Stopa CO2 za :-) Clio Diesel VS Peugeot iOn

Transport i nowy Transport energii, zanieczyszczenie środowiska, innowacje silnika, samochód, samochody hybrydowe, prototypy, kontrola zanieczyszczenia, normy emisji, podatek. nie poszczególne rodzaje transportu: transport, organizacja Carsharing lub carpooling. Transport bez lub z mniejszym oleju.
Avatar de l'utilisateur
Gruszka Belle Helene
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 389
Rejestracja: 16/05/07, 09:21
Lokalizacja: południe
x 1

Stopa CO2 za :-) Clio Diesel VS Peugeot iOn




przez Gruszka Belle Helene » 27/04/11, 09:56

Bonjour à tous,

Minęło dużo czasu, odkąd zamieściłem szybkie pytanie. : Mrgreen:

Więc próbowałem wyszukać przed opublikowaniem, ale przyznaję, że wiele otwartych tematów i liczne odpowiedzi, które przeczytałem, nie odpowiadają temu, czego szukam.

Moja firma kupiła niedawno urządzenie Ion do transportu wahadłowego między różnymi lokalizacjami w mieście.
Do tej pory do miejskich podróży używano Clio z silnikiem Diesla o mocy 70 KM.

To Clio pokonuje średnio 12 km dziennie, 47 tygodni w roku

Dlatego też staram się między innymi dowiedzieć, jaka ilość CO2 nie zostanie wyemitowana do powietrza dzięki jonowi?
Mam nadzieję, że mi pomożecie i wyrazicie swoją opinię na temat tego samochodu.
Jeździłem nim wczoraj na próbę i przyznam, że jest rewelacyjny.

Dziękuję za pomoc. Dobry dzień. Pocałunki : Mrgreen: Gruszka Belle Helene
1 x
Gruszka Belle Helene
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79360
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 08/05/11, 11:38

Ups, nie zauważyłem pytania. Ponieważ trochę czekałeś, dam ci miłą, bardzo kompletną odpowiedź.

Należy porównać: pośredni i bezpośredni zrzut CO2 w obu przypadkach;

Pośredni = produkcja, recykling.
Bezpośredni = CO2 z produkcji paliwa i energii elektrycznej („w połowie” bezpośrednio, ale bardziej bezpośrednio niż pośrednio: p)

Już w ogólnym bilansie ekologicznym i-Miev uwalnia z akumulatora 41 gr/km Transport elektryczny / Mitsubishi Electric emisją miev-de co2 41-G-per-KM-t6280.html

Ponieważ iMiev i iOn są bliźniakami (fałszywymi, ale mimo wszystko bliźniakami), możemy przyjąć tę samą liczbę.

Następnie należy dodać gr CO2 na kWh energii elektrycznej: 90 gr/kWh dla Francji.

1. podejście, Wyciąg Transport elektryczny / Mitsubishi Electric emisją miev-de co2 41-G-per-KM-t6280.html

Poruszanie się małym pojazdem po mieście zajmuje około 0.2 kWh/km (niskie szacunki).

We Francji średnia wynosi 90 g/kWh, więc do tych 18 g, czyli 41 g/CO59, musimy dodać 2 gramów. Tak dobrze! (dzięki nuklearnemu...)

Z drugiej strony w Niemczech jest to katastrofa, ponieważ średnia wynosi 600 g/kWh, czyli ostatecznie 161 g/CO2 (co odpowiada zużyciu HDI 6.2 l/100).

Średnia dla Europy 15: 0,46 kg CO2/kWh elekt.


Drugie podejście:

Stosownie transport-elektryczny/lista-i-ceny-samochodów-elektrycznych-2011-nowa-francja-t10338.html iMiev /iOn ma zasięg 150 km przy pojemności akumulatora 16 kWh

Zakładamy wydajność obciążenia 80%, więc musimy zużyć 16 / 0.8 = 20kWh, aby utworzyć 150km.

W związku z tym zużywamy 0.13 kWh/km (mniej niż w przypadku pierwszego podejścia, prawdopodobnie ze względu na odzysk hamowania i inną optymalizację zarządzania energią elektryczną, być może wydajność ładowania jest również nieco niższa).

Ostatecznie otrzymujemy: 41 + 0.13 * 90 = 53 gr/km we Francji.

Co ciekawe, część dotycząca „CO2 w podróży” jest znacznie mniej istotna niż część „szara” – proporcja wynosi od 1/5 do 4/5! Uwaga dotyczy tylko Francji, gdzie energia jądrowa pozwala na niską emisję CO2. W Niemczech przy 600 gr/kWh mielibyśmy: 41 + 0.13 * 600 = 119 gr/km, co odpowiada najnowszemu średniej wielkości samochodowi z silnikiem Diesla przy ekonomicznej jeździe, ale więcej niż małej benzynie.

Ale jak często mówię, aby „bronić” samochodu elektrycznego: w życiu nie jest TYLKO CO2! Zanieczyszczenie powietrza w miastach powoduje więcej zgonów niż wypadki drogowe: zapobieganie-zanieczyszczeniu-zdrowia/śmierci-z-zanieczyszczeń-t1901.html

Co więcej, aby być całkowicie szczerym w tym procesie konieczne jest również uwzględnienie energii zawartej w samochodzie termicznym. Uznaje się, że jego produkcja odpowiada w przybliżeniu przejechaniu 20 000 km (bardzo zmienne, ale średnie): nowy-transport/produkcja-samochodu i dane-środowiskowe-t8713.html

(...) około 2.5 tony CO2/wyprodukowany samochód! 2500 kg CO2 oznacza przy 140 g/km przejechane około 18 000 km!!


W przypadku przebiegu 200 000 km te 2.5 T CO2 oznacza zatem wzrost o 2500 / 200 = 12.5 gr/km

Powiedzmy, że recykling oznacza to samo (co wydaje mi się wiarygodne), czyli 25 gr/km.

Co ciekawe, znajdujemy się w tej samej proporcji, ale odwróconej:

Thermal = 1 / 5 szary CO2, 4 / 5 napędu CO2
Elektryczny = 4/5 szarego CO2, 1/5 CO2 napędowego (we Francji)


Ostatecznie zatem musimy zwiększyć stawkę CO2/km samochodu cieplnego o 25 gr/km, aby uwzględnić energię ucieleśnioną/recykling.

Zobacz także: nouveaux-transports/opel-ampera-consommation-1-6l-100km-et-co2-40gr-km-t10759.html

Zatem w twoim konkretnym przypadku, gruszko, wystarczy zastosować te liczby!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gruszka Belle Helene
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 389
Rejestracja: 16/05/07, 09:21
Lokalizacja: południe
x 1




przez Gruszka Belle Helene » 13/05/11, 13:52

Dziękuję Christophe, całusy :D
0 x
Gruszka Belle Helene

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Nowej transporcie: innowacje, silniki, zanieczyszczenie środowiska, technologii, polityki, organizacji ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google [Bot] i goście 253