Ogólna metoda obliczania energii szarej

Ropa, gaz, węgiel, energia jądrowa (PWR, EPR, fuzja gorąca, ITER), elektrociepłownie gazowe i węglowe, kogeneracja, trójgeneracja. Peakoil, zubożenie, ekonomia, technologie i strategie geopolityczne. Ceny, zanieczyszczenie, koszty ekonomiczne i społeczne ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79112
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Ogólna metoda obliczania energii szarej




przez Christophe » 27/02/08, 12:29

Looping zaproponował ostatnio metodę obliczania, którą uważam za bardzo interesującą, aby określić energię ucieleśnioną niezbędną do budowy dowolnej „rzeczy”, czy to turbiny wiatrowej, domu czy samochodu (na przykład)....

Metoda ta polega na wyjściu od ceny sprzedaży i założeniu, że 100% ceny sprzedaży = ucieleśniona energia.

Znając cenę energii zużywanej przez danego producenta (dość łatwo) uzyskujemy więc duży wzrost szarej energii dla tego produktu.

Stosując różne współczynniki korygujące w zależności od producenta, a przede wszystkim rodzaju produktu, można by więc dość łatwo opracować metodę, na pewno przybliżoną, ale tak szybką, ucieleśniony kalkulator energii dla wszystkich obszarów aktywności!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79112
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 03/03/08, 10:43

Trochę up dla tych, którzy przegapili tę wiadomość.

Proponuję dokonać pewnego oszacowania z następującymi obiektami:

a) fotowoltaika słoneczna
b) samochód
c) energia słoneczna

Zakładając np.: 30, 50 i 100% ceny zakupu = energia wcielona.

Rzeczywistość jest prawdopodobnie poniżej 30%.

Na przykład, słyszałem kiedyś, że nowy samochód to 30 000 do 40 000 km.

W przypadku fotowoltaiki niedawno przeczytaliśmy, że zwrot energii trwał około 2 lat…

Dzięki tej metodzie mogliśmy sprawdzić czy w tych wodach był i ile reprezentuje %...

ps: zapętlenie twojej opinii byłoby mile widziane, w końcu to twoja metoda :)
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 03/03/08, 13:15

Halo

Myślę, że w pierwszym kroku mojej demonstracji użyję żelaza (lub stali) jako surowca

krok 1: Transformacja

Warto wiedzieć, że kilogram stali w postaci półfabrykatu (blacha, rura, pręt itp.) można kupić za 1 euro (bez podatku, ceny zakupu w przemyśle)
Nie sądzę, żebym gadał za dużo bzdur, mówiąc, że stal jest produkowana z rudy żelaza i koksu (węgla)
Stal na wyjściu z wielkiego pieca ma temperaturę 1500°C
Ciepło właściwe żelaza 440 J/(Kg.K)
Sama energia zużyta do ogrzania 1 kg stali z 20°C do 1520°C jest obliczana w następujący sposób:

1500 x 440 = 660 000 J przy 3.6 MJ = 1 kWh
Suma = 660000/3600000 = 0.183 kWh

Prosty wzrost temperatury 1 kg metalu wymaga 0.2 kWh. Liczba ta nie jest bardzo wysoka, ale należy rozumieć, że ruda i węgiel były transportowane.
Że stal będzie obrabiana mechanicznie, zanim zostanie ponownie przetransportowana, przechowywana, a następnie sprzedawana itp.
Wyobraź sobie odległość, jaką pokonuje 1 kg stali od wydobycia do ostatecznego wykorzystania, oraz energię potrzebną do tego.
Jeśli ktoś chce to oszacować

A+
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79112
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 03/03/08, 13:34

Mmmm nie do końca rozumiem Twój przekaz, bo jeśli chcesz zrobić bilans energetyczny każdego elementu samochodu, to jeszcze nie wyszedłeś z gospody… więc równie dobrze możesz się dowiedzieć, czy producenci mają publicznie dostępne raporty.

Z drugiej strony twoje obliczenia są interesujące w tym sensie, że pokazują, że energia zawarta w ciele stanowi około 20% ceny surowej stali!

A jednak nie wziąłeś pod uwagę wydajności instalacji.

Ostatecznie, w przypadku gotowego produktu ze stali, myślę, że możemy podwoić tę wartość: transport, remont lub ponowne przetwarzanie, obróbka końcowa... lub 40% kosztów energii! To więcej niż bym przypuszczał...

Dobrze, jak tylko będę miał chwilę, zaatakuję plik kalkulacyjny Excela.
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 04/03/08, 21:07

dobry wieczór

Przepraszam, ale moja demonstracja z takim surowcem jak stal… jest do bani :płakać:
Wziąłem przykład ze stali, ponieważ jest to materiał wciąż bardzo rozpowszechniony we wszystkich typach konstrukcji (motoryzacja, budownictwo itp.)
Sądziłem, że do stopienia 1 kg stali osiągnę znaczną energię, aw rzeczywistości tylko 0.2 kwH do podniesienia jej temperatury o 1500 K
Przypomnienie: zasada była taka, że ​​1 euro kupione = 10 KWH wydane
w moim przykładzie teoretyczna energia syntezy jądrowej to tylko 2% ceny
Rzeczywiście, możemy się zakwalifikować, ponieważ wydajność wielkiego pieca musi być katastrofalna, ale nawet przy współczynniku 5, to daje nam tylko zużytą 1 KWh
Teraz szczerze myślę, że transport i operacje peryferyjne są znacznie bardziej chciwe

W innym temacie mówiliśmy o zużyciu 0.01 l paliwa na tonę i przetransportowany km
Nasz kilogram stali z łatwością przebyłby kilka tysięcy kilometrów, zanim trafiłby do użytkownika końcowego, i przeszedłby wiele mechanicznych manipulacji.

Trudniej oszacować wydatki na całą infrastrukturę, sprzęt, budynki, ogrzewanie itp.
Wydatki na energię często toną w ogólnych kosztach biznesowych, dlatego trudno je określić i przenieść na cenę produktu końcowego.

Więc wciąż mam pracę, aby znaleźć konkretny przykład!
:płakać:
A+
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79112
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 22/06/08, 11:45

Twoja metoda zapętlania nie jest zerowa, a przede wszystkim daje rząd wielkości „absolutny plus plus”.

Na stronie pojawił się antykompaktowy fluorescencyjny troll forums dziś rano i najwyraźniej zrobiłby lepiej, gdyby przeczytał twoją metodę przed jej otwarciem: https://www.econologie.com/forums/post84913.html#84913 : Chichot:
Ostatnio edytowane przez Christophe 22 / 06 / 08, 12: 45, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Flytox
moderator
moderator
Wiadomości: 14138
Rejestracja: 13/02/07, 22:38
Lokalizacja: Bayonne
x 839




przez Flytox » 22/06/08, 12:38

Witaj Loopingu
Pętla napisał:Wziąłem przykład ze stali, ponieważ jest to materiał wciąż bardzo rozpowszechniony we wszystkich typach konstrukcji (motoryzacja, budownictwo itp.)
Sądziłem, że do stopienia 1 kg stali osiągnę znaczną energię, aw rzeczywistości tylko 0.2 kwH do podniesienia jej temperatury o 1500 K
Przypomnienie: zasada była taka, że ​​1 euro kupione = 10 KWH wydane
w moim przykładzie teoretyczna energia syntezy jądrowej to tylko 2% ceny
Rzeczywiście, możemy się zakwalifikować, ponieważ wydajność wielkiego pieca musi być katastrofalna, ale nawet przy współczynniku 5, to daje nam tylko zużytą 1 KWh


Przy efektywnym obliczaniu ciepła właściwego nie uwzględnia się wydajności wielkiego pieca i wszystkich zabiegów wtórnych w hucie oraz jako półproduktu w różnych przetwórcach. Każdy dodaje własną warstwę wydatku energetycznego (obróbka cieplna z ogrzewaniem pobieranym z temperatury otoczenia, rozpuszczanie, cementowanie, hartowanie, odpuszczanie itp.).

Dla wszystkich nieco rozbudowanych produktów (mechanicznych) zakładam, że nakłady energetyczne generowane przez przekształcenia podwykonawców są równoważne z wydatkami energetycznymi produkcji w hucie. :zmarszczyć brwi:

W tym linku niektóre elementy kosztów energii:

http://www.debat-energies.gouv.fr/enjeu ... acier.html

A+
0 x
Powodem jest szaleństwo najsilniejsze. Powodem mniej silne, że to szaleństwo.
[Eugène Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'utilisateur
minguinhirigue
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 447
Rejestracja: 01/05/08, 21:30
Lokalizacja: Strasburg
x 1




przez minguinhirigue » 22/06/08, 19:17

Metoda jest interesująca, ale nie jestem pewien, czy jest odpowiednia dla produktów o wysokiej wartości dodanej. Porównując okno z profilu drewnianego i okno z profilu PCV, PCV zużyje ogromną ilość energii wcielonej, a mimo to będzie miało niższą wartość powierniczą.

Ekonomia i ekologia będą ze sobą powiązane relacjami quasi-liniowymi, o ile produkt nie będzie miał wysokiej wartości dodanej. W przypadku surowców i ich prostych pochodnych (profili, części formowanych, materiałów poddanych obróbce) ta reguła może być interesująca, aby spróbować uogólnić, aby szybko uzyskać rzędy wielkości.

Postaram się trzymać problemu porównania różnych transparentnych produktów w budownictwie.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79112
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 22/06/08, 19:23

Tak, minguinhirigue, im bardziej złożony produkt, więc przy wysokim VA, tym bardziej przybliżona staje się metoda.

Ale we wszystkich przypadkach pozwala na absolutny wzrost.

Zatem możemy przyjąć, że maksymalnie 30% ceny samochodu to energia ucieleśniona (wszystkie formy energii ucieleśnionej = „z kopalni do klienta”), która ma rząd wielkości.

Oczywiście tylko dokładne liczby według gałęzi działalności umożliwiłyby doprecyzowanie tej wartości, ale ponieważ cena sprzedaży (i jej ewolucja) jest z konieczności proporcjonalna do kosztów produkcji (a zatem między innymi do szarej energii), dla mnie jest to bardzo dobra metoda ze względu na swoją prostotę...
0 x
Gilgamesz
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 144
Rejestracja: 11/07/07, 19:51




przez Gilgamesz » 22/06/08, 23:12

Pamiętam temat, w którym mówiłem, że nawet bardzo ekologiczne jest utrzymywanie samochodu do końca jego życia. Zgodnie z logiką Christophe'a 30% istoty szarej, samochód za 30.000 9000 euro odpowiadałby kosztom szarej energii o wartości 90 euro lub 000 6 KW/h – obliczając średnie zużycie 100 litrów paliwa na 50 kilometrów najnowszego samochodu, a nawet podając dodatek substancji szarej zawartej w tym samym paliwie w wysokości 100%, koszt energii pojazdu odpowiadałby przejechaniu 000 9000 km. Oznacza to, że faktycznie zanieczyszczamy o wiele mniej, tocząc stare, zgniłe skrzynie. Mój saab 400.000 ma 8 140 km i w ogóle nie narzeka i przy wirze dochodzi do 5 litrów na autostradzie przy 4000 km/h - jego utrzymanie kosztuje mnie ubezpieczenie w cenie 150 centów za kilometr i zakup (000 euro przy 13 2 km i 1,5 lat) to nawet nie 20 grosze kilometra. nawet przy paliwie za XNUMX euro litra dojeżdżam w cenie poniżej XNUMX centów za przejechany kilometr. Często chcą byśmy uwierzyli, że zmiana samochodu to dobry interes, bo nowy byłby bardziej ekonomiczny, mniej zanieczyszczający środowisko i bardziej niezawodny - ale właśnie okazuje się, że wcale tak nie jest!!!
0 x
nie ma absolutnej prawdy w sferze zjawisk

Gilgamesz

Wróć do „Energie kopalne: ropa, gaz, węgiel i energia jądrowa (rozszczepienie i synteza jądrowa)”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 281