Struktura cen paliw naftowych

Ropa, gaz, węgiel, energia jądrowa (PWR, EPR, fuzja gorąca, ITER), elektrociepłownie gazowe i węglowe, kogeneracja, trójgeneracja. Peakoil, zubożenie, ekonomia, technologie i strategie geopolityczne. Ceny, zanieczyszczenie, koszty ekonomiczne i społeczne ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79362
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060

Struktura cen paliw naftowych




przez Christophe » 12/09/07, 15:36

Właśnie napisałem krótki artykuł na temat szczegółowej ceny litra paliwa.

Jeśli masz jakieś uwagi lub uzupełnienia w sekcji „Analiza”, są one mile widziane!

Obraz

https://www.econologie.com/taxation-fisc ... -3471.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79362
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 12/09/07, 15:42

Oto moje pierwsze pytanie i pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi:

Cena ropy naftowej wzrosła w latach 98–2005 z 10 do 60 dolarów, co oznacza wzrost o 600%. jak wytłumaczyć, że cena na pompie wzrosła tutaj zaledwie o kilkadziesiąt procent?

Częściowe wyjaśnienia: parytet dolara spadł z prawie 1,5 euro w 98 r. do około 0,8 euro obecnie, co oznacza spadek o prawie 50%. Pozostaje 300% „za dużo”.

Rządy były w stanie nieznacznie zmniejszyć swoje marże poprzez obniżenie stawki TIPP, ale wydaje mi się, że zostało to ustalone na jakiś czas…

Jakieś pomysły?


ps. W przygotowaniu jest także artykuł na temat ogólnego opodatkowania paliw ropopochodnych.
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 12/09/07, 16:22

mówiąc ściślej, litr GO w lutym 1998 r. wynosił 27 franków belgijskich w porównaniu z 40–41 obecnie.

tak naprawdę surowiec to tylko niewielka część: jest transport, rafinacja i podatki i uważam, że istnieje umowa programowa pomiędzy koncernami naftowymi a państwem: zyski nie są dokładnie proporcjonalne do ceny ropy
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be

Wróć do „Energie kopalne: ropa, gaz, węgiel i energia jądrowa (rozszczepienie i synteza jądrowa)”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 284