Pompa ciepła zasilana przez elektrownie olejowe EdF

Ropa, gaz, węgiel, energia jądrowa (PWR, EPR, fuzja gorąca, ITER), elektrociepłownie gazowe i węglowe, kogeneracja, trójgeneracja. Peakoil, zubożenie, ekonomia, technologie i strategie geopolityczne. Ceny, zanieczyszczenie, koszty ekonomiczne i społeczne ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973

Pompa ciepła zasilana przez elektrownie olejowe EdF




przez Christophe » 14/11/08, 17:55

Konsekwencje masowej instalacji pomp ciepła i innej klimatyzacji (odwracalnej lub nie)? Bez wątpienia!

EDF inauguruje nowe elektrownie opalane ropą naftową...ale nie, energia geotermalna jest wyjątkowa...Hej, dziękuję ADEME!!

14, 11:08 EDF uruchamia dwie nowe turbiny w Ile-de-France

(AOF) – EDF w dalszym ciągu zwiększa swoje zdolności w zakresie produkcji energii elektrycznej we Francji, uruchamiając w Vaires-sur-Marne (Seine-et-Marne) dwie nowe turbiny spalinowe opalane olejem o łącznej mocy 370 MW. Obiekty te przeznaczone są na zaspokojenie szczytowych potrzeb produkcyjnych, tj. w okresie szczytowego zużycia, i będą działać kilkaset godzin w roku, powiedział elektryk. (jak mam w to wierzyć...)

Inwestycje te stanowią część dużego programu mającego na celu uruchomienie 6 000 MW dodatkowej mocy produkcyjnej w ciągu 6 lat w latach 2006-2012 (tj. równowartość zużycia 6 mln mieszkańców), z czego ponad 2/3 „szczytowej” produkcji .

Dla Pierre’a Gadonneixa, prezesa i dyrektora generalnego EDF: „Po 10 latach bez inwestycji w nowe środki produkcji, EDF potwierdza dziś swoje zobowiązanie podjęte w październiku 2005 r. Reaktor MW EPR we Flamanville w Normandii, którego uruchomienie zaplanowano na 1650 rok.


Źródło: http://bourse.lci.fr/news.hts?urlAction ... ate=081114
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 14/11/08, 20:48

to trochę karykaturalne.
dajesz nam podstawowy anty-PAC.
po pierwsze, chciałbym poznać sektory działalności, które zwiększają zapotrzebowanie na energię elektryczną. nie jestem pewien, czy ogrzewanie budynków mieszkalnych ma z tym aż tak duży związek.
po drugie, jeśli te pompy ciepła zastąpią starzejące się kotły opalane olejem, kibicuję obiema rękami. ogólny przyrost oleju jest realny.
no cóż, wolałbym, żeby te stare kotły olejowe zostały zastąpione pelletem, zrębkami, ogrzewaniem podłogowym energią słoneczną itp., ale ideał nie istnieje i ten niski świat składa się z kompromisów.
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 14/11/08, 20:53

Cóż, zajmuję się głównie antyekologicznymi bzdurami...w skrócie, anty-greenwashingiem...

Kto zużywa najwięcej prądu we Francji? Na pewno nie fabryki, zamykają się jedna po drugiej... więc zostają biura (klimatyzacja na pełny regulator) i budynki mieszkalne...

Pokaż bilans CO2 i energii pierwotnej pompy ciepła zasilanej z elektrociepłowni olejowej i porównaj z kotłem olejowym... Będzie świetnie, a nawet lepiej dla kotła... Problem: pompa ciepła jest uważany za ekologiczny i „dotowany”…

Jeśli to nie jest oszustwo, to co nim jest?
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 14/11/08, 21:06

Christophe napisał:
Pokaż bilans CO2 i energii pierwotnej pompy ciepła zasilanej z elektrociepłowni olejowej i porównaj z kotłem olejowym... Będzie świetnie, jeśli nie lepiej, dla kotła...



No nie wiem, znasz liczby, nie lubię mówić w próżni.
ale w skrócie, jeśli pompa ciepła ma współczynnik 3, oznaczałoby to, że aby zużyć tyle samo, co równoważny kocioł olejowy, wydajność wytwarzania energii elektrycznej i jej transportu musiałaby wynosić 30%...
wydaje mi się, że elektrownie turbinowe generalnie produkują w kogeneracji, więc powinno być raczej lepiej nie wspominając o efekcie liczbowym (n małych kotłów dla dużej elektrowni turbinowej)

krótko mówiąc, konieczne byłoby, aby dane liczbowe były bezstronne.

jeśli chodzi o podział według sektorów działalności, masz rację, sektor usługowy/mieszkaniowy reprezentował 65% w 2007 r., właśnie sprawdziłem. chociaż tam warto znać udział mieszkaniowy bo jak widzę jak ogrzewają i klimatyzują biura i centra handlowe to jestem zielony : Evil:
0 x
Obraz

Kliknij mój podpis
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 14/11/08, 22:10

Widzisz, że się nie myliłem...

Dirk Pitt napisał:jak widzę jak ogrzewają i chłodzą biura i centra handlowe to jestem zielony : Evil:


Oto podstawowy problem... widziałeś oblicze nowego dworca w Strasburgu? To szklarnia! O rachunku za klimatyzację w lecie nie wspomnę...

Są też mali handlowcy, którzy zostawiają drzwi otwarte, żeby lepiej przyciągnąć klientów… podobno to się opłaca!

Istnieją również komputery PC, których nigdy nie wycinano w milionach biur we Francji... itd., itd.

Dobry dokument na ten temat: https://www.econologie.com/eclairage-et- ... -3706.html
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963




przez Ahmed » 14/11/08, 22:32

Z liczb, które pamiętam, elektrownia jądrowa ma sprawność na poziomie 27%, od czego należy odjąć średnio 10% strat liniowych (transport).
Czy te liczby są prawdziwe?

Elektrownia naftowa lub gazowa ma znacznie większą sprawność początkową (ze względu na wyższe ciśnienie robocze). Strata online jest oczywiście identyczna.

Krótko mówiąc, nawet przy liczbie 3 osób, co jest bardzo korzystnym przypadkiem (np. instalacja w pobliżu morza), pompa ciepła* niczego nie zrekompensuje.

Ponadto, nawet jeśli zasada działania pompy ciepła jest dość prosta, identyczna jak w przypadku domowej lodówki, system ten działa na mocach, które stawiają mu duże wymagania. Dlatego zasadne jest zastanawianie się, czy po kilku latach koszty utrzymania lub wymiany urządzenia nie zniweczą (lub wręcz przewyższą) oszczędności w zużyciu w porównaniu z wulgarnymi grzejnikami elektrycznymi.

Zastanawiam się, czy nie skusi mnie „pimaire anty WPR” : Lol:


*Mówię o pompie ciepła powietrze/powietrze lub powietrze/woda, przypadek pompy ciepła woda/woda (a może woda/powietrze?) moim zdaniem jest zupełnie inny.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 14/11/08, 22:49

+1 Ahmad!

Ale 27%, trochę mało... Zawsze słyszałem od 30 do 35%... potem oczywiście zależy to od współczynnika obciążenia!

Faktem jest, że aby uzyskać DPE obliczony na podstawie energii pierwotnej, korygujemy kWh energii elektrycznej o 2.58... co odpowiada uzyskowi energii pierwotnej wynoszącemu 100/2.58 = 38.8%

Biorąc pod uwagę straty liniowe i transformacyjne, daje to „sprawność centralną” bliską 50%, która jest jednakowo bardzo wysoka.


Najlepszą wydajność elektrowni osiągają obecnie turbiny z kombinowanym obiegiem gazowo-parowym (rodzaj mechanicznej kogeneracji) na poziomie 54-55%... są też bardzo duże silniki okrętowe, takie jak sultzer, które osiągają tę sprawność... .

Zobacz: https://www.econologie.com/forums/meilleur-r ... t5929.html

Do wody / ..

Pompa ciepła jest dla mnie wyraźnie zarezerwowana dla południa Francji (poza górami) jako zamiennik konwencjonalnych konwektorów...tu leży jedyny interes ekonomiczny...w pewnym momencie jako rozszerzenie konwencjonalnego kotła w pozostałej części Francji na lato...
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 15/11/08, 08:30

Halo

Koncepcja WPR sama w sobie nie jest zła, ale realnym problemem jest to, co ona implikuje w kontekście zarządzania energią w skali kraju.
Państwo niewątpliwie wierzyło, że za pośrednictwem ADEM zadaje podwójny cios subsydiowaniem PAC.
Z jednej strony idea zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej, dzięki współczynnikowi COP >1, oraz zmniejszenia uzależnienia energetycznego od ropy naftowej.
Oczywiście ten scenariusz nie do końca potoczył się w ten sposób.
Zamiast zaobserwować zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną, wręcz przeciwnie, wzrosło ono wraz ze wskazanymi na początku tego tematu wynikami dotyczącymi nowych elektrowni.
Obserwacja pozostaje aktualna, wytwarzanie ogrzewania (lub klimatyzacji) z energii elektrycznej nieodnawialnej jest herezją, zarówno jeśli chodzi o ogólny bilans energetyczny, jak i samą ideę zarządzania produkcją z dużych elektrowni.
Prędzej czy później będziemy musieli zmierzyć się z faktami, zużycie energii elektrycznej będzie musiało dostosować się do średniej produkcji (z której duża część, mam nadzieję, będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych), a nie odwrotnie.

A+
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 15/11/08, 08:38

Pętla napisał:, ogrzewanie (lub klimatyzacja) z energii nieodnawialnej jest herezją,


cóż, tak, ale tutaj nie jesteśmy w cudownym świecie pocałunków : Lol:
nie możemy ogrzewać wszystkich francuskich gospodarstw domowych energią odnawialną. W każdym razie jeszcze nie.

potrzebujemy kombinacji rozwiązań.
z pewnością dotacje mają odwrotny skutek, ale jeśli są ograniczone pod względem wielkości i czasu trwania, umożliwiają zalanie pompy (ogrzewanie : Chichot: ) o rozwiązaniach, bez których trudno byłoby się przebić.
0 x
Obraz

Kliknij mój podpis
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 15/11/08, 09:04

Co wy wszyscy macie ze swoimi troskliwymi misiami? : Mrgreen:

Osobiście gdybym miał zainstalować pompę ciepła to również zdecydowałbym się na hydroakumulację.
W taryfach pozaszczytowych moja pompa ciepła pracowałaby do momentu załadowania zbiornika buforowego i zużycia energii w ciągu dnia.
Nie zapominajcie, że nie ma regulacji produkcji elektrowni jądrowych i że to nocne oświetlenie ulic częściowo pochłania nadprodukcję. To także znacząco obniża ogólny bilans elektrowni jądrowych, ale nikt tego nie bierze pod uwagę w swoich obliczeniach. : Evil:

Moja propozycja to między innymi rozwiązanie techniczne, ale jest to konkretne, a nie rozwiązanie Bisoutruc

Gdyby wszyscy klienci prawdziwie ekologicznych pomp ciepła inwestowali także w „ekologiczny” sposób wytwarzania energii elektrycznej, taki jak turbiny wiatrowe, nie byłoby nas.
Zakup pompy ciepła to odpowiedzialne działanie. Ale czy nadal wiemy, co to oznacza?

A+
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Energie kopalne: ropa, gaz, węgiel i energia jądrowa (rozszczepienie i synteza jądrowa)”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 182