Energia jądrowa w debacie Sarko-Ségo, 17% przeciwko 50%: fakty

Ropa, gaz, węgiel, energia jądrowa (PWR, EPR, fuzja gorąca, ITER), elektrociepłownie gazowe i węglowe, kogeneracja, trójgeneracja. Peakoil, zubożenie, ekonomia, technologie i strategie geopolityczne. Ceny, zanieczyszczenie, koszty ekonomiczne i społeczne ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79128
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10975

Energia jądrowa w debacie Sarko-Ségo, 17% przeciwko 50%: fakty




przez Christophe » 03/05/07, 16:38

Oto mailing wysłany przez Jancovici, eksperta ds. energii i klimatu, po zamieszaniu, jakie wywołała wczorajsza debata.

Podkreśliłem punkty, w których kandydaci mieli rację lub nie, i pogrubiłem ogólne rzeczy dotyczące środowiska, które moim zdaniem są ważne. Więc mówię: kandydat Janco w 2012 roku? : Chichot:

Drodzy dziennikarze,

Ci z was, którzy oglądali wczorajszą debatę, prawdopodobnie nie przegapili małej nuklearnej wymiany zdań, podczas której wszyscy wysuwali błędne liczby i zarzucali swoim przeciwnikom, że nie znają właściwych liczb (zabawne lub niepokojące, zależy). Nawiasem mówiąc, żaden z kandydatów nie mówił o ropie (podczas gdy trudno z całą pewnością wykluczyć duży szok naftowy w ciągu najbliższych 5-10 lat, co spowodowałoby, że duża część obietnic „społecznych” kandydatów zostałaby wówczas pozostawiona w szatni ), ani klimatu, podczas gdy 35 godzin i odosobnienia nie są zbyt pomyślne na Marsie czy Wenus. Środowisko zostało zredukowane do minimum, podczas gdy wszystkie nasze osiągnięcia społeczne są bezpośrednio lub pośrednio związane z dobrym stanem podłoża, na którym się rozwijamy, a mianowicie systemu ziemskiego z jego zasobami, stabilnym klimatem i biosferą. Nadszedł czas, abyśmy z mocą przypomnieli, że fizyka przesądza o naszych pragnieniach i że nie wystarczy stąpać po ziemi, mówiąc „chcę”, abyśmy mieli!

Tak czy inaczej, ta wiadomość ma na celu przede wszystkim przypomnienie liczb dotyczących energii jądrowej, w nadziei, że będzie to dla Państwa przydatne do poinformowania wyborcy, który być może niewiele z tego zrozumiał.

* Udział energii jądrowej w elektryczności we Francji jest rzędu ok
80% (innymi słowy 80% kWh wytwarzanych przez francuskie elektrownie pochodzi z elektrowni jądrowych), a zatem ani 50%, jak powiedział Sarko, ani 17%, jak powiedział Ségo (czego szczerze spodziewałem się zobaczyć prawidłową liczbę cytowana, wydawała się taka pewna siebie).

* Udział energii jądrowej w światowej elektryczności wynosi ok
o 16%-17% (około 16% energii elektrycznej zużywanej na świecie pochodzi z energii jądrowej), co może tłumaczyć zamieszanie po stronie Ségo.

* Udział energii jądrowej w końcowym zużyciu energii we Francji (zobacz ten artykuł, aby zrozumieć, czym jest energia końcowa: http://www.x-environnement.org/jr/JR04/jancovici.html ) wynosi 17% (może to również wyjaśniać zamieszanie po stronie Sego). Ale udział energii jądrowej w zużyciu energii pierwotnej we Francji (energia pierwotna to taka, która jest „wydobywana” gdzieś ze skorupy ziemskiej; ten sam artykuł, co cytowany powyżej, wyjaśnia również, czym jest energia pierwotna, czyż to nie wspaniałe?) ) wynosi około 35%.

* Udział energii pierwotnej zużywanej we Francji, która jest importowana z niewielkimi zapasami (innymi słowy wszelkiego rodzaju węglowodory) wynosi około 50% (to może wyjaśniać zamieszanie po stronie Sarko (notatka od Christophe'a: w takim razie z bardzo daleka) ). Czasami mówimy o „niezależności energetycznej”, aby podać udział w zużyciu energii pierwotnej uzyskany bez uciekania się do importu. Ściśle mówiąc, jest bardzo niski (znajdziemy 1% ropy i 3% gazu, drewno, hydroelektryczność i to wszystko). Zwykle obejmuje to jednak również energię jądrową, ponieważ zapasy uranu obejmują kilka lat eksploatacji, a zatem jesteśmy „trochę bardziej niezależni” niż w przypadku węglowodorów, w przypadku których mamy tylko kilka tygodni normalnej eksploatacji (w sumie kilka miesięcy, ale system jest oczywiście zdezorganizowany przed wyczerpaniem zapasów),

* EPR jest reaktorem trzeciej generacji (w tej kwestii Sarko się zatem myli, a Royal ma rację). Reaktory czwartej generacji to: http://www.x-environnement.org/jr/JR04/huffer.html

* Dostępne rezerwy uranu 235 pozwalają na zaspokojenie kilkusetkrotnego rocznego zużycia światowych elektrowni jądrowych (Ségo myli się zatem w tej kwestii, mówiąc – z pamięci – o około 20 lub 30 latach), ale oczywiście znacznie mniej przy wzroście konsumpcji o 2% rocznie.

* Wreszcie energia jądrowa odgrywa ważną rolę w tym fakcie
że emisje Francuzów są średnio o 25% niższe niż średnia europejska (charakterystyka, którą dzielimy ze Szwajcarią i Szwecją, pod tym względem rząd wielkości przedstawiony przez Sarko jest również właściwy). Link znajduje się na końcu wiadomości dla tych, którzy chcą zobaczyć obliczenia.

* ostatnia kwestia, nie nuklearna, ale klimatyczna: „Dogonienie” Hiszpanii w ciągu ostatnich 15 lat było możliwe, ponieważ kraj ten zwiększył zużycie węglowodorów o 50% w latach 1990-2003. Pozostawiam was do zastanowienia się nad tym, jak realistyczne są obietnice złożone przez obie strony, że Afryka „rozwija się”, aby osiągnąć coś bliskiego nam, dorozumiana obietnica złożona krajom wkraczającym do Europy Wschodniej „dogoni” nasz poziom konsumpcja,
itp. Mam nadzieję, że wrócimy na legislację. . . . .

W tej kwestii myślę, że to wszystko! Gdybyś mógł, od czasu do czasu,
informować wyborców o „prawdziwych” liczbach, jestem pewien, że tak będzie
pozwoliłoby uzyskać wyobrażenie o odpowiednich (nie)kompetencjach w tym konkretnym temacie, co nigdy nie jest bezużyteczne....


Pozdrawiam wszystkich

Jean-Marc Jancovici

przypomnienie przydatne linki:
- zużycie energii pierwotnej i zużycie energii końcowej:
http://www.x-environnement.org/jr/JR04/jancovici.html
- zużycie energii i „wybór społeczeństwa”:
http://www.manicore.com/documentation/a ... i2001.html
- jądrowe czwartej generacji:
http://www.x-environnement.org/jr/JR04/huffer.html
- poziom emisji gazów cieplarnianych we Francji i energii elektrycznej: http://www.manicore.com/documentation/c ... serre.html (pomimo tytułu, zobaczysz!)
0 x
freddau
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 641
Rejestracja: 19/09/05, 20:08
x 1




przez freddau » 04/05/07, 09:15

Problem polega na tym, że tutaj prawie głosisz nawróconych

Nie?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79128
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10975




przez Christophe » 04/05/07, 09:24

freddau napisał:Problem polega na tym, że tutaj prawie głosisz nawróconych

Nie?


Cóż, nie, dowód tutaj: https://www.econologie.com/forums/post50774.html#50774
0 x
Avatar de l'utilisateur
nonoLeRobot
Mistrz Kyot'Home
Mistrz Kyot'Home
Wiadomości: 790
Rejestracja: 19/01/05, 23:55
Lokalizacja: Beaune 21 / Paryż
x 13




przez nonoLeRobot » 04/05/07, 09:46

średnio, jeśli wszystkie są takie same, ale głosimy tam, gdzie możemy.

To powiedziawszy, to też może być dobra wiadomość.
0 x
goodeco
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 121
Rejestracja: 14/02/06, 06:54
Lokalizacja: Marsylia




przez goodeco » 04/05/07, 11:27

:zaszokować: To po prostu przerażające, że obaj kandydaci naprawdę nie trafiają w sedno. :zaszokować:

To sego zastawia pułapkę na Sarko, ok, to uczciwa gra, ale musiała to przygotować z drużyną i nie podać właściwej liczby, to doprowadza do szału.
Jeśli chodzi o Sarko, odpowiedź brzmi w 50% tak, on ma w połowie rację i on też ma drużynę, która może przygotować się do tego rodzaju pojedynku.
Dla osoby, która kierowała misją w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych do walki z zagrożeniami chemicznymi i radiologicznymi (patrz Czarnobyl), a następnie Ministrem Spraw Wewnętrznych.
to jest tak samo szalone.
Jean-Marc Jancovici jest zbyt miły, by dawać im wymówki.

Dla mnie są one również fałszywe, gdy myślę, że jeden z dwóch kandydatów będzie odpowiedzialny za strzelanie nuklearne, co bardzo mnie przeraża.
Kilka lat temu podczas telewizyjnych debat wskazywano kandydata, który nie znał ceny kawy ani bagietki, a ludzie mówili: kolejny kandydat, który nie zna realiów świata, w którym żyjemy.
Miał duże szanse, by nie przejść.

Jean-Marc Jancovici napisał: * Udział energii jądrowej we Francji wynosi około
80% (innymi słowy 80% kWh produkowanej przez francuskie elektrownie pochodzi z elektrowni jądrowych),

na wikipedii:
http://fr.wikipedia.org/wiki/%C3%89nerg ... 4l.C3.A9es
Wspomina się, że Francja była w 78% elektrycznością jądrową (Źródło: Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, 31).

I tu mam kilka pytań:

: Arrow: A priori zwiększylibyśmy zużycie energii jądrowej o 2% w ciągu prawie dwóch lat.

: Arrow: W ciągu dwóch lat udział energii odnawialnej we wszystkich turbinach wiatrowych, które widzieliśmy kwitnące w całej Francji, nie wspominając o wszystkich innych możliwościach, nie został na razie wykorzystany do wielkich rzeczy. :płakać:
0 x
W wiecznej nauki
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79128
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10975




przez Christophe » 04/05/07, 11:41

goodeco napisał:I tu mam kilka pytań:

: Arrow: A priori zwiększylibyśmy zużycie energii jądrowej o 2% w ciągu prawie dwóch lat.


Kłócisz się, 78% i 80% to to samo, biorąc pod uwagę wahania zużycia/produkcji, na przykład biorąc pod uwagę przepływy rzek, udział energii wodnej jest znacznie większy na początku wiosny niż jesienią…

goodeco napisał: : Arrow: W ciągu dwóch lat udział energii odnawialnej we wszystkich turbinach wiatrowych, które widzieliśmy kwitnące w całej Francji, nie wspominając o wszystkich innych możliwościach, nie został na razie wykorzystany do wielkich rzeczy. :płakać:


Obecnie produkcja francuskich turbin wiatrowych jest tak niska, że ​​nie ma wpływu na % energetyki jądrowej... :|
0 x
przekraczać
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 190
Rejestracja: 12/12/05, 15:16
Lokalizacja: Tajlandia




przez przekraczać » 04/05/07, 11:45

Tak !!! To doprowadza do szału!!!
Kiedy widzisz, że gadają bzdury na tak ważny temat...masz prawo zadać sobie pytanie, na ile, skoro z resztą obietnic to już nie to samo!!! A tam naprawdę szkoda naszych pośladków i naszych dzieci!!!

Obraz Umieram z głodu...
0 x
Szacunek !!!
goodeco
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 121
Rejestracja: 14/02/06, 06:54
Lokalizacja: Marsylia




przez goodeco » 04/05/07, 17:33

Christophe napisał:
goodeco napisał:I tu mam kilka pytań:

: Arrow: A priori zwiększylibyśmy zużycie energii jądrowej o 2% w ciągu prawie dwóch lat.


Kłócisz się, 78% i 80% to to samo, biorąc pod uwagę wahania zużycia/produkcji, na przykład biorąc pod uwagę przepływy rzek, udział energii wodnej jest znacznie większy na początku wiosny niż jesienią…

Spieram się, spieram…, w końcu :?
Mówiłem o energetyce jądrowej, a nie o wszystkim.
Może w tych 80% jest udział tego, co jest sprzedawane do innych krajów.

Christophe przestaje słuchać sego, a wtedy mylimy się. : Mrgreen:



Christophe napisał:[Obecnie produkcja francuskich turbin wiatrowych jest na tyle niska, że ​​nie ma wpływu na % energetyki jądrowej... :|


Miałem nadzieję, że poczuje się trochę bardziej :płakać:
niefortunne jest to, że nie znajdujemy bilansu energetycznego rok po roku dla Francji
0 x
W wiecznej nauki
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79128
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10975




przez Christophe » 04/05/07, 19:04

goodeco napisał:Miałem nadzieję, że poczuje się trochę bardziej :płakać:
niefortunne jest to, że nie znajdujemy bilansu energetycznego rok po roku dla Francji


Uh dla 2006 i 2005, chcę wierzyć, że masz problem ze znalezieniem go, ale w okresie wcześniejszym powinno to być dość łatwe do znalezienia, prawda? Tak czy siak jest dość stabilnie...

Czy przeszukałeś tę stronę: katalog ?

W przeciwnym razie w tym dokumencie masz pewne krzywe, ale dotyczy to tylko oleju:
https://www.econologie.com/perspectives- ... -3091.html
0 x
freddau
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 641
Rejestracja: 19/09/05, 20:08
x 1




przez freddau » 04/05/07, 21:26

Innym aspektem jest to, że problem energii, trzeba mieć trochę inteligencji, zamiłowanie do techniki

A ponieważ problem w rzeczywistości nie jest tak łatwy do zdefiniowania… potrzeba czasu, aby się do niego zbliżyć, co niekoniecznie jest konieczne.

Mam nadzieję, że będą mieli uważne ucho dla Janco.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Energie kopalne: ropa, gaz, węgiel i energia jądrowa (rozszczepienie i synteza jądrowa)”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Majestic-12 [Bot] i goście 296