Badania lotnicze paliwa Makhonine

Ropa, gaz, węgiel, energia jądrowa (PWR, EPR, fuzja gorąca, ITER), elektrociepłownie gazowe i węglowe, kogeneracja, trójgeneracja. Peakoil, zubożenie, ekonomia, technologie i strategie geopolityczne. Ceny, zanieczyszczenie, koszty ekonomiczne i społeczne ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79353
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11059

Badania lotnicze paliwa Makhonine




przez Christophe » 05/01/07, 14:01

Jakiś czas temu zamieściłem 1 zeskanowany artykuł o testach przeprowadzonych na paliwie Makhonine: https://www.econologie.com/makhonine-es ... carburant/

Dla przypomnienia paliwo Makhonine jest paliwem powstałym w wyniku upłynnienia węgla (nawet słabej jakości), jest to trochę przedwczesny Fischer-Tropsh (testy datowane są na 1926 rok). Oprócz tego, że bardzo ekonomiczne i całkowicie niezależne od oleju, paliwo to miało również bardzo dobre właściwości fizyko-chemiczne, w tym wysoką temperaturę zapłonu (zapalność w temperaturze pokojowej) i gęstość zbliżoną do wody. :zaszokować:

Jego użycie najwyraźniej pozwoliło również (w porównaniu z esencjami tamtych czasów) na wzrost konsumpcji o 30%.

więcej: https://www.econologie.com/makhonine-ca ... n-charbon/

Pytanie, które pewnie sobie zadajecie (podobnie jak ja) jest następujące: gdyby to paliwo rzeczywiście miało właściwości i zalety opisane na tych stronach, czy pkoi nie odniósł sukcesu, jaki powinien?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
Wiadomości: 4559
Rejestracja: 29/07/06, 11:14
Lokalizacja: Ile de France
x 42




przez Capt_Maloche » 05/01/07, 15:00

Oto podsumowanie dotyczące życia tego faceta i jego wynalazków na ten temat witryna internetowa

To byłoby zbyt piękne, aby było prawdziwe
Nadal zamierzam zadać pytanie mojemu byłemu teściowi inżynierowi w firmie Elf (w firmach naftowych jest jeszcze kilku pięknych chemików, zobaczymy, czy będą gotowi przerwać milczenie w pewnych zwrotnica)
0 x
"Konsumpcja jest podobna do pocieszenia wyszukiwania, sposób, aby wypełnić pustkę egzystencjalną rośnie. Z kluczem, dużo frustracji i trochę winy, rosnącej świadomości ekologicznej." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUCH, Aahh! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79353
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11059




przez Christophe » 05/01/07, 15:06

Cóż, jasne jest, że jest to „(prawie) doskonałe paliwo”, wychodząc z biomasy, byłoby…

Kompletne dossier na temat econo jest tutaj:
https://www.econologie.com/makhonine-ca ... n-charbon/

Ale ciężko się czyta... :płakać:
Ostatnio edytowane przez Christophe 05 / 01 / 07, 15: 10, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
abyssin3
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 623
Rejestracja: 18/07/05, 15:12




przez abyssin3 » 05/01/07, 15:07

Znalazłem ten link dotyczący upłynniania węgla (bardzo podobny) z kilkoma raportami z samego gazogeneratora (produkcja CO):
http://oleocene.org/wiki/index.php?titl ... A9fi%C3%A9

A ten o różnych sposobach upłynniania węgla:
http://www.thecanadianencyclopedia.com/ ... 1SEC848024
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79353
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11059




przez Christophe » 05/01/07, 15:11

Mały link do ukończenia Abyssin3: https://www.econologie.com/telechargeme ... ocede-btl/
0 x
Avatar de l'utilisateur
abyssin3
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 623
Rejestracja: 18/07/05, 15:12




przez abyssin3 » 05/01/07, 15:12

Ups: zapomniałem o tym:
Wodór wytwarzany przez zgazowanie węgla może zasilać ogniwo paliwowe.

Zgadnijcie, kto jest autorem... :zaszokować:
http://sfp.in2p3.fr/Debat/debat_energie ... HARBON.htm
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79353
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11059




przez Christophe » 05/01/07, 15:23

abyssin3 napisał:Ups: zapomniałem o tym:
Wodór wytwarzany przez zgazowanie węgla może zasilać ogniwo paliwowe.


Gratulacje...nadal zdobienie okien, ponieważ CO2 uwalniany przez taką transformację jest ogromny...

Lepiej spalić olej...

Dla autora nie, nie widzę Roll:
0 x
Avatar de l'utilisateur
abyssin3
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 623
Rejestracja: 18/07/05, 15:12




przez abyssin3 » 05/01/07, 17:33

TotalFinaElf
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79353
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11059




przez Christophe » 05/01/07, 17:47

Oh? A kto to jest? Roll:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79353
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11059

Chiny: 100 miliardów euro na upłynnienie węgla




przez Christophe » 09/01/07, 14:42

Dobrze mówiąc o upłynnianiu:

Pekin mobilizuje 100 miliardów euro na upłynnienie węgla i zaspokojenie 10% potrzeb w 2020 roku.


Chińczycy mają mało ropy, ale mają świetny pomysł (oddajmy Cezarowi...) : zamieniając ich ogromne rezerwy węgla w czarne złoto, dosłownie. Pekin właśnie przeznaczył kolosalną kopertę w wysokości 100 miliardów euro na program upłynniania. Celem jest zapewnienie 10% paliw i produktów ropopochodnych, które lokomotywa światowej gospodarki powinna zużywać w 2020 roku.


To właśnie w Dongcheng, na południe od Baotou (Mongolia Wewnętrzna), kształtuje się ten quasi-faustowski zakład. Pod ziemią gigantyczne maszyny do drążenia tuneli w Shenhua, chińskim dostawcy węgla nr 1, skubią dniem i nocą wyjątkowy pokład o grubości 20 metrów. Na powierzchni 8 000 pracowników dokańcza pierwszą sekcję skraplacza, w której wkrótce będzie ich pięciu. Celem jest wydobycie 1 mln ton ropy w 2008 roku i 5 mln ton w 2015 roku. Państwowa spółka poważnie rozważa uruchomienie własnej sieci stacji paliw...


Chiński rząd planuje zbudować kilka z tych „ośrodków produkcji” ropy naftowej w innych głównych regionach górniczych, od zachodniej prowincji Xinjiang po górny bieg Żółtej Rzeki. Sieć rurociągów będzie dostarczać węglowodory bezpośrednio do przemysłowych metropolii północnych Chin, Pekinu, Tianjin i Tangshan.


Ale to, o czym marzą pekińscy planiści z Państwowej Komisji ds. Rozwoju i Reform (NDRC), wydobywa również zapach siarki. Z historycznego punktu widzenia przemysłowa konwersja węgla na ropę była ostatnią deską ratunku dla okrążonych lub ukaranych reżimów, takich jak nazistowskie Niemcy i apartheid w RPA.


Dziś to długotrwałe uzależnienie Chińczyków od najbrudniejszej formy energii niepokoi mieszkańców Zachodu. Węgiel dostarcza bezpośrednio lub pośrednio 68/2005 zużywanej w kraju energii (XNUMX% w XNUMX r.). Pekin podejmuje zdumiewające wysiłki na rzecz rozwoju cywilnej energetyki jądrowej, wodnej i wiatrowej. Ale niezależnie od scenariusza na pierwszą połowę tego stulecia, węgiel nadal zaspokaja większość potrzeb.


Olej węglowy dwukrotnie zanieczyszcza atmosferę


Wszechobecna i niedroga wyniosła już PRL do rangi czołowego światowego producenta dwutlenku siarki (SO2). To właśnie on jest odpowiedzialny za kwaśne deszcze i „smog”, którym duszą się największe chińskie miasta. Od 2009 r., jeśli będziemy podążać za OECD, ten sam węgiel sprawi, że Chiny wyprzedzą Stany Zjednoczone pod względem emisji dwutlenku węgla (C02), gazu cieplarnianego nr 1 i winowajcy globalnego ocieplenia. Węgiel naftowy zanieczyszcza atmosferę dwukrotnie: w czasie jego przemysłowego skraplania, a następnie na wylocie rur wydechowych.


Zanieczyszczenie ? „Zobaczymy później”, odpowiedział bez mrugnięcia okiem inżynier na stronie Mongolii Wewnętrznej. Dla pięciu jednostek produkcyjnych firma Shenhua wybrała technikę bezpośredniego skraplania. W przeciwieństwie do syntezy ropy opracowanej przez południowoafrykańską grupę Sasol, chińska receptura utrudnia kontrolę emisji CO2 do atmosfery.


„To kwestia kosztów”, przyznaje Zhang Yuzhuo, numer 2 w Shenhua. Państwowa spółka chce, by jej zakłady przynosiły zyski, gdy tylko baryłka ropy przekroczy 30 dolarów. Sasol, który właśnie wygrał rozwój dwóch linii skraplania w Shanxi i Ningxia, ustala próg na 40 dolarów. Baryłka płynie powyżej 50.


Według prognoz NDRC skraplanie węgla powinno zapewnić 30 mln ton ropy w 2020 r., czyli 10% chińskich potrzeb, wzmocnionych boomem w ruchu samochodowym i petrochemii przemysłowej. To około jedna trzecia tego, co obecnie importują Chiny. W bilansie energetycznym kraju to też znacznie więcej niż to, co przyniesie spektakularne odrodzenie cywilnej energetyki jądrowej, czego przykładem jest niedawna porażka Arevy z Westinghouse.


Dla Pekinu priorytetem jest pilność i bezpieczeństwo dostaw. Choć wydaje się, że są żarłoczne dla zagranicznego gazu i ropy, Chiny pozostają zaskakująco oszczędne w importowanej energii. Jego zależność szacuje się między 8 a 12%, podczas gdy w przypadku Japonii czy Korei Południowej ponad 90%.

Węgiel i 140 do 180 miliardów ton znajdujących się w chińskim podłożu – ponad siedemdziesiąt lat wydobycia przy obecnym tempie – są uspokajającą obecnością potęgi, która nie porzuciła jeszcze wszystkich swoich autarkicznych chimer. A jeśli jest możliwe, aby część tej bezwładnej masy niemal magicznie przekształciła się w olej, to jeszcze lepiej.


http://www.lefigaro.fr/eco/20070109.FIG ... trole.html
0 x

Wróć do „Energie kopalne: ropa, gaz, węgiel i energia jądrowa (rozszczepienie i synteza jądrowa)”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 292