Obliczanie pompy studni (moc, spadek ciśnienia ...)

Prace przy kanalizacji lub wodzie sanitarnej (gorącej, zimnej, czystej lub używanej). Zarządzanie, dostęp i wykorzystanie wody w domu: wiercenie, pompowanie, studnie, sieć dystrybucji, oczyszczanie, kanalizacja, odzyskiwanie wody deszczowej. Odzyskiwanie, filtracja, oczyszczanie, procesy magazynowania. Naprawa pomp wodnych. Zarządzaj, używaj i oszczędzaj wodę, odsalanie i odsalanie, zanieczyszczenie i wodę ...
fam
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 27
Rejestracja: 29/01/10, 09:45

Obliczanie pompy studni (moc, spadek ciśnienia ...)




przez fam » 29/09/11, 09:59

Halo

W ramach mojego projektu deweloperskiego na odosobnionym terenie w końcu ukończyłem wiercenie wody (obowiązkowe w celu uzyskania pozwolenia na budowę!) i potrzebuję pomocy w obliczeniu pompy.

Wiercenie 62 m, wysokość wody 30 m, odległość pozioma 25 m.

Ponieważ nie mam EDF, pomysł jest taki, aby podłączyć grupę 1 lub 2 razy dziennie, aby zasilić pompę studni, która napełniłaby:

zbiornik ciśnieniowy zlokalizowany na wysokości studni +6m (pojemność 100l wydaje mi się wystarczająca) (prysznic i zlew kuchenny),

plus zbiornik 1000 litrów który umieściłem wysoko (WC i inne)


Według moich obliczeń potrzebowałbym pompę dostarczającą co najmniej 12 barów,

tj. dla wysokości 4, długości 0,3, zaworów zwrotnych 1,5, filtrów 0,6, poziomu i zbiornika 5.

W przypadku fajki planowałem użyć phed w rozmiarze 25, chyba że jest realna korzyść z powiększenia.

Czy ktoś może mi to potwierdzić?

Z góry dziękuję.
0 x
„Rozmawianie o tym to jedno, a robienie tego co innego.
Dokonałem wyboru "
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79114
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 29/09/11, 10:11

12 taktów wydaje mi się ważne: zwłaszcza 5 taktów na 25 m w poziomie i balonie?

Liniowe straty ciśnienia zależą od prędkości, a tym samym od mocy pompy. Jakie natężenie przepływu zastosowałeś? Może trochę za duży, nie?

Krótko mówiąc, jakiej metody obliczenia straty ciśnienia użyłeś?

W tej chwili też po prostu „w tym jestem”. :)

We wszystkich przypadkach będziesz potrzebować jednej (lub więcej) pomp zanurzeniowych na dnie studni, ale myślę, że już to wiesz.
0 x
fam
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 27
Rejestracja: 29/01/10, 09:45

Obliczanie strat obciążenia




przez fam » 29/09/11, 10:28

Halo

Dziękuję za szybką reakcję, 5 słupków dotyczy balonu lub 4 +1, aby wytworzyć w nim ciśnienie.

Na początku myślałem, że będę pracować wyłącznie grawitacyjnie. Jest trochę ciasno na prysznic. Dodatkowo zaletą zbiornika ciśnieniowego jest to, że mogę zastosować gazowy podgrzewacz wody i umieścić odpowiednią armaturę (w zależności co wykaże analiza).

W przeciwnym razie do obliczenia straty 1 na metr głębokości zanurzenia (40)
Zawory 3x5 czyli 15, filtracja 6 i 30 metrów poziomych 3.
co daje nam 40 +15 +6 +3= 64 /10= 6,4.

Do tego musimy dodać ciśnienie wymagane dla balonu (5) i otrzymamy 11,4, zaokrąglone do 12.

Być może moje obliczenia są błędne?

Cordialement
Ostatnio edytowane przez fam 29 / 09 / 11, 10: 36, 1 edytowany raz.
0 x
„Rozmawianie o tym to jedno, a robienie tego co innego.

Dokonałem wyboru "
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79114
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 29/09/11, 10:44

Balon pod ciśnieniem? Nie wiem jak to działa? Czy to coś w rodzaju większego zbiornika tłumiącego?

Aby zwiększyć ciśnienie, dlaczego nie zastosować tłumika bestii za 150 €?

To na pewno będzie Cię kosztować mniej niż piłka + pompka?
O tak, nie masz żadnej mocy... cholera.

Źle, nie wiem skąd i skąd bierzesz to ciśnienie? Zwykle musisz znać prędkość, a co za tym idzie, żądane natężenie przepływu...

http://www.thermexcel.com/french/ressourc/pdc_line.htm
http://www.thermexcel.com/french/ressourc/pdc_singu.htm
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79114
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 29/09/11, 21:33

Metoda Thermexel dotycząca liniowych strat ciśnienia jest skomplikowana do rozwiązania (iteracja).

W tej wiadomości znajdziesz plik .pdf zawierający wykresy (dotyczy małej chropowatości: rura miedziana lub plastikowa), które można wykorzystać znacznie szybciej: https://www.econologie.com/forums/post212918.html#212918
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 30/09/11, 09:33

NIE ! NIE !

Twój zbiornik magazynowy nie będzie pod ciśnieniem... Gdy tylko zaczniesz czerpać, ciśnienie spada.

Należy zainstalować pompę rekuperacyjną (jednostkę wspomagającą), która wytwarza ciśnienie w obwodzie prysznicowym; nie ta piłka...

Twój balon, jeśli chcesz użyć standardowego balonu, który nie jest zbyt drogi, wytrzymuje maksymalnie 3 bary...

Więc umieszczasz balon w powietrzu, ciśnienie jest zerowe, pompa zanurzeniowa o dużej mocy pompuje balon, aby go napełnić i uruchamia się tylko raz na ładowanie... W przeciwnym razie a) eksplodujesz (przeciążenie rozruchowe); b) mają absurdalną wydajność: każde ponowne uruchomienie słupa wody o 30 m to znaczna ilość „zmarnowanej” pracy…

Grupa wspomagająca na wylocie balonu będzie działać „seriami”, w razie potrzeby. Jest przeznaczony dla niego. Ale wtedy potrzebny jest prąd...

Dlatego prościej byłoby umieścić kulę wyżej, aby ciśnienie było wystarczające do prysznica... Pojedyncza pompa, zanurzona, o wystarczającej mocy, zastosowana w optymalnym miejscu (prawdopodobnie pompa wielostopniowa) ...I użyj kiedy tylko chcesz, dla wygody. Musisz mieć: a) minimalną wysokość około 10/15 m; b) prosty obwód dotarcia do prysznica w celu ograniczenia strat ciśnienia; c) prosty podgrzewacz wody, niezbyt wrażliwy na różnice ciśnień... Najprostszy: prysznic w linii prostej pod zbiornikiem i podgrzewacz wody gazowy...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79114
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 30/09/11, 09:44

Did67 napisał:Twój zbiornik magazynowy nie będzie pod ciśnieniem... Gdy tylko zaczniesz czerpać, ciśnienie spada.

Należy zainstalować pompę rekuperacyjną (jednostkę wspomagającą), która wytwarza ciśnienie w obwodzie prysznicowym; nie ta piłka...


Tak, spadnie, ale może pozostać w użytecznym zakresie (= > 1.5 bara) przez większą część objętości (50% :D).

Tłumik nie aktywuje się od razu po oddaniu strzału!
Problem w tym, że nie ma mocy...

Poza tym, że zbiornik jest wysoko i jest pod ciśnieniem, nie widzę większego rozwiązania bez zasilania sieciowego...

Ach tak, oto czego potrzebuje: mała pompa podnosząca 12V na baterie słoneczne sterowana poprzez otwarcie kranów „przełącznikiem przepływomierza” (nie znam dokładnej nazwy)...Oto rozwiązanie, które może być konieczne (bez konieczności stosowania zwiększania ciśnienia, a co za tym idzie, droższych początkowych pompowań lub kosztów balonu...).

Duży zbiornik przy ciśnieniu powiedzmy 0.5 bara (wysokość 5 m od pompy) : Arrow: Pompa 12V : Arrow: woda pod ciśnieniem 3 barów

Im większa różnica wysokości między zbiornikiem a pompą 12 V, tym mniej energii zużyje.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 30/09/11, 14:23

Christophe napisał:
Tak, spadnie, ale może pozostać w użytecznym zakresie (= > 1.5 bara) przez większą część objętości (50% :D)..


To zależy.

Jeżeli napełnimy w 100% nieelastyczną wodą, to już po pobraniu pierwszego litra ciśnienie będzie wynosić zero...[w tym przypadku napełnienie nie jest proste - zawór dekompresyjny?]

Jeśli napełnisz go jak balon z regulacją ciśnienia, do góry nogami, faktycznie skompresujesz powietrze, które następnie służy jako „zwiększanie ciśnienia”… Tak, masz rację… Ale pojemność zostanie zmniejszona… Należy pozostawić co najmniej 1 /3 powietrza pod ciśnieniem...
0 x
fam
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 27
Rejestracja: 29/01/10, 09:45




przez fam » 30/09/11, 14:31

Halo

Jeśli chodzi o zbiornik wspomagający, sugestia wyszła od mojego kopacza studni, któremu przedstawiłem swój pierwszy pomysł: pompa studniowa do zbiornika buforowego o pojemności 1000 l, a następnie wzmacniacz 12 V.
Jego uwagi: zakup 2 pomp, 2x większy prąd i szybsze zużycie akumulatorów, woda magazynowana w dużych ilościach, co wiąże się z ryzykiem pogorszenia jakości.

Dzięki nieco mocniejszej pompie i jednemu lub większej liczbie balonów te wady są eliminowane. (PS Nie kupuję od niego sprzętu..)

Cena zbiornika na wodę do kontaktu z żywnością (z pęcherzem) jest równa cenie wzmacniacza 12 V. Różnica w cenie pompy studniowej jest znikoma. Zyskuję więc na hałasie, bateriach i czystszej wodzie.

Oczywiście ciśnienie spada od pierwszego użycia, jednak zbiorniki te są zaprojektowane na maksymalne ciśnienie 8 barów, więc przy 5 barach mieścimy się w granicach standardów. Istnieje zatem „zakres” zastosowań.

Aby uzyskać dobre informacje na temat stosowania zbiorników ciśnieniowych, zob http://lokistagnepas.canalblog.com/

Zbiornik o pojemności 100 l zapewni około 40 litrów ciśnienia użytkowego, co wydaje się wystarczające dla 3/4 osób. Po 2 latach testów zauważyłem, że dla oszczędnej osoby 15 litrów dziennie w zupełności wystarczy:

Rano: kawa, przybory toaletowe i naczynia: 4L
Południe: Posiłki i naczynia 3L
Wieczór: 5 l prysznica i 3 l posiłku.

W moim scenariuszu zbiornik i zbiornik znajdują się najwyżej, tj. zaledwie 2/3 metra nad prysznicem.

Jeśli ciśnienie spadnie za bardzo, po prostu nie będę już miał ciepłej wody.
Ps pozostaje zapas 1000L zimnej wody.

Jeśli chodzi o linki do obliczeń, dziękuję, spróbuję zacząć, ale daleko mi do inżyniera lub specjalisty od płynów, stąd moja pierwotna prośba.
Prawdą jest, że wybrałem odwrotną ścieżkę, zaczynając od wymaganego ciśnienia, a nie od natężenia przepływu, ponieważ to drugie jest w moim przypadku mało interesujące.

Cordialement
0 x
„Rozmawianie o tym to jedno, a robienie tego co innego.

Dokonałem wyboru "
Avatar de l'utilisateur
Macro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6458
Rejestracja: 04/12/08, 14:34
x 1610




przez Macro » 30/09/11, 14:33

Osobiście miałbym jedną rezerwę wysokości z przepływem grawitacyjnym lub lekko pod ciśnieniem 1 bar, w sam raz, aby wystarczyła na wzięcie prysznica, a wszystko po to, aby mieć instalację wodno-kanalizacyjną bez kolanek o znacznych średnicach i stare, dobre krany z dużym otworem średnice...
0 x
Jedyne bezpieczne w przyszłości sprawa. To, że może istnieć prawdopodobieństwo, że jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami ...

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Gospodarka wodna, wodno-kanalizacyjna i sanitarna. Pompowanie, wiercenie, filtracja, studnie, odzyskiwanie ... ”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 154