mikserem do moczu!

To ja zbiję fortunę na tym pomyśle, którego znowu zapomniałem opatentować!
1 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: oyas, glinianych dzbanach oszczędzać wodę w ogrodzie




przez Adrien (były nico239) » 23/06/17, 23:42

Interesowało nas to przez jakiś czas, ale w końcu zrezygnowaliśmy.... zostały tylko dziury do kopania : Oops:

A potem w przypadku dłuższej nieobecności sieć kroplówki z harmonogramem jest taka prosta.

Chociaż z dobrą ściółką wszystko jest wygodne przez 15 dni... tak
0 x
oli 80
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1689
Rejestracja: 02/01/09, 17:23
Lokalizacja: Moselle 57
x 113

Re: oyas, glinianych dzbanach oszczędzać wodę w ogrodzie




przez oli 80 » 24/06/17, 11:42

Witam, ten system przypomina mi ceramiczne figurki, które miałam w doniczkach https://www.youtube.com/watch?v=fDYFoSMl-5M

ale tutaj jest z prostą butelką
oto liczby
http://www.maisonfutee.com/product/humi ... vertes-680

https://www.lecoindesbonnesaffaires.com ... -8318.html

Cordialement
1 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264

Re: oyas, glinianych dzbanach oszczędzać wodę w ogrodzie




przez chatelot16 » 24/06/17, 13:54

ta zasada porowatego błota może mieć przewagę nad kroplówką: uwzględnia wilgotność gleby

kroplówką rozprowadzamy stały strumień wody, niezależnie od tego, czy grunt tego potrzebuje, czy nie

z porowatym wazonem, jeśli gleba jest mokra, nie opróżnia się i zatrzymuje wodę: wazon opróżnia się tylko wtedy, gdy gleba jest zbyt sucha

rozwiązaniem może być zatem stosowanie tanich wazonów porowatych, a nie kupowanie ich za grosze drożej niż automatyczny system zarządzania podlewaniem z pomiarem wilgotności gleby

dlaczego nie po prostu glinianych doniczek, zatykając otwór silikonowym uszczelniaczem
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Gospodarka wodna, wodno-kanalizacyjna i sanitarna. Pompowanie, wiercenie, filtracja, studnie, odzyskiwanie ... ”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 201