Badania z zakresu ekonologii

Aktualny Gospodarka i zrównoważonego rozwoju kompatybilne? Wzrost PKB (za wszelką cenę), rozwój gospodarczy, inflacja ... Jak concillier obecnej gospodarki ze środowiskiem i zrównoważonym rozwojem.
operrin
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 30/10/05, 16:20

Badania z zakresu ekonologii




przez operrin » 12/11/05, 17:28

Witam,

Jestem na czwartym roku w INSA Lyon i muszę zrobić „osobisty projekt z nauk humanistycznych”. Ponieważ interesuję się ekologią, postanowiłem zgłębić ten temat.

Sporo już o tym myślałem, ale teraz muszę znaleźć konkretny problem, aby udoskonalić swoje badania.

Oto, co chciałbym teraz omówić:
Wprowadzenie – problematyczne

Definicje i wygląd pojęcia?
- zrównoważony rozwój, zrównoważony rozwój
- ekologia
(na końcu tej części wiemy, czym jest ekonologia i zrównoważony rozwój w ogóle, ale także na poziomie prawnym, politycznym itp.)

Miejsce ekologii w odniesieniu do zrównoważonego rozwoju
- cele i aktorzy
- obszary zastosowań
(na koniec tej części wiemy, że ekologia i zrównoważony rozwój uzupełniają się)

Trudności ekonologii w ustaleniu się
- integracja z moralnością
- kto popiera tę koncepcję (ekonomiści, ekolodzy, dziennikarze, politycy itp.)
(na koniec tej części wiemy, że ekonologia ma trudności z oderwaniem się od zrównoważonego rozwoju i byciem akceptowaną przez wszystkich)

Wnioski

Stąd problem:
„Ekonologia wypartym uzupełnieniem zrównoważonego rozwoju? »


Proszę bardzo, więc chciałbym wiedzieć, co o tym myślisz. Czy ten problem jest nadal zbyt ogólny (muszę napisać 20 stron)? co sądzisz o różnych częściach?

A poza tym, co sądzisz o porównaniu zrównoważonego rozwoju do ekologii? Czy masz jasne definicje zrównoważonego dvpt i zrównoważonego dvpt?

To na razie tyle. Słucham wszystkich Waszych komentarzy!

Dziękuję i do zobaczenia wkrótce!
Oliwkowy
0 x
operrin
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 30/10/05, 16:20

zawsze to PPH




przez operrin » 21/11/05, 20:57

bonjour,

Przypomnę w związku z moją prośbą o projekt z ekologii...

Zawsze słucham Waszych sugestii i komentarzy. W tym celu chciałbym zadać Ci kilka pytań:
- czym jest dla Ciebie ekonologia?
- a gospodarka?
- i ekologia?
- jaka jest Twoim zdaniem różnica pomiędzy zrównoważonym rozwojem a ekologią?

i jeśli masz coś jeszcze do powiedzenia, dziękuję!!

A bientôt!

Oliwkowy
0 x
Rulian
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 686
Rejestracja: 02/02/04, 19:46
Lokalizacja: Caen




przez Rulian » 22/11/05, 00:11

Witaj Olivierze!

Twój problem jest bardzo interesujący, ale musisz zachować ostrożność, ponieważ pojęcia, których musisz użyć podczas pisania pracy, są nieco niezdefiniowane. Pozwól mi wyjaśnić :

- Zrównoważony rozwój”. To jest dokładnie wyrażenie, które można zastosować we wszystkich sosach. W swoim podstawowym znaczeniu obejmuje ono nic innego jak sprawiedliwy handel, działania humanitarne, energie odnawialne, ochronę środowiska i gatunków, politykę społeczną… Nienawidzę tego terminu właśnie dlatego, że jest brudny. Skoro wiemy, że rok lub dwa lata temu na stronie głównej OPEC mogliśmy przeczytać „zrównoważony rozwój”, pozwalam sobie wyobrazić, w jakim stopniu moim zdaniem należy unikać tego rodzaju terminologii. A może nie potrzebujesz 20 stron, ale 200...

- Ekonologia. To interesująca koncepcja, która skupia nas wokół tej witryny. Jednak samo w sobie nie jest to bardzo rozwinięty pomysł. Z pewnością jest miejsce na dalszą analizę ekonologii w kilku osiach (prawo, ekonomia, społeczeństwo, środowisko itp.) i ja sam mam kilka pomysłów na ten temat. Jednak tak naprawdę nic w tym obszarze nie zostało zrobione. Dlatego będziesz miał trudności ze znalezieniem pism lub autorów, którzy mogliby cię wesprzeć. Poza tym założę się, że pojęcie ekonologii jest inne wśród stałych bywalców tej strony. Wyjaśnienie jej treści wymagałoby długiej debaty, ale ekonologia nie ma ambicji stać się rodzajem ideologii, jak mniej więcej zrobił to zrównoważony rozwój.


Osobiście określiłbym ekonologię po prostu jako środek do rozwoju energii odnawialnych. Takie podejście jest bardzo głupie: energia odnawialna musi być konkurencyjna, aby się rozwijać. Obecnie panuje konsensus co do korzyści płynących z energii odnawialnej, zatem nie ma potrzeby do niej wracać. Ekologia ma raczej być drogą do masowego pojawienia się energii odnawialnej. Niezależnie od tego, czy się z tym zgadzamy, czy nie, prawo rynku jest, jakie jest, a energie odnawialne nie mogą się od niego uwolnić, w przeciwnym razie pozostaną marginalne. Musimy zatem rymować Ekologię z Ekonomią, w sensie działalności gospodarczej, ale także w sensie ograniczania kosztów dla użytkownika.

I ta idea ekonologii dotyczy nie tylko energii odnawialnej (produkcji), ale także wszystkiego, co dotyczy zarządzania energią (co polega na zmniejszaniu zużycia energii).

Podsumowując, ekologia to tylko środek, Energia Odnawialna i zarządzanie energią to koniec tego środka, a Zrównoważony Rozwój to pojęcie tak rozległe, jak nieokreślone, które integruje OZE i zarządzanie energią, a także wiele innych rzeczy, które nie z pewnością mają wiele wspólnego z energią odnawialną.

Proszę bardzo, masz tam co najmniej 2 strony : Lol:
0 x
Rulian
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 686
Rejestracja: 02/02/04, 19:46
Lokalizacja: Caen




przez Rulian » 22/11/05, 00:15

Nie zapomnij wysłać nam swojej pracy, gdy będzie już gotowa.
0 x
operrin
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 30/10/05, 16:20

dziękuję




przez operrin » 26/11/05, 18:55

Dziękuję za Twoją odpowiedź.

Więc pomyślę o moim problemie. Poza tym rozmawiałam z moim nauczycielem, który powiedział to samo co Ty: mogę napisać na ten temat 200 stron. Więc będę musiał kopać trochę głębiej, żeby się ograniczyć.

Coś, co mnie interesuje w tym, co powiedziałeś: ekonologia to raczej droga w kierunku masowego pojawienia się energii odnawialnej. Chyba zagłębię się w tę stronę.

Ponadto wspomniał Pan o zrównoważonym rozwoju, twierdząc, że jest to termin, pod którym można umieścić „wszystko”; Dlatego uważam, że nie będę wkraczał na ścieżkę zrównoważonego rozwoju, jest to moim zdaniem zbyt niejasne; albo muszę się bardziej skupić na tym, co rozumiem przez zrównoważony rozwój...

W każdym razie dziękuję za uwagi. Co masz na myśli mówiąc o energii odnawialnej? wszystkie, które istnieją? Dla Ciebie, skoro korzystamy z energii odnawialnej, to zajmujemy się ekologią? (albo jakie są dla Ciebie granice ekologii?)

Jeszcze raz dziękuję. Będę informować Cię o moich postępach!

Bientot!
Oliwkowy
0 x
Rulian
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 686
Rejestracja: 02/02/04, 19:46
Lokalizacja: Caen




przez Rulian » 26/11/05, 20:01

Hehe, to prawdziwy wywiad : Lol:

Myślę, że słusznie skupiasz się na pojęciu ekonomii, zwłaszcza że najwyraźniej twój nauczyciel podziela moje zastrzeżenia co do terminu „zrównoważony rozwój”.

Powinieneś poznać wizję Christophe'a, ponieważ jest on twórcą witryny i (nie do końca : Wink: ) pojęcia ekonologii.

Energie odnawialne (EnR) definiuje się przez to, że pochodzą z zasobu niewyczerpalnego, a w szczególności nie geologicznego czy górniczego (takiego jak energie kopalne czy nuklearne, które w pierwszej kolejności wydobywa się z ziemi). Choć w ścisłym tego słowa znaczeniu energia geotermalna nie wykorzystuje niewyczerpanego zasobu (ciepło wewnętrzne Ziemi jest ilością skończoną i ograniczoną), to w dalszym ciągu uważana jest za energię odnawialną, gdyż zasoby są ogromne, a eksploatacja nie powoduje żadnych marnować.

Czy korzystanie z energii odnawialnej oznacza bycie przyjaznym dla środowiska... niekoniecznie jeśli Twoje urządzenie produkcyjne kosztuje fortunę lub ma duży wpływ na środowisko (zanieczyszczenie spowodowane produkcją, recyklingiem itp.). Zależy to także od progów rentowności, które różnią się w zależności od miejsca oraz od cen energii na rynku. Wszystko to może się różnić.

Całkowite stwierdzenie, czy produkt jest ekologiczny, czy nie, wydaje mi się trudne, bo gdzie powinniśmy wytyczyć granicę? Z drugiej strony powinna istnieć możliwość porównania dwóch produktów tego samego typu, aby stwierdzić, który jest najbardziej przyjazny dla środowiska, za pomocą wskaźnika mniej więcej takiego:

cena/szacunek dla środowiska

Im mniejszy stosunek, tym bardziej ekonomiczny produkt. Pozostaje nadać prawidłową ocenę ekologiczną, co nie jest łatwe.
Dotyczy to wyłącznie dwóch konkurencyjnych produktów oferujących tę samą usługę.

A co do granic ekonologii, to nie wiem. Ale z pewnością pańskie analizy będą w stanie dostarczyć nam pewnych wyjaśnień. : Wink:

powodzenia
0 x
operrin
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 30/10/05, 16:20




przez operrin » 04/12/05, 18:40

Witam ponownie!

To tyle, dopiero zaczynam i po znalezieniu tu i ówdzie informacji myślę, że ciekawie byłoby rozwinąć następujący problem:

„czy ekonologia wiąże się z wykorzystaniem energii odnawialnych”

Jest więc mniej rozległy niż zrównoważony rozwój i jest mniej zagmatwany jako temat…

teraz pozostaje mi już tylko opracować plan i pomysły :)

Poza tym, jeśli takowe posiadasz :)

Czy znasz jakieś super dobrze zaprojektowane strony zajmujące się energią odnawialną? co się robi z energiami odnawialnymi? czy nawet portal (inny niż ten) porównujący ekologię i OZE?

Proszę bardzo. Wracam do pracy :)

++
Oliwkowy
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 04/12/05, 18:50

Nie tylko to... pozwól, że wyjaśnię.

Rentowność OZE opiera się obecnie na (przewrotnym) systemie dotacji państwowych. Innymi słowy: energie odnawialne nie będą opłacalne bez tych dotacji, ponieważ te ostatnie zapewniają osiągnięcie „granicy” rentowności i czerpią z nich korzyści promotorzy energii odnawialnej.

Dla mnie ten system ma w zasadzie same wady: CAŁKOWITA kontrola (za pomocą gry słów) rozwoju energetyki odnawialnej przez państwo i lobby (EdF na przykład na zakup zielonej energii), zawyżanie rachunków (patrz instalacje fotowoltaiczne na stronie 10 000 euro, ale mocno dotowane) i niebezpieczną zależność (dzień, w którym załamie się system dotacji...)... nie mówiąc już o projektach uznawanych za priorytetowe, bo bronionych przez znających Y... (brak bezstronności w przydziale dotacji )

Ekologia natomiast broni opłacalnych energii odnawialnych bez interwencji państwa i innych dotacji, ale przede wszystkim oszczędności w zużyciu energii kopalnych (doping wodny lub inny system pozwalający na oszczędności lub lepsze wykorzystanie paliw kopalnych).
0 x
operrin
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 30/10/05, 16:20




przez operrin » 04/12/05, 20:06

OK, dziękuję za odpowiedź!

Właściwie to mógłby być wniosek z moich akt… Właściwie chcę pokazać, czy nie, że RE i ekonologia idą w parze… Zatem według ciebie widzę, że odpowiedź brzmi „nie”… ale tak nie jest nie zostało powiedziane z góry... Zobaczę, jak ułożyć plan, który doprowadzi do tego wniosku!

A czy istnieje wiele odnawialnych źródeł energii, które wykorzystuje się bez interwencji państwa? Zamierzam zajrzeć do katalogu, aby znaleźć strony, które o tym mówią i zobaczyć rolę państwa w wykorzystaniu wszystkich tych odnawialnych źródeł energii.

dziękuję

Do zobaczenia wkrótce

Oliwkowy
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 04/12/05, 20:17

W przypadku obecnej polityki dotyczącej energii odnawialnej odpowiedź brzmiałaby: nie… ale to nie znaczy, że ekologia nie broni energii odnawialnej… wręcz przeciwnie! Po prostu ekonomicznie przystępna energia odnawialna, a nie energia odnawialna, która jest opłacalna dopiero po 15 lub 20 latach! Przy takich liczbach nie powinno dziwić, że ludzie nie inwestują... Ale moim zdaniem to wszystko jest pożądane i jest konsekwencją dotacji...

Moją opinię na temat polityki wiatrowej znajdziesz tutaj: https://www.econologie.com/l-eolien-l-en ... s-123.html

Ten artykuł jest również interesujący: https://www.econologie.com/la-competitiv ... -2226.html
Ostatnio edytowane przez Christophe 03 / 04 / 15, 13: 23, 1 edytowany raz.
0 x

Powrót do "ekologicznych systemów podatkowych Gospodarki i Finansów, zrównoważonego rozwoju, wzrostu PKB"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 117