Retoryka a filozofia

filozoficzne debaty i firm.
Avatar de l'utilisateur
thibr
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 723
Rejestracja: 07/01/18, 09:19
x 269

Retoryka a filozofia




przez thibr » 11/11/20, 19:28


Od dwóch tysiącleci szukają siebie, kłócą się, a czasem nawet idą na wojnę.


Retoryka czy filozofia?

Co jest najbardziej przydatne dla mężczyzn?

Filozofowie będą zarzucali retorom, że przytaczają zbyt mało przypadków prawdy, że stawiają wszystko na skuteczność, nawet jeśli oznacza to oszukiwanie, zaciemnianie sądów, manipulację.

Ze swojej strony retorycy będą zarzucać filozofom, że spędzają zbyt dużo czasu na swoich teoriach, a za mało na kontakcie z życiem.

Łatwo jest mieć czyste ręce, gdy się ich nie ma. Tak, retor zakłada, że ​​wypala każde drewno, aby pomóc tym, którzy chcą kształtować jutro.

Ale chociaż gram w zespole retorycznym, to oczywiście zachęcam do karmienia się filozofią.

Zadzwoniłem więc do jednego z jego dumnych współczesnych przedstawicieli.


dobre odbicie : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79330
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046

Re: retoryka kontra filozofia




przez Christophe » 11/11/20, 19:38

Pomijam swoją kolej! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Exnihiloest
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5365
Rejestracja: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: retoryka kontra filozofia




przez Exnihiloest » 11/11/20, 20:01

thibr napisał:https://www.youtube.com/watch?v=ozYlXG3QeUI
Od dwóch tysiącleci szukają siebie, kłócą się, a czasem nawet idą na wojnę.


Retoryka czy filozofia?

Co jest najbardziej przydatne dla mężczyzn?

Filozofowie będą zarzucali retorom, że przytaczają zbyt mało przypadków prawdy, że stawiają wszystko na skuteczność, nawet jeśli oznacza to oszukiwanie, zaciemnianie sądów, manipulację.

Ze swojej strony retorycy będą zarzucać filozofom, że spędzają zbyt dużo czasu na swoich teoriach, a za mało na kontakcie z życiem.

Łatwo jest mieć czyste ręce, gdy się ich nie ma. Tak, retor zakłada, że ​​wypala każde drewno, aby pomóc tym, którzy chcą kształtować jutro.

Ale chociaż gram w zespole retorycznym, to oczywiście zachęcam do karmienia się filozofią.

Zadzwoniłem więc do jednego z jego dumnych współczesnych przedstawicieli.


dobre odbicie : Mrgreen:


Jednoznaczna odpowiedź, filozofia.
Przede wszystkim zarzuty stawiane mu przez retorów nie trzymają się kupy. Filozofia jest dobrze zakorzeniona w rzeczywistości i musi tak być, ponieważ jest refleksją nad naszą kondycją. Z pewnością nie zawsze jest to praktykowane z mocnym demonstracją szczegółowych uwag, ale kiedy tak się dzieje, jest to fascynujące, ponieważ naprawdę rzucamy światło na rzeczywistość, którą potem widzimy inaczej. Można też, ale językiem, który jest zbyt hermetyczny, a związek z rzeczywistością nie będzie dostrzeżony przez niewtajemniczonych. Taki jest los niektórych nauczycieli filozofii pozbawionych pedagogiki, ze swoimi uczniami, a innych, którzy wiedzą, jak obudzić i wzbudzić reakcje młodych ludzi.
Jeśli sztuka retoryki jest użyteczna do jasnego wyrażania własnych idei, jest ona błędna, szczególnie w przypadku komunikacji, która moim zdaniem jest jej obecną formą: nie chodzi tu o zadawanie pytań w celu otwarcia umysłów lub nagabywanie ich, ani o wygłaszanie przemówień na temat wszystkich aspektów problemu, ani też kwestionować i szukać prawdy, ale przekazywać swoją prawdę i nakłonić innych do przyjęcia Twojego punktu widzenia. To sztuka polityków i sprzedawców. Jeśli się z nimi nie zgodzisz, powiedzą Ci: „jeśli nie udało nam się Cię przekonać, to prawdopodobnie dlatego, że źle się wyraziliśmy”. Nigdy nie powiedzą: „jeśli się z nami nie zgadzasz, to znaczy, że dobrze nas zrozumiałeś, ale widzisz sprawy według własnych kryteriów”.
Filon: 1 Retoryka: 0.
0 x
eclectron
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2922
Rejestracja: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: retoryka kontra filozofia




przez eclectron » 12/11/20, 08:27

Exnihiloest napisał:
Filon: 1 Retoryka: 0.

Filozofia = Miłość do prawdy.
Nie wiem dlaczego, nie uważam cię za wiarygodnego ani spójnego, gdy piszesz „Filon: 1 Retoryka: 0”
por. odcinek w „maszynie ABC”, w którym nie przeczytałeś lub świadomie zignorowałeś moje poprzednie uwagi, aby wbić mi swoje z góry przyjęte i fałszywe poglądy.
To nie jest miłość prawdy... i to jest miłość prawdy we mnie, tak mówi : Wink:
Oszust! : Lol: : Lol: : Lol:
0 x
to nie ma znaczenia.
Spróbujemy maksymalnie 3 posty dziennie
ABC2019
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12927
Rejestracja: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: retoryka kontra filozofia




przez ABC2019 » 12/11/20, 08:32

eclectron napisał:
Exnihiloest napisał:
Filon: 1 Retoryka: 0.

Filozofia = Miłość do prawdy.
Nie wiem dlaczego, nie uważam cię za wiarygodnego ani spójnego, gdy piszesz „Filon: 1 Retoryka: 0”
por. odcinek w „maszynie ABC”, w którym nie przeczytałeś lub świadomie zignorowałeś moje poprzednie uwagi, aby wbić mi swoje z góry przyjęte i fałszywe poglądy.
To nie jest miłość prawdy... i to jest miłość prawdy we mnie, tak mówi : Wink:
Oszust! : Lol: : Lol: : Lol:

To jednak dobra retoryka. : Mrgreen:
0 x
Udawać idiotę w oczach głupca to przyjemność dla smakoszy. (Georges KURTELINA)

Mééé zaprzecza, że ​​nui chodził na imprezy z 200 osobami i nawet nie był chory moiiiiiii (Guignol des bois)
eclectron
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2922
Rejestracja: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: retoryka kontra filozofia




przez eclectron » 12/11/20, 08:54

ABC2019 napisał:
eclectron napisał:
Exnihiloest napisał:
....
Oszust! : Lol: : Lol: : Lol:

To jednak dobra retoryka. : Mrgreen:

Nie mówiłem o Tobie, ale może identyfikując się poczułeś współczucie dla swojego towarzysza broni?

Oto, do czego zdolna jest retoryka (oczywiście fikcja.) zastosowana w złej sprawie : Wink: , film ogólny!):
1 x
to nie ma znaczenia.
Spróbujemy maksymalnie 3 posty dziennie
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: retoryka kontra filozofia




przez Janic » 12/11/20, 10:02

Filozofia = umiłowanie prawdy.
lub także umiłowanie mądrości! Któż dzisiaj, tak jak wczoraj, może się pochwalić, że mu dorównuje? Pozostaje nam więc tylko retoryka! Filon=0, reto=10 : Chichot:
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
eclectron
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2922
Rejestracja: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: retoryka kontra filozofia




przez eclectron » 12/11/20, 10:14

Janic napisał:
Filozofia = umiłowanie prawdy.
lub także umiłowanie mądrości! Któż dzisiaj, tak jak wczoraj, może się pochwalić, że mu dorównuje? Pozostaje nam więc tylko retoryka! Filon=0, reto=10 : Chichot:

Tak, rozumiem Cię, ale się nie zgadzam.
Mądrość może pojawić się wtedy, gdy retoryka milczy. „może”, ale nie ma w tym nic systematycznego. : Wink:
„Miłość, prawda, mądrość” mają przed sobą jeszcze świetlaną przyszłość, nawet jeśli czasy budzą w nas ogromne wątpliwości.... Roll:
0 x
to nie ma znaczenia.
Spróbujemy maksymalnie 3 posty dziennie
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: retoryka kontra filozofia




przez Janic » 12/11/20, 10:19

Tak, rozumiem Cię, ale się nie zgadzam.
Mądrość pojawia się wtedy, gdy cichnie retoryka. „może”, ale nie ma w tym nic systematycznego. : Wink:
„Miłość, prawda, mądrość” mają przed sobą jeszcze świetlaną przyszłość, nawet jeśli czasy budzą w nas ogromne wątpliwości.... Roll:
Minęło tysiąclecia (według niektórych miliony lat) i poza kilkoma nieudanymi próbami mądrość prawie nie zyskała zwolenników. Stąd retoryka jako nagroda pocieszenia! :?
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
eclectron
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2922
Rejestracja: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: retoryka kontra filozofia




przez eclectron » 12/11/20, 12:24

Janic napisał:
Tak, rozumiem Cię, ale się nie zgadzam.
Mądrość pojawia się wtedy, gdy cichnie retoryka. „może”, ale nie ma w tym nic systematycznego. : Wink:
„Miłość, prawda, mądrość” mają przed sobą jeszcze świetlaną przyszłość, nawet jeśli czasy budzą w nas ogromne wątpliwości.... Roll:
Minęło tysiąclecia (według niektórych miliony lat) i poza kilkoma nieudanymi próbami mądrość prawie nie zyskała zwolenników. Stąd retoryka jako nagroda pocieszenia! :?

To, czego nie lubię w retoryce, to możliwość wpadnięcia w ciemną stronę, podczas gdy mądrość nie.
Inaczej nie jest to już mądrość.
No cóż, mądrość przegrywa cały czas, ale statystycznie pewnego dnia zwycięży! : Lol:
Tyle że „wygrana” nie jest częścią jego słownika! : Lol: : Lol: : Lol:
Nie wiemy, kiedy mądrość zyskuje. : Wink: ale ona działa....

Patrząc wstecz, myślę, że jako ludzkość jesteśmy trochę mniej głupi niż przed wiekami.
Nie składamy już ofiar bogom, by kupić ich łaski.
0 x
to nie ma znaczenia.
Spróbujemy maksymalnie 3 posty dziennie

Powrót do "Towarzystwa i filozofii"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Ahmed, Bing [Bot], gegyx, sicetaitsimple i goście 443