Fable: Pani Condé (fałszywe pieniądze i kredyt)

Aktualny Gospodarka i zrównoważonego rozwoju kompatybilne? Wzrost PKB (za wszelką cenę), rozwój gospodarczy, inflacja ... Jak concillier obecnej gospodarki ze środowiskiem i zrównoważonym rozwojem.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79138
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10976

Fable: Pani Condé (fałszywe pieniądze i kredyt)




przez Christophe » 28/05/06, 20:51

Oto kilka fragmentów tej książki (miałem zgodę autora na ich opublikowanie): https://www.econologie.com/un-regard-cit ... -2608.html

Pani Condé

Jesteśmy w Condé-sur-Gartempe. Hotel na stacji kolejowej słynie z ortolanów i dyskrecji ...! W piątek po południu pojawia się młoda kobieta, na pozór odpowiednia, choć trochę zbyt stanowcza.

Ona rezerwuje pokój na noc, a ponieważ nie ma bagażu, zostawia banknot 100 euro jako zaliczkę. Potem idzie odwiedzić stare miasto.

Cukiernik, który widział tę scenę, powiedział szefowi: „Jesteś mi winien 100 euro za zmontowany kawałek, który dostarczyłem na komunię twojej córki przez sześć tygodni.” Szef daje jej dobra łaska.
Tak jak inni widzieli tę scenę, zdarza się to jeszcze pięć razy, ponieważ cukiernik był również winien 100 euro młynarzowi ... który był winien taką samą kwotę mechanikowi ... samemu winienemu rzeźnikowi. który musiał zapłacić 100 euro przedstawicielowi domu Erlida ... który z kolei musiał zapłacić za swój pokój w hotelu de la Gare za 100 euro.

W związku z tym oddaje bilet kierownikowi hotelu.

Notre Dame wraca ze spaceru. Ogłasza, że ​​spotkawszy się, anuluje swoją rezerwację. Co odpowiada hotelarzowi, który w międzyczasie otrzymał prośbę od jednego ze swoich starych klientów. W związku z tym właściciel hotelu zwraca jej bilet, który natychmiast pali.

„To było złe”, powiedziała z uśmiechem.

Moralność tej historii

Dlaczego podrobiony bilet był w stanie katalizować tak wiele wymian?

Ponieważ banknot to pieniądz pieniężny (od łacińskiej fiducia: zaufanie). Jest to wyłącznie „wartość zaufania” między członkami społeczności. W innym kraju nie zostałoby to zaakceptowane. Fałszywa notatka traci „swoją wartość” tylko wtedy, gdy okaże się fałszywa i nie jest już akceptowana przez osobę, która ją otrzyma. Ten, kto trzyma go ostatni, ponosi stratę. W tej historii nie było żadnej straty poza Panią Condé, która i tak wiedziała, że ​​to nieprawda.

Czy to możliwe, że w naszym społeczeństwie brakuje siły nabywczej?

Rzeczywiście, Pani Condé, rezerwując swój pokój, zwiększyła podaż pieniądza wioski o 100 euro, co umożliwiło sześciu osobom wzajemne wygaśnięcie zadłużenia na łączną kwotę 600 euro. „Jakość” użytej waluty, dobrej lub złej, nie ma znaczenia.


Kłopoty ... prawda? : Chichot:
Ostatnio edytowane przez Christophe 05 / 12 / 11, 17: 46, 2 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Philippe Schutt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1611
Rejestracja: 25/12/05, 18:03
Lokalizacja: Alzacja
x 33




przez Philippe Schutt » 28/05/06, 22:17

Nie chciałbym grać w ten sport, ale obecnie wolelibyśmy mieć w obiegu zbyt dużo pieniędzy. Stąd pojawiają się tam bańki finansowe, jak w przypadku dzisiejszych nieruchomości, i surowców, choć nie nazwałbym tego drugiego bańką.

Obfitość pieniędzy, między innymi z powodu zadłużenia narodów, spowodowała wzrost stosunku dochodu do surowców, a następnie plądrowanie planety. Wzrost cen przywróci jedynie równowagę, ponieważ moim zdaniem prawdziwa bańka ma wartość, którą przypisujemy naszej pracy.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79138
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10976




przez Christophe » 28/05/06, 22:35

To bajka ... historia ... nie ma nic wspólnego z obecnym kontekstem, ale ma na celu lepsze „zrozumienie” gospodarki (dla neofitów takich jak ja…).

Mam rezerwę tych bajek w rezerwie ... Dodam je w miarę upływu czasu.
1 x
Avatar de l'utilisateur
gegyx
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6933
Rejestracja: 21/01/05, 11:59
x 2871

Re: Fable: Lady of the Condé




przez gegyx » 29/05/06, 01:01

Econology napisał:Rzeczywiście, Pani Condé, rezerwując swój pokój, zwiększyła podaż pieniądza wioski o 100 euro, co umożliwiło sześciu osobom wzajemne wygaśnięcie zadłużenia na łączną kwotę 600 euro. „Jakość” użytej waluty, dobrej lub złej, nie ma znaczenia. [/ I]
Całkowicie się zgadzaj, czy jest to prawdziwa notatka, pieniądze małpy, czy dane słowo, wymiana może być taka sama.
W rzeczywistości nie istniał obieg wartości, po prostu aktualizacja kont dłużników-płatników, którzy oczekiwali na rozliczenie…
Gdyby rachunki 6 bohaterów zostały umieszczone na tym samym stole, zgodnie z wiedzą wszystkich, sumy zostałyby anulowane na poziomie księgowym i nie byłoby potrzeby przeprowadzania transakcji powierniczej.
Bez oficjalnych pieniędzy lub handlu wymiennego problem mógłby zostać rozwiązany ...
0 x
freddau
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 641
Rejestracja: 19/09/05, 20:08
x 1




przez freddau » 29/05/06, 10:04

I powiedzieć, że gdyby mój nauczyciel ekologii tak to wyjaśnił, odczułbym mniejszy ból głowy.

Krótko mówiąc, wszyscy żyli na kredyt, ale ponieważ właściciel hotelu przyciągnął pieniądze do swojego domu, nikt nie jest już na kredyt.

A ponieważ eco trochę rządzi systemem, lepiej spróbować zrozumieć.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79138
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10976




przez Christophe » 29/05/06, 10:12

freddau napisał:A ponieważ eco trochę rządzi systemem, lepiej spróbować zrozumieć.


Właśnie dlatego staram się widzieć trochę jaśniej (i oczywiście, abyś uczestniczył!).

Ale jeśli chodzi o bajkę: czy w końcu, kiedy wiedzieliśmy, że to podrobiona notatka, czy długi zostały „zaktualizowane”?
0 x
freddau
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 641
Rejestracja: 19/09/05, 20:08
x 1




przez freddau » 30/05/06, 16:51

Długy zostały usunięte, a właściciel hotelu nie zwiększył obrotów.

Tyle że przy każdej transakcji nie możemy zapominać o „tarciu” / stratach.

Cukiernik musiał zapłacić dostawcy za zmontowany kawałek, który musiał zapłacić pieniędzmi / gotówką.

Ostatecznie bank / Dame du Condé niczego nie zyskał ani nie stracił, ale umożliwił zresetowanie wszystkich, z wyjątkiem dostawców, jeśli są oni spoza wioski.
0 x
Christine
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1144
Rejestracja: 09/08/04, 22:53
Lokalizacja: W Belgii, po
x 1




przez Christine » 30/05/06, 22:51

Ale dlaczego w końcu to pali? Ponieważ w ten sposób straciła 100 €. Myślę, że to na potrzeby demonstracji, ale nie bardzo rozumiem dlaczego. Każdy właściciel wzbogacił się o 100 € (kto spłaca wzbogacone długi) ... i czy mogła równie dobrze skorzystać z tego biletu, aby kupić 100 € towaru? Nie?

Philippe Schutt napisał:wolelibyśmy mieć w obiegu zbyt dużo pieniędzy. Stąd pojawiają się tam bańki finansowe, podobnie jak w przypadku nieruchomości


Moja wiedza jest bardzo ograniczona, ale pewne jest, że nieruchomości nie są podażą pieniędzy. Te bąbelki są całkowicie fikcyjne i to jest ich problem.
Ostatnio edytowane przez Christine 30 / 05 / 06, 23: 05, 1 edytowany raz.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79138
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10976




przez Christophe » 30/05/06, 22:59

Spala ją, ponieważ była fałszywa ... morał jest taki, że podrobiona notatka umożliwiła wymazanie długu w wysokości 600 euro (ponieważ mogło to spowodować usunięcie 60 000 euro) ... bezkarnie, a raczej legalnie dla 5 wierzycieli ...
0 x
Christine
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1144
Rejestracja: 09/08/04, 22:53
Lokalizacja: W Belgii, po
x 1




przez Christine » 30/05/06, 23:13

Tak, myślę, że autor chciał podkreślić, że ta wartość na początku była całkowicie oderwana od wszelkiej rzeczywistości.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "ekologicznych systemów podatkowych Gospodarki i Finansów, zrównoważonego rozwoju, wzrostu PKB"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 108