Zgłoś park kontenerowy i sortowanie selektywne w Belgii

Ocena wpływu na środowisko produktów końca życia: tworzyw sztucznych, chemikaliów, środków transportu, marketingu rolno-spożywczego. Bezpośrednie recyklingu i recyklingu (Upcykling lub Upcykling) i ponowne wykorzystanie dobrych pozycji do kosza!
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79332
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046

Zgłoś park kontenerowy i sortowanie selektywne w Belgii




przez Christophe » 08/09/06, 21:47

Wraz z Christine postanowiliśmy zrobić dla Was małą fotorelację, gdy następnym razem udamy się do Parc à Conteners (== lokalne centrum recyklingu, a raczej centrum sortowania), aby przywieźć tam nasze miesięczne odpady.

Będziesz mógł zobaczyć, jak sortowanie jest popychane tutaj w Belgii (bez mieszania różnych tworzyw sztucznych, kartonu z jednej strony, papieru z drugiej, odpadów elektrycznych, odpadów zielonych… itd.)… mając nadzieję, że to wszystko jest naprawdę cenione na końcu łańcucha :)

Jeśli masz jakieś uwagi lub rady przed publikacją tego raportu (zwykle w sobotę o 8), nie wahaj się!

Mam nadzieję, że Idelux nam na to pozwoli, ale chyba nie ma problemu... nigdy nie wiadomo...

Oto raport końcowy:
https://www.econologie.com/tri-selectif ... rs-idelux/
https://www.econologie.com/tri-selectif ... -idelux-2/
Ostatnio edytowane przez Christophe 04 / 10 / 07, 14: 52, 2 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 09/09/06, 10:23

no to ty decydujesz:

lub mówisz po belgijsku i piszesz CONTAINER jak po angielsku

albo ty fransquillonne i mówisz o POJEMNIKU! : Lol:

w każdym razie dobry pomysł.

to powiedziawszy, jęczę na „mój” park kontenerowy: w sekcji lamp TL pakują cię z twoimi ekologicznymi lampami do sekcji odpadów wielkogabarytowych: wygląda na to, że nie mogą znaleźć dla nich żadnej wartości.
Ale te rzeczy zawierają rtęć!
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Targol
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1897
Rejestracja: 04/05/06, 16:49
Lokalizacja: Region Bordeaux
x 2




przez Targol » 09/09/06, 10:52

We Francji centra recyklingu to prywatne firmy. W związku z tym każde centrum wybiera, co akceptuje do recyklingu, a co nie. To, czego nie poddają recyklingowi, jest proste, odrzucają to, a ludzie są zmuszeni to odebrać.

Wynik jest oczywisty: jeśli chcesz wiedzieć, co odrzuca centrum recyklingu, po prostu zajrzyj do rowów bezpośrednio wokół centrum. Osoby, które nie chcą zabierać do domu odpadów odrzuconych przez ośrodek, wyrzucają je 100m dalej : Evil:
0 x
„Każdy, kto wierzy, że wykładniczy wzrost może trwać w nieskończoność w skończonym świecie, jest głupcem lub ekonomistą”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79332
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046




przez Christophe » 09/09/06, 10:52

Słoń napisał:to powiedziawszy, jęczę na „mój” park kontenerowy: w sekcji lamp TL pakują cię z twoimi ekologicznymi lampami do sekcji odpadów wielkogabarytowych: wygląda na to, że nie mogą znaleźć dla nich żadnej wartości.
Ale te rzeczy zawierają rtęć!


Tak, „poręczne” kontenery robią trochę „plamy” w parkach… czy wiesz, czy jest to sortowane (zazwyczaj są to rzeczy odzyskane, takie jak sofy, stolarka…), czy później zakopane?

W przypadku neonów tutaj jest specyficzna sztuczka, z drugiej strony klasyczne żarówki pasują do tych nieporęcznych...

Gówno na "kontenery" nie znałem :D Nigdy nie czytałem szczegółowo tabliczki Idelux, ale wydaje mi się, że tutaj są pojemniki... (Ardeny)
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79332
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046




przez Christophe » 09/09/06, 10:55

Targol napisał:We Francji centra recyklingu to prywatne firmy. W związku z tym każde centrum wybiera, co akceptuje do recyklingu, a co nie. To, czego nie poddają recyklingowi, jest proste, odrzucają to, a ludzie są zmuszeni to odebrać.


Biorę przykład ze Strasburga (jedynego, jaki znam). Uważam, że jest to centrum recyklingu zarządzane przez Wspólnotę Miejską… z drugiej strony, na poziomie sortowania jest to trochę „fajne” (jeśli dobrze pamiętam), są tylko 3 lub 4 pojemniki z:

1) Metale (w zestawie cała pralka...)
2) Drewno
3) Odpady zielone
4) Budowa gruzu betonowego lub bloku żużlowego ...

Teraz może być też kkchoz na opony czy płynne odpady chemiczne...
0 x
Targol
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1897
Rejestracja: 04/05/06, 16:49
Lokalizacja: Region Bordeaux
x 2




przez Targol » 09/09/06, 11:33

Christophe napisał:Biorę przykład ze Strasburga (jedynego, jaki znam). Uważam, że jest to centrum recyklingu zarządzane przez społeczność miejską…


W Strasburgu może tak być.
Znam 3 lub 4 centra recyklingu w Bretanii i na południowym zachodzie (na licencji władz lokalnych, ale mimo to prywatne).

Poza tym nie ta prywatna strona mnie najbardziej martwi, tylko fakt, że te ośrodki nie przyjmują wszystkiego. Znałem jednego (ale nie pamiętam gdzie), który odmawiał farb : Arrow: Okoliczne rowy były wypchane starymi, na wpół zardzewiałymi słoiczkami z farbą, wypluwającymi swoją truciznę.

Tego rodzaju „filtrowanie” odpadów daje efekt dokładnie odwrotny do oczekiwanego przy zakładaniu składowisk odpadów.
0 x
„Każdy, kto wierzy, że wykładniczy wzrost może trwać w nieskończoność w skończonym świecie, jest głupcem lub ekonomistą”. KEBoulding
Avatar de l'utilisateur
gegyx
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6983
Rejestracja: 21/01/05, 11:59
x 2908




przez gegyx » 09/09/06, 12:26

Christophe napisał:Biorę przykład ze Strasburga, uważam, że jest to centrum recyklingu zarządzane przez Wspólnotę Miejską… z drugiej strony, na poziomie sortowania jest trochę „fajnie” (jeśli dobrze pamiętam), są tylko 3 lub 4 pojemniki z:
1) Metale (w zestawie cała pralka...)
2) Drewno
3) Odpady zielone
4) Budowa gruzu betonowego lub bloku żużlowego ...
Teraz może być też kkchoz na opony czy płynne odpady chemiczne...
W Orleanie centra zbiórki odpadów zarządzane przez społeczność miejską.
Dodatkowo jest śmietnik na pudełka, inny papier na czasopisma.
Depozyt opon, butli gazowych, rozpuszczalników, farb, olejów, a także butelek plastikowych, szklanek.

Bezpiecznie jest rzucić we wszystko całą sofę, a nawet materac z czystej wełny, to denerwujące.
Chociaż, jako majsterkowicza-chorego-rekonstruktora, to, co mnie naprawdę niepokoi, to zakaz odzyskiwania desek, krokwi, złomowanych rur czy szalek, prawie nienaruszonych rowerów... Mimo, że jest to "recykling" par excellence!
Centra recyklingu są po to, aby odzyskiwać wiele przestarzałych produktów społeczeństwa konsumpcyjnego, aby nie dopuścić do ich powrotu do obiegu i utraty zysków na rynku. Z założenia centra recyklingu są pożyteczne, ale zarządzane w ten sposób są tylko alibi, skrytką nieszczęścia, aby zatrzeć występki nadmiernej konsumpcji i marnotrawstwa. I tym samym pozwolić na kontynuowanie tej praktyki handlowej, nawet jeśli jest to wyścig do przodu, aw murze…
0 x
Targol
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1897
Rejestracja: 04/05/06, 16:49
Lokalizacja: Region Bordeaux
x 2




przez Targol » 09/09/06, 12:56

gegyx napisał:Chociaż, jako majsterkowicza-chorego-rekonstruktora, to, co mnie naprawdę niepokoi, to zakaz odzyskiwania desek, krokwi, złomowanych rur czy szalek, prawie nienaruszonych rowerów... Mimo, że jest to "recykling" par excellence!
Centra recyklingu są po to, aby odzyskiwać wiele przestarzałych produktów społeczeństwa konsumpcyjnego, aby nie dopuścić do ich powrotu do obiegu i utraty zysków na rynku. Z założenia centra recyklingu są pożyteczne, ale zarządzane w ten sposób są tylko alibi, skrytką nieszczęścia, aby zatrzeć występki nadmiernej konsumpcji i marnotrawstwa. I tym samym pozwolić na kontynuowanie tej praktyki handlowej, nawet jeśli jest to wyścig do przodu, aw murze…

Całkowicie się z Tobą zgadzam Gegyx.
Tutaj jest duża różnica między
  • Recykling : polegający na demontażu (niszczeniu) wyprodukowanych przedmiotów w celu odzyskania surowców w celu ponownego wprowadzenia ich do przemysłu
  • ponowne użycie: która polega na odzyskiwaniu uszkodzonych przedmiotów, naprawianiu ich i tym samym dawaniu im drugiego życia. (Przykład: Emaus)
Widzimy zatem 2 bardzo różne filozofie:
  • W jednym przypadku dochodzi do zniszczenia i odbudowy czegoś innego z dużą ilością energii (niektóre recykling ma nawet ujemny bilans ekologiczny) i koniecznie przez przemysł.
  • W drugim mamy ponowne użycie po bardzo niewielu modyfikacjach, tak mało energii i na poziomie rzemieślniczym lub nawet szczególnym.


Najgorsze jest to, że te 2 elementy nie są niekompatybilne: w pewnym momencie niektóre przedmioty nie nadają się już do ponownego użycia, a jedynie do recyklingu. Z drugiej strony, dla tych, którzy nie są w tym przypadku, dobrze byłoby mieć kosz „ponownego wykorzystania” w centrach recyklingu.

Co do zakazu zbierania się w śmietnikach, to podobnie jak Ty przyprawia mnie to o lekki ból głowy. Niestety, myślę, że to tylko historia ubezpieczeniowa (jeśli zostaniesz ranny w śmietniku, centrum recyklingu jest odpowiedzialne). Jedyne rozwiązanie, odzyskaj przedmiot, zanim zostanie wrzucony, negocjując z „miotającym”
0 x
„Każdy, kto wierzy, że wykładniczy wzrost może trwać w nieskończoność w skończonym świecie, jest głupcem lub ekonomistą”. KEBoulding
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 09/09/06, 12:57

jest sztuczka na świetlówki (długość 20, 40, 65 W), ale nie chcą lamp eko!
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'utilisateur
delnoram
moderator
moderator
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/08/05, 22:14
Lokalizacja: Mâcon-Tournus
x 2




przez delnoram » 09/09/06, 13:55

Słoń napisał:jest sztuczka na świetlówki (długość 20, 40, 65 W), ale nie chcą lamp eko!


nie chcą też eko lamp, ale czy zaakceptowaliby samą eko świetlówkę?
0 x
"Myślenie nie powinny być przedmiotem nauczania w szkole, zamiast do uczenia się na pamięć faktów, które nie są sprawdzone?"
"To nie dlatego, że mogą być źle mają rację!" (Coluche)

Powrót do "odpadów, recyklingu i ponownego wykorzystania starych obiektów"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 52