Działanie VAT i podatków

Aktualny Gospodarka i zrównoważonego rozwoju kompatybilne? Wzrost PKB (za wszelką cenę), rozwój gospodarczy, inflacja ... Jak concillier obecnej gospodarki ze środowiskiem i zrównoważonym rozwojem.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79332
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046

Działanie VAT i podatków




przez Christophe » 21/10/10, 08:28

Jak działa podatek VAT, czy jest podatkiem?

Temat podzielony od: https://www.econologie.com/forums/limites-et ... 10061.html

Did67 napisał:
sherkanner napisał:To będzie jak VAT w wysokości 5.5%, w zasadzie cios w wodę, ponieważ nikt go nie stosuje.


Uch! Wszyscy to stosują. Ale niewielu przechodzi na spadek cen (w tym podatku)! Niuans!


Mówisz o ostatnim spadku w renowacji, ponieważ spadek w budynku (który sięga kilku lat), klient z pewnością odczuł to bardziej, jak sądzę. Osobiście byłem za młody, aby w momencie składania wniosku o wycenę... : Chichot:

Nie patrzymy na wycenę na 2000 € w taki sam sposób, jak na rachunek w restauracji na 50 €... więc nieuchronnie...
Ostatnio edytowane przez Christophe 21 / 10 / 10, 16: 06, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
sherkanner
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 386
Rejestracja: 18/02/10, 15:47
Lokalizacja: Autriche
x 1




przez sherkanner » 21/10/10, 08:32

Tak, mówię o ostatnim spadku w restauracjach, pomysł zastosowania tego tylko do kilku produktów według uznania właściciela restauracji jest po prostu absurdalny.
Albo nagle spada (albo alkohol), albo wcale.
Zapłaci tylko 5% VAT od sprzedanego naczynia, my nadal płacimy 19%, czyli 14% marży (albo jest jakiś szczegół, który mi umknął)

:?
0 x
Kiedy pracujemy, zawsze musimy dawać 100%: 12% w poniedziałek; 25% Wtorek; 32% Środa; 23% w czwartek; i 8% w piątek
oliburn
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 181
Rejestracja: 30/01/07, 07:59
Lokalizacja: 33 Merignac




przez oliburn » 21/10/10, 10:58

wszyscy w Boliwii, ludzie, emerytura idzie od 65 do 58 lat... :zaszokować:
0 x
Bądź swoją własną pochodnią, swoim własnym schronieniem, swoim własnym panem ... "
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79332
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046




przez Christophe » 21/10/10, 14:29

sherkanner napisał:Zapłaci tylko 5% VAT od sprzedanego naczynia, my nadal płacimy 19%, czyli 14% marży (albo jest jakiś szczegół, który mi umknął)

:?


Oto kilka szczegółów na temat podatku VAT, ponieważ wydaje mi się, że w ludzkich umysłach jest wiele bzdur i nieporozumień (jak profesjonaliści nie płacą podatku VAT):

a) VAT jest naliczany od HT, tj. w produkcie za 100 € TTC nie ma 19.6 € VAT, ale 16.39 € ... wbrew temu, co myśli wiele osób, ale są w błędzie
b) Kupiec nic nie zarabia na podatku VAT: pobiera go tylko dla państwa
c) Podatek VAT jest systematycznym i obowiązkowym podatkiem od wszelkich handlowych MARGINÓW, z wyjątkiem specjalnych systemów, takich jak mikroprzedsiębiorstwa, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT od sprzedaży, ale też nie mogą go odzyskać, więc kupują z podatkiem.
d) Wszystkie transakcje B2B (pro to pro) są fakturowane i opłacone VAT (z wyjątkiem faktury wewnątrzwspólnotowej, gdzie VAT nie jest płatny). Dlatego profesjonaliści dobrze płacą VAT.
e) Dopiero podczas deklaracji VAT pro może odliczyć VAT z zapłaconych przez siebie faktur, a więc w pewnych szczególnych przypadkach (rzadko) może niektóre retuszować (duża inwestycja np. powyżej jednej czwartej)… ale w normalnych czasach VAT jest zawsze należny, bo jeśli firma go nie płaci, to znaczy, że nie generuje marży, a tym samym nie przynosi żadnych pieniędzy.

Praktyczny przykład:

Weźmy przypadek restauratora, który przechodzi od 19.6 do 5.5% bez zmiany cen: menu za 100 €.


19.6%: VAT pobrany, 16.39 €
5.5%: VAT pobrany 5.21 €

Załóżmy, że koszt własny na fakturze HT składników menu wynosi 20 €. Restaurator odzyskuje zatem podatek VAT od tych zakupów.
19.6%: podatek VAT do odzyskania: 3.28 EUR
5.5%: zwrot podatku VAT: 1.04 €

VAT należny państwu (różnica 2):
19.6%: 13.11 €
5.5%: 4.17 €

Marża handlowa:
19.6%: 100 - 20 - VAT = 80 - 13.11 = 66,89 € i znajdujemy 13,11 € = 19,6% z 66,89 €
5.5%: 80 - 4.17 = 75,83 € i znajdujemy 4,17 € = 5.5% z 75,83 €

Zysk na marginesie przejścia do 5.5% bez zmiany ceny: 75,83 - 66,89 = 8.94 € = także różnica w należnym VAT = 13,11 - 4,17 czyli około 9% ceny klienta. Marża wydaje Ci się ważna? Tak, bo wziąłem dość niski koszt własny towaru.Ale tutaj mówimy o marży, zysk z konieczności będzie niższy: odlicz wydatki takie jak pensje pracowników, amortyzacja, nieruchomości, przeterminowane składniki, opłaty robocizny, składki socjalne, różne podatki i cła… i tam mamy pojęcie o zysku netto… niewiele za 100€ obrotu, dla tradycyjnej gastronomii musi to być między 10 a 20€ netto.

Nawiasem mówiąc, jeśli zyski przed opodatkowaniem restauratorów wzrosną wraz z obniżeniem VAT, ich podatki też, więc państwo zretuszuje część tego „daru podatkowego”. Dlatego nie jest całkiem uczciwe mówić inaczej o podatku VAT bez uwzględnienia tej korekty.
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 21/10/10, 14:43

VAT to głupi podatek, bo nie tylko nie ma progresywności (w przeciwieństwie do podatku dochodowego), ale przede wszystkim za dużo kosztuje w formalnościach, zachęca do oszustw!

jedyną możliwą progresywność tego podatku i że jest on różny w zależności od produktów

dla mnie najlepsza stawka VAT na produkty spożywcze, w tym catering to 0%
0 x
bambus
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1534
Rejestracja: 19/03/07, 14:46
Lokalizacja: breizh




przez bambus » 21/10/10, 14:46

chatelot16 napisał:VAT to głupi podatek, bo nie tylko nie ma progresywności (w przeciwieństwie do podatku dochodowego), ale przede wszystkim za dużo kosztuje w formalnościach, zachęca do oszustw!

jedyną możliwą progresywność tego podatku i że jest on różny w zależności od produktów

dla mnie najlepsza stawka VAT na produkty spożywcze, w tym catering to 0%


Inny punkt widzenia: podatek VAT jest najmądrzejszym podatkiem, ponieważ dotyczy wszystkich produktów, niezależnie od tego, czy są one wytwarzane we Francji, czy w Chinach.
Wszystkie inne podatki służą jedynie do przenoszenia fabryk.
0 x
Produkcja Solar + VE + VAE = krótki cykl energii elektrycznej
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79332
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046




przez Christophe » 21/10/10, 14:52

Jest to podatek dla konsumenta, ale w rzeczywistości można go uznać za podatek „przed opodatkowaniem” dla sprzedawcy, ponieważ to jego marża, która obejmuje jego zysk, jest opodatkowana…

VAT i podatki i tak idą do tej samej kasy...

Nie widzę, w jaki sposób podatek VAT zachęcałby do oszustw bardziej niż inna forma opodatkowania, wręcz przeciwnie, w niektórych przypadkach, jak powiedziałem wcześniej, możesz uzyskać kredyt VAT...

Tak, to skomplikowane, ale opodatkowanie jest skomplikowane, a podatek VAT jest z pewnością mniej skomplikowany niż inne podatki/podatki w odniesieniu do jego skuteczności. Podatek VAT jest pierwszą pozycją dochodu dla wszystkich państw (może z wyjątkiem takich biednych krajów w Afryce lub komunistycznej dyktatury, jak Korea Północna) i zdecydowanie!!

Wyobraźcie sobie czasy gabelle kiedy 99% populacji nie umiało czytać... tam to było skomplikowane...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 21/10/10, 14:55

chatelot16 napisał:
ale przede wszystkim to za dużo kosztuje w papierkowej robocie,

zachęca do oszustwa!


1) nadmiar formalności: nie dla państwa! To firmy, które zbierają...

2) jaki podatek nie zachęca do oszustw????

3) sprawiedliwy podatek, akceptowany przez wszystkich, płacony dobrym sercem, wciąż go szukamy.

Za życie w państwach bez państwa (a więc z bardzo niskimi podatkami!), mogę wam zagwarantować, że to najbiedniejsi wznoszą toast! Mówię o niektórych krajach afrykańskich, w których mieszkałem.

Widziałem na własne oczy bardzo biednych, nieszczęśliwych ludzi, którzy musieli płacić za opiekę w szpitalu i zadłużać się na całe życie, płacąc przed otrzymaniem pensji... i bardzo bogatych ludzi w 4x4, telewizor, basen, wszystko, co możesz sobie wyobrazić, idąc na leczenie we Francji w prywatnej klinice... jest przekroczone, nie ma już ograniczeń)...

Nie należę do tych, którzy narzekają na podatki (nawet jeśli mam problemy z płaceniem swoich). Nawet jeśli nasz system upada z powodu nisz, osłon, zasiłków i zorganizowanych oszustw (prawnicy podatkowi, na których niektórych stać!)...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79332
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046




przez Christophe » 21/10/10, 15:00

Did67 napisał:3) sprawiedliwy podatek, akceptowany przez wszystkich, płacony dobrym sercem, wciąż go szukamy.


ISF opłacane przez wszystkich… bogatych : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 21/10/10, 15:01

Nie tak pewny !

kiedy kupujesz dużą chińszczyznę, vat jest płacony za jednym zamachem! i nie trać dużo czasu

jeśli mamy pracę wykonaną we Francji, z wieloma dostawcami i wieloma firmami, każdy pośrednik musi załatwić formalności dotyczące tego podatku VAT, a koszt nie jest znikomy: nawet jeśli podatek VAT pobrany dla państwa stanowi taką samą część całkowitej ceny, powoduje to koszty papierkowej roboty, które uważam za szkodliwe!


Łatwiej będzie mi dodać 16.39% podatku do wszystkich dochodów niż naliczać 19.6% VAT do wszystkich wydatków
0 x

Powrót do "ekologicznych systemów podatkowych Gospodarki i Finansów, zrównoważonego rozwoju, wzrostu PKB"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 112