Czysta energia jądrowa – możliwa szybko czy odległa wizja?

Ropa, gaz, węgiel, energia jądrowa (PWR, EPR, fuzja gorąca, ITER), elektrociepłownie gazowe i węglowe, kogeneracja, trójgeneracja. Peakoil, zubożenie, ekonomia, technologie i strategie geopolityczne. Ceny, zanieczyszczenie, koszty ekonomiczne i społeczne ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79360
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060

Czysta energia jądrowa – możliwa szybko czy odległa wizja?




przez Christophe » 29/12/07, 13:47

Iter, Z-pinch (Z-machine), Fusion… czy są to technologie szybko dostępne, czy też będziemy musieli czekać dziesięciolecia?

Ten temat jest kontynuacją dyskusji ntescrology odbiegając znacznie w kwestii czystej energii nuklearnej...

Dziękuję obrońcy tzw. „czystej” energetyki jądrowej za kontynuację tutaj.
0 x
Chatham
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 536
Rejestracja: 03/12/07, 13:40




przez Chatham » 29/12/07, 14:09

W tej chwili ITER jest wciąż w budowie... i ogólnie moim zdaniem nie ma nic przekonującego na tym poziomie przed co najmniej 20 latami pod względem syntezy termojądrowej, ponieważ w przypadku samego Zmachine nie widzę w tej chwili, jaki mógłby to mieć cel używany do celów innych niż umożliwienie pięknych zdjęć i snów: obecnie jest przydatny tylko do symulacji związanych z bronią nuklearną...
Żadnych nowych elektrowni ok, jest to wykonalne dzięki oszczędności energii, ale reaktory po zakończeniu ich eksploatacji muszą zostać wymienione w tym samym miejscu, co jest przewidziane i na przykład wykonalne. w Fessenheim, co pozwala uniknąć niemal wszędzie rozpraszania obiektów nuklearnych, zapewniając jednocześnie poważny nadzór...

Energia jądrowa nie jest dobra, jest dużo odpadów, których nie wiemy, jak przetworzyć lub ponownie wykorzystać…ale z powodu braku alternatywnego źródła energii o dużej mocy, innego niż ropa naftowa, gaz, węgiel, węgiel brunatny itp.… .wszystko bardzo ekologiczne jak wszyscy wiedzą...

Francja to nie Norwegia czy Islandia, które mają obfite naturalne źródła energii...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Cuicui
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3547
Rejestracja: 26/04/05, 10:14
x 6




przez Cuicui » 29/12/07, 15:19

Chatham napisał:W tej chwili ITER jest wciąż w budowie... i ogólnie moim zdaniem nie ma nic przekonującego na tym poziomie przed co najmniej 20 latami pod względem syntezy termojądrowej, ponieważ w przypadku samego Zmachine nie widzę w tej chwili, jaki mógłby to mieć cel używany do celów innych niż umożliwienie pięknych zdjęć i snów: obecnie jest przydatny tylko do symulacji związanych z bronią nuklearną...

Zamknięcie magnetyczne (ITER) to technologiczny ślepy zaułek, który nigdy nie doprowadzi do produkcji energii elektrycznej.
Maszyna Z służy do emitowania Rx w celu testowania „twardości” głowic nuklearnych. Rzeczywiście, nie ma to nic wspólnego z elektrownią! Ale to urządzenie nieoczekiwanie pokazało, że za pomocą prostych środków możemy uzyskać wysokie temperatury niezbędne do syntezy wodoru z borem. Pozostaje teraz zaprojektować elektrownię jądrową w oparciu o tę zasadę. Obraz
Ale do tego potrzebne są fundusze. Na chwilę obecną wszystkie kredyty przydzielono ITER. Co więcej, armia nie pozwala, aby francuska maszyna Z Gramata była przeznaczona do badań cywilnych. Lobby naftowo-uranowemu prawdopodobnie nie spieszy się z konkurowaniem z małymi, niezanieczyszczającymi środowiska elektrowniami na wodorobor.
Ostatnio edytowane przez Cuicui 30 / 12 / 07, 12: 05, 2 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Arthur_64
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 224
Rejestracja: 16/12/07, 13:49
Lokalizacja: Pau




przez Arthur_64 » 30/12/07, 09:12

Moja odpowiedź nie jest zbyt konstruktywna, ale zgadzam się z cuicui!
0 x
Chatham
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 536
Rejestracja: 03/12/07, 13:40




przez Chatham » 30/12/07, 10:16

Cuicui napisał:Zamknięcie magnetyczne (ITER) to technologiczny ślepy zaułek, który nigdy nie doprowadzi do produkcji energii elektrycznej.


Iter jest rozwinięciem Tokamaka, rosyjskiego wynalazku, jedynego systemu, który naprawdę działał w technologii termojądrowej, przez ułamek sekundy...
Osobiście nie posunąłbym się do stwierdzenia, że ​​zamknięcie magnetyczne to technologiczny ślepy zaułek...

Jeśli znasz inny sposób na zatrzymanie plazmy o temperaturze miliona °C bez spalenia wszystkiego wokół niej, a jednocześnie umożliwienie odzyskiwania energii cieplnej, nie martw się: Nagroda Nobla gwarantowana dla Ciebie...
0 x
Tagor
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 06/04/07, 12:31




przez Tagor » 30/12/07, 10:31

Chatham napisał:Iter jest rozwinięciem Tokamaka, rosyjskiego wynalazku, jedynego systemu, który naprawdę działał w technologii termojądrowej, przez ułamek sekundy...


system ten charakteryzuje się niestabilnością, która zdaniem JP Petita
nie są jeszcze gotowe do rozwiązania przez naukowców

Wydaje mi się, że w przeszłości tokamak miał pewne usterki, które przyprawiały o dreszcze!

dlatego JP Petit, który nadal jest punktem odniesienia w MHD, poleca maszynę Z
Ostatnio edytowane przez Tagor 30 / 12 / 07, 10: 38, 1 edytowany raz.
0 x
Tagor
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 06/04/07, 12:31




przez Tagor » 30/12/07, 10:34

i co by się stało, gdyby ten projekt doszedł do skutku:
Mini reaktor jądrowy mógłby zasilać bloki mieszkalne

19:00 22 sierpnia 2001
Z wydania drukowanego New Scientist. Zapisz się i otrzymaj 4 bezpłatne numery.
Petera Hadfielda i Michaela Fitzpatricka



zastawu http://technology.newscientist.com/chan ... ear/dn1186

Obiecują, że do 2010 roku minielektrownie jądrowe będą w każdej dzielnicy...

sen czy rzeczywistość?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Cuicui
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3547
Rejestracja: 26/04/05, 10:14
x 6




przez Cuicui » 30/12/07, 11:26

Chatham napisał:Iter jest rozwinięciem Tokamaka, rosyjskiego wynalazku, jedynego systemu, który naprawdę działał w technologii termojądrowej, przez ułamek sekundy...
Jeśli znasz inny sposób na przechowywanie plazmy o temperaturze miliona °C bez smażenia wszystkiego wokół.

Ale nie, to kilka miliardów stopni : Chichot:
Temperatura 3 miliarda stopni uzyskana przez maszynę Z nie byłaby w stanie upiec kurczaka (poza bardzo małym kawałkiem, który natychmiast ulotniłby się). Temperatura pozostawała akceptowalna w niewielkiej odległości od miejsca uderzenia. Plazma nie musi być zamknięta jak w tokamaku. Wyjątkowo krótkie uwięzienie bezwładnościowe wystarczy, aby spowodować stopienie dawki paliwa. Uwolnione promieniowanie jest natychmiast przekształcane w energię elektryczną za pomocą cewki. Oczywiście konieczne będzie posiadanie osłony ołowianej w celu ochrony operatorów przed Rx. Siła wybuchów termojądrowych zależy od dawki paliwa. Musi wystarczyć, aby elektrownia wyprodukowała więcej energii elektrycznej, niż jest to potrzebne do zainicjowania syntezy jądrowej. W idealnym przypadku każda eksplozja mogłaby zapoczątkować następną. Moc jest jednak ograniczona wytrzymałością materiałów.
Do tej pory wiedzieliśmy jedynie o ciągłym zamknięciu magnetycznym w tokamaku w nadziei na uzyskanie kontrolowanej (i radioaktywnej) fuzji deuteru i trytu. Bardzo wysokie temperatury uzyskane przez maszynę Z całkowicie zmieniły sytuację i umożliwiły podejście do problemu z zupełnie innej perspektywy, z bardziej rustykalną technologią i prawie bez radioaktywności. Problem nie jest obecnie techniczny, ale finansowy. Nasi decydenci wolą inwestować ogromne sumy w techniki bez przyszłości (ITER i MEGAJULE) i zaniedbywać znacznie tańszy i wydajniejszy proces inercyjnego uwięzienia, ale który nie odpowiada interesom ropy naftowej i rozszczepienia jądrowego.
Ostatnio edytowane przez Cuicui 01 / 01 / 08, 21: 36, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Cuicui
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3547
Rejestracja: 26/04/05, 10:14
x 6




przez Cuicui » 30/12/07, 15:39

Tagor napisał:Obiecują, że do 2010 roku minielektrownie jądrowe będą w każdej dzielnicy...

Witaj Tagorze
:zaszokować: To za 2 lata... We Francji, przy takim tempie badań, nie powinniśmy mieć zbyt wielu złudzeń. Ale nigdy nie jest za późno, aby wpłynąć na działania decydentów.
0 x
Tagor
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 06/04/07, 12:31




przez Tagor » 30/12/07, 16:37

Cuicui napisał:We Francji, przy tempie, w jakim postępują te badania, nie powinniśmy mieć zbyt wielu złudzeń.


jakie badania?

technologia, o której mówiłem, jest prowadzona przez Toshibę... i na pewno nie we Francji

Byłbym bardzo zaskoczony, gdybyśmy we Francji myśleli o decentralizacji
produkcja energii (wybór EFR = centralizacja wszystkiego => co osłabia siły produkcyjne i wzmacnia słabość w obliczu ataków)
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Energie kopalne: ropa, gaz, węgiel i energia jądrowa (rozszczepienie i synteza jądrowa)”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : ne 44, sicetaitsimple i goście 268